نهایت علم elmend
یك مدیر دانش بنیان مطرح كرد؛

ایران توان ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی را دارد

ایران توان ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی را دارد

به گزارش نهایت علم، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه توان داخلی برای ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی در کشور وجود دارد اظهار داشت: می توان با مشارکت بخش دولتی و خصوصی دراین زمینه اقدام نمود.دکتر حسین شهرابی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فضایی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب پتانسیل ایران در حوزه اقدام برای ساخت اینترنت ماهواره ای اظهار داشت: سال قبل در برنامه ۱۰ ساله ای که تدوین شده بود این دور نما را برای کشور ترسیم کردند که پس از چند مرحله کار فناورانه کشور به سمت اینترنت ماهواره ای برود ولی موردی که از همه مهم تر است و شاید بخش فناورانه آن کمرنگ باشد این است که این طرح باید بصورت عمومی و خصوصی اجرا شود یعنی سرمایه گذار خصوصی در کنار سرمایه گذار دولت مشترکا طرح را جلو ببرند.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد محقق شدن این کار راهبرد جدی نیاز دارد و باید در فرایندهای کلی که تا الان در کشور در عرصه فضا داشتیم تغییرات جدی مشاهده شود.
وی با اشاره به هزینه ایجاد اینترنت ماهواره ای اضافه کرد: اینترنت ماهواره ای عمدتا در مدارهای پایین زمینی شکل می گیرد و این مدارها گران هستند و برای کاربران به صرفه نیست. البته کشور ما توانایی پرتاب و ساخت ماهواره در این کلاس را دارد. بااینکه فاصله فناوری زیاد است اما بنظر می رسد پیموده شدن این فاصله سخت نیست.
این مدیر دانش بنیان اظهار داشت: باتوجه به اقتصاد دولتی در کشور اگر اینترنت ماهواره ای بخواهد با رویکرد اقتصاد دولتی جلو برود به نتیجه ای نمی رسد پس لازم است با رویکرد دولتی و خصوصی اینترنت ماهواره ای در کشور پیاده سازی شود.
شهرابی با اشاره به اقدامات لازم برای دارا بودن این سرویس در ایران اشاره کرد: جهت استفاده از سرویس اینترنت ماهواره ای در ایران دو مسیر میانبر و دورتر وجود دارد. در راه میانبر ارائه دهندگان این سرویس ها باید شرط رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و به کاربران خدمات بدهند. راه طولانی استفاده از اینترنت ماهواره ای در ایران این است که ایران خودش بصورت بومی دراین زمینه اقدام نماید.
وی اظهار داشت: در این راه ضروریست که بخش خصوصی دانش بنیان میانداری کند و نکته بعدی این است که چون این طرح ها سرمایه اولیه زیادی لازم دارند و به طور معمول ریسک فناورانه هم دارند حتما باید حاکمیت در کاهش ریسک قدم بردارد و ترس سرمایه گذاران را برای حضور بکاهد. نکته دیگر این است که باید بدانیم که این بازار یک بازار بین المللی است و فقط برای کشور ایران نیست. این بدان معنا است که چنین پروژه هایی هم فرصت و هم یک تهدید بین المللی دارند.
وی با اشاره به فعالیت فناوران در عرصه ماهواره های لئو اظهار داشت: این مساله چون موضوع تازه و نوآورانه ای است کشور می تواند اقدامات زیادی دراین زمینه انجام دهد و طبق برنامه ۱۰ ساله ای که مصوب شد یکی از قدمهای جدی رسیدن به یک منظومه باند باریک است پیش از این که به منظومه اینترنتی پهن باند برسیم. در همین راستا سازمان فضایی امسال کارهای بزرگی انجام داد، مناقصه ای انجام شد و شرکت هایی در حوزه مخابرات باریک باند در کشور شکل گرفتند بدین سبب گام اولیه برای منظومه مخابراتی در کشور برداشته شده است.
این مدیر دانش بنیان در ادامه به کاربرد ماهواره های مخابراتی اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره های مخابراتی در عرصه زمین آهنگ یعنی مدارهای ۳۶ هزار کیلومتری که شاید بیش از ۹۰ درصد عمده مصرف و کاربردش خدمات صدا و سیما و پخش همگانی است و کمتر از ۱۰ درصد مربوط به حوزه خدمات اینترنت است. به طور معمول شرکت های نفتی و معدنی که با فاصله از مناطق شهری قرار دارند و از مخابرات زمینی بی بهره هستند از خدمات اینترنتی ماهواره مخابراتی استفاده می نمایند.
شهرابی افزود: ماهواره های مخابراتی جدید مدار لئو شاید بیشترین کاربری شأن اینترنتی باشد که مردم عادی نیز می توانند از آن بهره گیرند همین طور از آنها در ماموریت های غیر از مخابراتی یعنی در موقعیت یابی نیز استفاده می شود.
به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت که روز گذشته انجام شد درباب اینترنت ماهواره ای بومی و ملی اظهار داشت: استفاده از ظرفیتهای خودمان برای ارائه اینترنت ماهواره ملی در دستور کار سازمان فضایی است و این امر نیاز به یک کنسرسیوم منطقه دارد که به این منظور درحال مذاکره و رایزنی با سایر کشورها هستیم اما از حضور و فعالیت ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای در کشور منوط بر این که قوانین سرزمین ما را بپذیرند، استقبال می نماییم.

1402/08/26
19:50:54
5.0 از 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
نهایت علم