نهایت علم elmend

علل ارتباط مبتلا شدن به كووید-۱۹ با مصرف دخانیات

علل ارتباط مبتلا شدن به كووید-۱۹ با مصرف دخانیات

به گزارش نهایت علم باآنكه بارها اعلام شده سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های جدی بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ قرار دارند، كمتر به افراد سیگاری توجه شده است؛ در این خبر می خواهیم ببینیم چرا افرادی كه سیگار می كشند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری قرار می گیرند؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، گرچه دو گروه ذكر شده در بالا(سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های جدی) در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ قرار دارند اما محققان اعتقاد دارند كه گروه دیگری از افراد هستند كه سیگار و ویپ(سیگار الكترونیكی) استعمال می كنند و یا اختلالات سوءمصرف مواد دارند هم در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ قراد دارند و صدمه پذیر هستند اما به اینگونه از افراد توجه زیادی نمی گردد.
دكتر "نورا ولكوف"(Nora Volkow) مدیر موسسه ملی سوء مصرف مواد در یك وبلاگ نوشت: محققان باید این مورد را هم در نظر داشته باشند كه احتمال اینكه بعضی از افراد مبتلا به اختلالات سوءمصرف مواد به بیماری كووید- ۱۹ مبتلا شوند هم وجود دارد. چونكه بیماری كووید-۱۹ به ریه ها حمله می كند، امكان دارد كسانی كه سیگار می كشند یا ماری جوانا مصرف می كنند در معرض جدی خطر مبتلا شدن به این بیماری قرار داشته باشد.
اختلال مصرف مواد(SUD)، وضعیت پزشكی است كه در آن استفاده از یك یا چند ماده منجر به اختلال بالینی می شود. تشخیص این اختلالات با مجموعه ای از علایم ذهنی، جسمی و رفتاری انجام می شود.
"استانتن گلانتز"(Stanton Glantz) استاد پزشكی و "مدیر مركز تحقیقات دخانیات كنترل و آموزش" دانشگاه كالیفرنیا اظهار داشت: هنگامی كه ریه های فردی كه سیگار و ویپ استعمال می كنند در معرض آنفلوانزا یا عفونت های دیگر قرار بگیرد نسبت به افرادی كه سیگار نمی كشند بسیار بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد و تخریب می شود چونكه سیگار و ویپ(سیگار برقی یا سیگار الكترونیكی) تأثیر جدی بر روی ریه های این افراد دارد.
گلانتز در ادامه اضافه كرد: مصرف سیگار الكترونیكی تمام سطوح ریه افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. این امر با تاثیر گذاشتن بر مژك هایی كه سبب خارج شدن مواد خارجی می شود، بر عملكرد سیستم حفره بینی افراد تأثیر می گذارد.
مُژَك ها(Cilium) زائده های سیتوپلاسمی و میكروسكوپی بعضی از ساختارهای زیستی(مانند سلول های پوششی دیوارهٔ داخلی نای در انسان) و برخی جانداران تك سلولی هستند. مژك های لرزان زوائد سیتوپلاسمی پرزمانندی هستند كه گِردِ بدن دسته ای از جانوران تك سلولی را فراگرفته به این علت، این دسته از جانوران تك سلولی را مژك داران می گویند. مژك های تنفسی در مجاری انتهایی تنفسی قرار گرفته با حركت مداوم خود آلاینده های ریز را به خارج از دستگاه تنفسی می رانند.


طی روزهای گذشته مراكز مدیریت و پیشگیری بیماری اعلام نمودند كه بیشترین آمار مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان های آمریكا متعلق به افراد بزرگسال زیر ۴۴ سال است و الان این سوال برای دكتر گلانتز پیش آمده كه آیا مصرف دخانیات با ابتلای این افراد به بیماری كووید-۱۹ مرتبط می باشد یا خیر.
گلانتز در اینباره اظهار داشت: برخی از همكاران من كه متخصصان ریه هستند اظهار كرده اند، بعضی از افراد زیر ۳۰ سالی كه به علت مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان بستری هستند گفته اند سیگار الكترونیكی مصرف می كنند. با این وجود وی گفت، تحقیقات و شواهد كافی برای تأیید وجود ارتباط بین استعمال سیگار و مبتلا شدن به ویروس كرونا جدید صورت نگرفته است.
افرادی كه سیگار استعمال می كنند معمولاً در معرض خطر عوارض جدی مانند "سندرم دیسترس حاد تنفسی"(acute respiratory distress syndrome) در هنگام مبتلا شدن به عفونت شدید قرار دارند.
گلانتز با استناد به یك مطالعه محققان چینی كه ماه فوریه در مجله "Chinese Medical "منتشر شد، اظهار داشت: احتمال اینكه یك فرد به بیماری كووید-۱۹ حاد مبتلا شود و در شدیدترین حالت فوت شود در میان افرادی كه سیگار استعمال می كنند در مقایسه با افرادی كه سیگار استعمال نمی كنند، ۱۴ برابر بیشتر است. در این مطالعه همینطور مشخص شد افرادی كه سابقه سیگار كشیدن را دارند، ۱۴ درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر مبتلا شدن به ذات الریه قرار دارند.
ولكوف اضافه كرد: علاوه بر كشیدن سیگار معمولی و سیگارهای الكترونیكی، افرادی كه از مواد افیونی و مت آمفتامین(Methamphetamine) كه در بازار سیاه با نام شیشه(crystal) شناخته می شود استفاده می نمایند امكان دارد در مرض جدی خطر مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ قرار داشته باشند چون كه مصرف این مواد تأثیر مخربی بر سلامت تنفسی و ریوی افراد دارد.
به قول ولكوف، استفاده از مواد افیونی تنفس را كند می كند و از قبل هم مشخص شده است كه مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مبتلا به بیماری كووید-۱۹ بیشتر از دیگر افراد است. مت آمفتامین سبب صدمه ریوی قابل توجهی می شود چونكه به شدت به بافت ریوی متصل می شود. در صورت استفاده از این مواد احتمال ابتلای فرد به بیماری كووید-۱۹ افزایش می یابد.
به قول دكتر "آلیسون لین"(Allison Lin) استادیار روانپزشكی دانشگاه میشیگان اظهار داشت: افراد دارای اختلالات سو مصرف مواد در حالت عادی با شركت در جلسات درمانی و رفتن به كلینیك های درمان اختلالات سو مصرف مواد می توانند درمان شوند اما در این شرایط كه ویروس كرونا در سرتاسر جهان شیوع پیدا كرده است و فاصله اجتماعی می بایست رعایت شود این امر ناممكن و چالش برانگیز است.
دكتر لین اظهار داشت كه هم اكنون ترك كردن سیگار به علت شیوع این بیماری می تواند چاره خوبی باشد.
وی اظهار داشت كه این مساله بخصوص برای افراد دارای اختلال سوء مصرف مواد، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.
گلانتز هم در پایان اضافه كرد: افراد سیگاری اولین كار مهمی كه باید طی این دوران برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری انجام دهند ترك سیگار است.1399/01/27
23:18:03
5.0 از 5
2617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم