نهایت علم elmend

چرا كروناویروس از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟

چرا كروناویروس از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟

نهایت علم: بنا بگفته پژوهشگران بر طبق مشاهدات این چند وقت اخیر، كروناویروس بیشتر، از مردان تلفات می گیرد، اما دلیل آن چیست؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورك تایمز، بیماری كروناویروس كه از كشور چین نشات گرفته، سبب ترس و اضطراب در سراسر جهان شده است. اما در حالیكه این ویروس تا حد زیادی روی یك گروه لطمه پذیر یعنی كودكان تاثیر نمی گذارد، به نظر می آید تهدید ویژه ای برای میانسالان و افراد مسن تر و سالمند و خصوصاً مردان است.
این هفته، "مركز كنترل و جلوگیری از بیماری های چین" بزرگترین تجزیه و تحلیل موارد كروناویروس را تا به امروز منتشر نمود. بااینكه پژوهشگران دریافته اند كه میزان ابتلای مردان و زنان تقریباً برابر بوده است، اما میزان مرگ و میر در مردان ۲.۸ درصد است، در حالیكه در زنان ۱.۷ درصد است.
مردان همین طور در زمان شیوع بیماری های سارس(SARS) و مرس(MERS) كه در اثر ویروس های خانواده كروناویروس بوجود آمده بودند، بیشتر از زنان تلفات دادند. بر طبق یك مطالعه، زنان بیشتری در سال ۲۰۰۳ در هنگ كنگ به سارس آلوده شده بودند، اما میزان مرگ و میر در میان مردان ۵۰ درصد بیشتر بود.
همین طور حدود ۳۲ درصد از مردان آلوده به سندرم تنفسی در خاورمیانه، درگذشتند، در حالیكه این میزان برای زنان ۲۵.۸ درصد بود.
در سال ۱۹۱۸ نیز به دنبال شیوع آنفلوانزا مردان جوان بیشتر نسبت به زنان درگذشتند.
دانشمندان می گویند حالا در بیماری كروناویروس بعضی از عوامل همچون عوامل بیولوژیكی و برخی دیگر كه ریشه در سبك زندگی دارند، امكان دارد در تلفات گرفتن بیشتر از مردان دخیل باشد.
به نظر می آید هنگامی كه حرف از واكنش سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت ها می شود، مردان جنس ضعیف تری دارند.
"سابرا كلین" دانشمندی كه در ارتباط با تفاوت های جنسیتی در عفونت های ویروسی و واكنش های واكسیناسیون در دانشكده بهداشت عمومی جان هاپكینز تحقیق می كند، اظهار داشت: این الگویی است كه ما در خیلی از عفونت های ویروسی مجاری تنفسی دیده ایم كه طبق آن، مردان نتایج بدتری دارند. ما این را در ویروس های دیگر نیز مشاهده كرده ایم. زنان بهتر با آنها می جنگند.
زنان بعد از واكسیناسیون، واكنش ایمنی قوی تری نشان می دهند و همین طور حافظه واكنش ایمنی تقویت شده تری دارند كه موجب می شود بزرگسالان در مقابل پاتوژن هایی كه در كودكی در معرض آنها قرار گرفته اند، محافظت شوند.
دكتر "جنی كلایتون" مدیر دفتر تحقیقات بهداشت زنان در انستیتوی ملی بهداشت اظهار داشت: چیزی در سیستم ایمنی زنان وجود دارد كه نسبت به مردان پررنگ تر است. اما این می تواند برای آنها هزینه هم داشته باشد، چونكه زنان نسبت به بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس كه در آنها سیستم ایمنی بدن بیش فعال می شود و به اندام ها و بافت های بدن حمله می كند، مستعدتر هستند.
وی ادامه داد: تقریباً ۸۰ درصد بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی را زنان می سازند.
كارشناسان می گویند دلیلهای واكنش ایمنی قوی تر بانوان كاملاً معلوم نیست و تحقیقات در این حوزه هنوز در مراحل اولیه است.
یك فرضیه این است كه سیستم ایمنی قوی تر زنان، مزیت بقا را به فرزندانشان می دهد و آنتی بادی های موجود در شیر مادر را تقویت می كنند و موجب می شود سیستم ایمنی نوزادان كه در حال پیشرفت است، از بیماری جلوگیری كند.
عوامل مهم بیولوژیكی همچون هورمون جنسی زنانه استروژن كه به نظر می آید در ایمنی بدن نقش دارد، امكان دارد در این مورد نقش داشته باشند.
همین طور این یك واقعیت است كه زنان دارای دو كروموزوم X هستند و كروموزوم های X حاوی ژن های در رابطه با ایمنی هستند كه مردان فقط یكی از آنها را دارند.
آزمایشاتی كه روی موش ها انجام شد، نشان داد مردان نسبت به زنان بیشتر مستعد به مبتلاشدن به عفونت هستند و این نابرابری با افزایش سن افزایش می یابد.
موش های نر در این آزمایش در مواجهه با ویروس، واكنش ایمنی كمتری داشتند و برای پاك كردن ویروس از بدنشان كندتر عمل كردند. دكتر "استنلی پرلمن" استاد میكروب شناسی در دانشگاه آیووا اظهار داشت: آنها لطمه های ریوی بیشتری متحمل شدند و با سرعت بیشتری كشته شدند.
هنگامی كه پژوهشگران استروژن را در موش های ماده آلوده مسدود كردند یا تخمدان هایشان را جدا كردند، تلفاتشان بیشتر شد، اما مسدود كردن تستوسترون در موش های نر هیچ تفاوتی ایجاد نكرد. این نشان داده است كه استروژن می تواند نقش محافظتی داشته باشد.
دكتر "پرلمن" اظهار داشت: این یك الگوی اغراق آمیز از آن چیزی است كه در انسان اتفاق می افتد، برای اینكه اختلافات بین زن و مرد ظریف است، اما در موش ها اینطور نیست.
در یك مطالعه روی ۴۰۲۱ بیمار مبتلا به كروناویروس، بر اهمیت تشخیص زودرس، خصوصاً در مردان مسن تاكید شده است.
"آكیكو ایوازاكی" استاد ایمونولوژی در دانشگاه ییل در توضیح اینكه چرا بعضی از ویروس ها بیشتر بر مردان تأثیر می گذارند، اظهار داشت: آقایان امكان دارد در این مورد، احساس امنیت كاذب داشته باشند.
این نشان داده است كه مردان نسبت به زنان كمتر از خود مراقبت می كنند و اقدامات لازم برای جلوگیری از مبتلاشدن به این بیماری ها را جدی نمی گیرند.
بعنوان مثال، از زمان شروع شیوع بیماری كروناویروس، مسئولان بهداشت عمومی بر اهمیت شستشوی دست ها به خوبی و بطور مكرر به منظور پیشگیری از مبتلاشدن به این بیماری تاكید كرده اند. دكتر "كلین" می گوید مطالعات مختلفی نشان داده اند كه مردان -حتی كارمندان بیمارستان ها- كمتر از زنان دست خودرا شسته و یا از صابون استفاده می نمایند.
منبع:

1398/12/03
14:21:28
5.0 از 5
3664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم