نهایت علم elmend

اختصاص 15 همت به صنایع دانش بنیان

اختصاص 15 همت به صنایع دانش بنیان

به گزارش نهایت علم، مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت از انعقاد تفاهمنامه بین وزرای صمت، اقتصاد، علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اختصاص ۱۵ همت به صنایع دانش بنیان اطلاع داد.به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، امیرحسین اسدی مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت امروز در نشست خبری جایزه ملی فناوری ایران اظهار نمود: از نگاه ما فناوری مهم می باشد که نیاز امروز صنعت را حل کند و فناور آن قدرت تعامل با صنعت را داشته باشد. همینطور از دیدگاه ما فناوری دارای اهمیت است که فناور آن و دانشگاه آن کنسرسیوم شکل دهد و توان وصل شدن به صنایع بزرگ را داشته باشد.
وی اضافه کرد: حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دانشگاه، حدود ۳ میلیون دانشجو و ۱۶ میلیون دانش آموزش و ۵۰۰ مرکز رشد و نوآوری در کشور وجود دارد که علیرغم این متولیان توسعه علم و فناوری این سوال مطرح است که آیا صنعت ما صنعت بهره وری است؟ آیا شاخصهای بهره وری که در برنامه پنجم و ششم توسعه بوده را توانسته ایم پاس کنیم؟
وی خاطرنشان کرد: با وجود مراکز و متولی توسعه علم و فناوری در کشور متأسفانه آمار ما به لحاظ بهره وری بد است، اما سوال اینجاست که چرا این اتفاق می افتد؟ قرار بود دانشگاه نیازهای صنعت را تأمین کند، صنعت احتیاج به نیروی حرفه ای دارد اما مشاهده عملکرد از آن حکایت می کند که دانشگاه و صنعت از هم ناراضی هستند، بطوری که کسب و کارها برای خودشان کار می کنند و دانشگاه ها هم دنبال نیازهای خودش است و هیچکدام نیازهای یکدیگر را تأمین نمی کنند.
اسدی افزود: شاخص ارزیابی صنعت و دانشگاه با یکدیگر متفاوت می باشد و تا وقتی که این شاخص ها با یکدیگر متفاوت باشد این دو نمی توانند نیازهای یکدیگر را تأمین کنند ازاین رو باید به تغییر شاخصهای ارزیابی و ارزشیابی اقدام نماییم و در جایزه ملی فناوری هم این اتفاق افتاده است و در واقع فناوری برای ما حائز اهمیت می باشد که نیازهای صنعت را تأمین کند.
مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت، اظهار نمود: فناوری مسئله محور و فناوری که نیازهای اساسی کشور را رفع می کند برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اهمیت دارد همینطور فناوری برای ما دارای اهمیت است که کمک نماید که تولید ما صادرات محور باشد.
وی اضافه کرد: حدود ۴ میلیون کسب و کار (صنف و صنعت) در کشور وجود دارد. بنابراین هدف وزارت صمت و اهدای جایزه مذکور نگاه خاص به فناوری است.
اسدی اظهار داشت: نگاه به دانش بنیان ها تابحال نگاه به کسب و کارهای خرد بوده است بنابراین با این نگاه نمی توان انتظار موفقیت داشت چونکه هیچ گاه برای اتصال صنعت کمک نکرده ایم که کنسرسیوم ها شکل بگیرند، بنابراین برنامه هم اکنون تشکیل کنسرسیوم ها و تشکیل تیم های بزرگ است.
وی اضافه کرد: ضروری است واژه اکوسیستم فناوری و نوآوری اصلاح گردد و به واژه اکوسیستم فناوری و صنعت محوری تغییر یابد. اتفاق خوبی که درحال وقوع است این که پارک های فناوری به جای این که در کنار دانشگاه شکل بگیرند در دل صنعت شکل بگیرند. باید بخشی از پارک فناوری را به خود صنعت واگذار نماییم.
مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت عنوان کرد: هدف اصلی ما ایجاد یک فرایند تغییر در نگاه فناوری است از نوآوری دانشگاه محوری و به دانشگاه صنعت محوری است.
اسدی در پاسخ به این که چه حمایتی از صنایع دانش بنیان صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: حدود یک ماه تفاهم نامه ای بین وزیر صمت، وزیر اقتصاد و وزیر علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری منقعد شد و برپایه آن ۱۵ همت به صنعت دانش بنیان اختصاص یافت. یک پروژه رتبه بندی کسب و کارها در وزارت صنعت تشکیل شده است که در این پروژه قرار شد کسب و کارها را از حوزه های فناوری، صادرات محوری، بهره وری، رضایت مشتری، خدمات بعد از فروش و عمق ساخت داخل بررسی نماییم و مقرر است بخشی از ۱۵ همت را به این کسب و کارها اختصاص دهیم.
وی اضافه کرد: بر مبنای دستور وزارت خدمات به کسب و کارهایی عرضه می شود که رضایت بیشتری در حوزه های یاد شده بوجود آورده اند که خدمات عرضه شده به این کسب و کارها می تواند از جنس تسهیلات، تسهیل فرآیندها، حضور در اتاق های تصمیم گیری، تأسیس بنیادهای ویژه توسعه صنعت است.
گفتنی است، یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری از ۱۴ الی ۱۷ آذر ماه در تبریز برگزار می گردد و در سالجاری، جایزه ملی فناوری ایران به همت وزارت صمت هم در این رویداد اهدا می شود.


منبع:

1402/08/22
08:04:08
5.0 از 5
229
تگهای خبر: آینده , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم