نهایت علم elmend
سفیر ایران در كنگو:

كنگو بازار خوبی برای دانش بنیان های ایرانی است

كنگو بازار خوبی برای دانش بنیان های ایرانی است

به گزارش نهایت علم سفیر ایران در كنگو اظهار داشت: كنگو بازار خوبی برای دانش بنیان های ایرانی است ازاین رو شركتهای دانش بنیان و خلاق می بایست بازار كنگو را دریابند.به گزارش نهایت علم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شریعتی سفیر ایران در كنگو، اظهار داشت: بعد از رایزنی ایشان با وزیر فناوری اطلاعات این كشور، فعالیت استارت اپ ها و شركت های خلاق حوزه فناوری اطلاعات ایران در این كشور توسعه یابد.
وی بیان نمود: با عنایت به این كه دولت منابع مناسبی برای سرمایه گذاری در حوزه های فناورانه در اختیار دارد، موقعیت مناسبی برای ورود به این بازار فراهم گشته است. بیشتر از دو سوم نیروی كار در این كشور به كشاورزی اشتغال دارند و قهوه، چای، كاكائو، كائوچو و محصولات نخلی از این كشور صادر می شود. مواد معدنی نقطه اتكای اقتصاد این كشور است و حدود ۶۰٪ از صادرات را تشكیل می دهد.
به گفته شریعتی، از حوزه های جذاب برای ورود به بازار این كشور، حوزه انرژی است كه در همه مناطق این كشور به طور یكنواخت توسعه نیافته است. هر چند در پایتخت كشور شهر كینشازا كه بیشتر از ۱۵ میلیون جمعیت را در خود جای داده است، اوضاع رفاهی نسبی فراهم است؛ اما در سایر مناطق این كشور، مردم با فقر و كمبود امكانات دست و پنجه نرم می كنند.
وی اضافه كرد: با وجود پتانسیل بسیار بالا و درخواست وزارت هیدروكربور این كشور برای جذب سرمایه و تكنولوژی در حوزه نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی، متاسفانه به دلیل شرایط داخلی كشور و عدم تمركز وزارتخانه های متبوع در ایران بر بحث توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی چندان امیدی به همكاری این وزارتخانه ها و شركتهای آن حوزه برای ورود به این بازار وجود ندارد.
وی تصریح كرد: از دیگر مباحث بسیار مهم و مورد تقاضای دولت در این كشور، توسعه زیرساخت های آموزشی شامل ساخت مدارس و مراكز فنی و حرفه ای است كه بتوان در حوزه نیروی انسانی، افراد متخصص و توانمند تربیت كرد. این مسئله نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی و حضور جدی در این بازار است.
به گفته وی، بحث تهیه آب سالم و بهداشتی و كلیه صنایع در رابطه با آن شامل ایجاد سیستم های نوین پمپاژ و تصفیه آب، خطوط آبرسانی، مدیریت شبكه آب، كنترل سیستم پرداخت و كنتورهای آب هوشمند از موضوعاتی است كه شركت های دانش بنیان ایرانی می توانند در این بخش ها نقش آفرینی جدی داشته باشند.
شركت های دانش بنیان ایرانی بازار كنگو را دریابند
وی عدم حضور شركت ها و افراد و شركت های ایرانی برای حضور در بازارهای خارجی را نقطه ضعف بنگاه های اقتصادی ایرانی برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه طی سال های اخیر انگیزه و تعهد ایرانی ها برای حضور در عرصه های بین المللی بسیار كاهش یافته است.
بنا به قول سفیر ایران در كنگو كینشازا، علیرغم این كه محصولات ایرانی به لحاظ كیفیت و قیمت قابلیت رقابت بسیار خوبی با همتایان چینی، هندی و ترك خود دارند، ولی عطش تجار و شركت های تولیدكننده این كشورها بسیار بیشتر از ایرانی ها است.
وی افزود: متاسفانه شركت های ایرانی به جای آنكه در حوزه صادرات دیدگاه سرمایه گذاری داشته باشند، بازاریابی را نوعی هزینه می پندارند و این بزرگترین مانع برای پیشرفت آنها است. در حالیكه تنها با حضور مستمر و برداشتن موانعی كه در راه صادرات وجود دارد، می توانند ارز زیادی از صادرات به دست آورند.
سفیر ایران در كنگو كینشازا ابراز امیدواری كرد: با عنایت به زیرساخت ارتباطاتی كه در دولت كنگو بوجود آمده است، بتواند با كمك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حضور شركت های ایرانی در این منطقه را افزایش دهد و مسیر صادرات را برای آنها هموارتر كند.
وی بیان نمود: بزودی صادرات دستگاه های تشخیصی دانش بنیان ایران به كنگو شكل اجرایی به خود می گیرد و تلاشهای سفارت برای برطرف ساختن موانع جابجایی پول به نتیجه رسیده است.

1398/11/15
22:40:00
5.0 از 5
4147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
نهایت علم