نهایت علم elmend

تشخیص مصونیت ابتلای مجدد به كروناویروس در ۱۰ دقیقه

تشخیص مصونیت ابتلای مجدد به كروناویروس در ۱۰ دقیقه

نهایت علم: یك كیت آزمایشی ایمنی سنج جدید می تواند پادتن های مقابله كننده با كروناویروس جدید را ظرف 10 دقیقه تشخیص دهد و آنرا هنگام قرار گرفتن زیر نور فلورسنس به شكل یك خط نارنجی درخشان نشان دهد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، از آنجایی که منحنی میزان شیوع کووید-۱۹ علائمی از فروکش کردن موج شدید مبتلاشدن را در ایالات متحده و دیگر کشورها نشان می دهد، مقامات بهداشت عمومی در تلاشند تا بفهمند که چه تعداد از افراد آلوده شده اند.
هم اکنون پژوهشگران انجمن شیمی آمریکا یک دستگاه آزمایش سریع و حساس را برای تشخیص پادتن ها در مقابل کروناویروس در خون انسان ساخته اند. این آزمایش می تواند به پزشکان کمک نماید تا در معرض این ویروس بودن فرد را ردیابی کنند و همین طور موارد مشکوک به مبتلاشدن به کووید-۱۹ را که در آزمایش های دیگر منفی بوده اند، مشخص کنند.
از آنجائیکه علایم کووید-۱۹ از خفیف تا شدید متغیر است، بنظر می رسد بعضی از افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند. بدین سبب تعداد افرادی که در برخی از موارد به ویروس "SARS-CoV-۲" آلوده بوده اند، احتمالاً بسیار بیشتر از تعداد موارد تایید شده است.
از آنجائیکه ایالات متحده در حال کاهش محدودیت های اجتماعی است، آزمایش گسترده از عموم مردم برای شناسایی افرادی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند یا افرادی که علایم ندارند اما هنوز هم می توانند دیگران را آلوده کنند، بسیار مهمست.
همین طور بااینکه باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد، اما ممکنست افرادی که دارای پادتن(آنتی بادی) در مقابل کروناویروس هستند از شیوع کووید-۱۹ در آینده مصون باشند.
"لی یو"، "یینگسان وو" و "گوانفنگ لین" و همکارانش برای کمک به شناسایی افرادی که در معرض تماس فعلی یا گذشته با کروناویروس جدید بوده اند، به دنبال توسعه یک آزمایش سریع و حساس به پادتن برآمدند.
این پژوهشگران آزمایش خودرا بر پایه تکنیکی به نام "ایمنی سنجی جریان جانبی"(LFA) توسعه دادند. آزمایش حاملگی خانگی نمونه ای از این نوع سنجش است. آنها یک پوشش پروتئین ویروسی را به یک ناحیه خاص در نوار نیتروسلولز وصل کردند و سپس سرُم(خونابه) انسانی را اضافه کردند. این سرم از یک انتهای نوار به طرف دیگر جریان یافت و هر پادتن مقابل پروتئین ویروسی خودرا نشان داد.
سپس پژوهشگران پادتن های ضد کروناویروس را با یک پادتن برچسب فلورسنس شناسایی نمودند. این تشخیص مبتنی بر نور فلورسنس نسبت به برخی دیگر از LFAها مانند آزمایش های حاملگی که با چشم غیر مسلح قابل خواندن هستند، حساس تر است.
پژوهشگران این آزمایش جدید را بر روی ۷ نمونه از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و ۱۲ نمونه از افرادی که آزمایش آنها با روش "RT-PCR" منفی شده بود، انجام دادند. آزمایش "RT-PCR" یک آزمایش تشخیصی رایج است که گاهی نمی تواند موارد مثبت را تشخیص دهد.


سرانجام مشخص شد که این آزمایش جدید به درستی هر هفت نمونه مثبت و همین طور یک مورد منفی را که علایم بالینی مشکوک داشت تنها در ۱۰ دقیقه به ازای هر نمونه تشخیص داد.
محققان می گویند این روش می تواند در تأیید منفی بودن جواب آزمایش افراد، نظارت بر بهبودی بیمار، مطالعه قرار گرفتن فرد در معرض کروناویروس در گذشته و همین طور شناسایی افراد بهبود یافته با سطح بالای پادتن بعنوان اهداکننده احتمالی پلاسما کمک کننده باشد.
پادتن یا آنتی بادی (antibody) نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی ژن خاصی تولید می شود و در خون به گردش درمی آید یا در محل تولید باقی می ماند تا به آنتی ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذایی است) حمله ور شود و آنرا بی زیان سازد. هر پادتن یک آنتی ژن ویژه را هدف خود تشخیص می دهد. پادتن ها از پلاسموسیت ها ترشح می شوند و به ایمنی هومورال مربوط هستند. بعد از برخورد لنفوسیت B با آنتی ژن خاص خود، تقسیم شده و سلول B خاطره و پلاسموسیت به وجود می آورند. سلول های خاطره همیشه در کمین هستند تا در صورت برخورد مجدد با همان آنتی ژن با سرعت بیشتری تقسیم شوند.
پلاسموسیت ها گیرنده آنتی ژنی ندارند و وظیفه آنها تولید پادتن است و دارای شبکه آندوپلاسمی زبر و جسم گلژی گسترده هستند. پادتن ها به صورت فعال تولید می شوند و به خون ریخته می شوند. پادتن در خون محلول است به همین خاطر به این ایمنی هومورال گفته می شود. (هومورس: مایعات بدن شامل خون لنف و مایع میان بافتی) پادتن ها گیرنده آنتی ژنی مشابه لنفوسیت B و Bخاطره دارند که مکمل آنتی ژن است.
پادتن آنتی ژن را از بین نمی برد. بلکه آنرا خنثی می کند. در ساده ترین روش به آنتی ژن می چسبد و مانع از اتصالش به سلول میزبان می شود. در این حالت علاوه بر غیرفعال کردن آنتی ژن، عمل فاگوسیتوز ماکروفاژ را نیز راحت می کند.
پادتن ها در ایجاد آسم و آلرژی و خود ایمنی نقش دارند. یعنی تولید نابه جا و نامناسب آنها موجب ایجاد این بیماری ها می شود. البته این گفته نباید بطور اشتباه برداشت شود. اگر پادتن ها نباشند بسیاری از بیماری ها انسان را از پا درمی آورند. پادتن در مبارزه با سلول های سرطانی و پیوندی نقش کمتری دارد.
منبع:

1399/02/11
21:15:26
5.0 از 5
2483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم