نهایت علم elmend

موفقیت تركیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان

موفقیت تركیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان

نهایت علم: پژوهشگران دریافته اند كه یك رژیم غذایی شبیه به روزه داری یا ناشتایی با تركیب با ویتامین ث می تواند در درمان بعضی از انواع سرطان ها مؤثر باشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان دانشگاه ساوث کالیفرنیا(USC) و موسسه سرطان "IFOM" در میلان دریافته اند که یک رژیم غذایی شبیه به روزه در هنگام ترکیب با ویتامین ث می تواند در درمان بعضی از انواع سرطان مؤثر باشد.
پژوهشگران در مطالعات روی موش ها دریافتند که این ترکیب، پیشرفت تومور را در چندین مدل موش مبتلا به سرطان روده بزرگ به تأخیر می اندازد و در برخی از موش ها نیز سبب پسرفت بیماری شد.
"والتر لونگو" نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما برای نخستین بار نشان داده ایم که چگونه یک مداخله کاملاً غیر سمی می تواند یک سرطان تهاجمی را درمان کند. ما از دو روش درمانی بهره برده ایم که بعنوان مداخلات برای به تأخیر انداختن پیری مورد مطالعه قرار گرفته اند و شامل یک رژیم غذایی شبیه به روزه داری در ترکیب با ویتامین ث است که آنها را بعنوان یک درمان قدرتمند برای مبارزه با سرطان ترکیب کرده ایم.
پژوهشگران می گویند بااینکه روزه داری برای بیماران سرطانی گزینه ای چالش برانگیز است، اما یک گزینه ایمن تر و عملی تر برای آنان، بهره گیری از یک رژیم غذایی کم کالری و گیاهی است که موجب می شود سلول ها مانند حالت روزه داری واکنش نشان دهند.
یافته های پژوهشگران حاکی از آنست که یک درمان دارای مسمومیت کم شامل رژیم غذایی شبیه به روزه به همراه ویتامین ث می تواند جایگزینی برای درمان های سمی و خطرناک سرطان بیشتر باشد.
نتایج تحقیقات قبلی روی پتانسیل مقابله با سرطان ویتامین ث در این مطالعه نیز در نظر گرفته شده است و مطالعات اخیر حاکی از اثربخشی آن خصوصاً در ترکیب با شیمی درمانی بوده است.
در این مطالعه جدید، پژوهشگران می خواستند با ایجاد محیطی که برای سلول های سرطانی ناپایدار باشد، اما هنوز هم برای سلول های عادی بی خطر باشد، بدانند که آیا رژیم غذایی شبه روزه موجب افزایش فعالیت ویتامین ث با دوز بالا بر ضد سرطان می شود؟
"لونگو" اظهار داشت: نخستین آزمایش آزمایشگاهی ما اثرات قابل توجهی را نشان داد و دریافتیم هنگامی که هر یک از این ها یعنی رژیم غذایی شبه روزه یا ویتامین ث به تنهایی استفاده شود، رشد سلول های سرطانی را می کاهد و موجب افزایش جزئی مرگ و میر سلول های سرطانی می شود.
وی و همکارانش این تأثیر نیرومند را در سلول های سرطانی که دارای جهش هستند، تشخیص دادند که یکی از مهم ترین اهداف در تحقیقات سرطان محسوب می شوند. این جهش ها در ژن "KRAS" سبب می شود بدن در مقابل خیلی از درمان های مبارزه با سرطان مقاومت کند و میزان بقای یک بیمار را می کاهد. جهش های "KRAS" تقریباً در یک چهارم کلیه سرطان های انسانی رخ می دهد و تخمین زده می شود که تقریباً در نیمی از سرطان های روده بزرگ وجود داشته باشد.
این مطالعه همین طور به سرنخ هایی در مورد اینکه چرا مطالعات قبلی روی ویتامین ث بعنوان یک ضد سرطان احتمالی، اثربخشی محدودی را نشان داده است، رسیدند. بنظر می رسد که یک درمان ویتامین ث به خودی خود سلول های جهش یافته KRAS را برای محافظت از سلول های سرطانی با افزایش سطح "فریتین" که یک پروتئین متصل به آهن است، تحریک می کند. اما دانشمندان با کاهش سطح "فریتین" موفق به افزایش سمیت ویتامین ث برای سلول های سرطانی شدند.
در این میان دانشمندان همین طور دریافتند که بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ که دارای مقادیر زیادی از این پروتئین متصل به آهن هستند، احتمال بقای کمتری دارند.
"مایرا دی تانو" یکی از پژوهشگران این پژوهش اظهار داشت: در این مطالعه مشاهده کردیم که چگونه چرخه های رژیم غذایی با تقلید روزه داری می توانند تأثیر دوزهای دارویی ویتامین ث را در مقابل سرطان های جهش یافته بالا برند. این امر بوسیله تنظیم سطح آهن و مکانیسم های مولکولی درگیر در استرس اکسیداتیو انجام می شود.
مطالعات قبلی پژوهشگران نشان داده بود که روزه داری و رژیم غذایی شبه روزه موجب کاهش پیشرفت سرطان و بهبود اثر شیمی درمانی می شود و در عین حال از سلول های سالم در مقابل عوارض جانبی در رابطه با شیمی درمانی محافظت می کند.
حالا مشاهده شد که ترکیب رژیم غذایی شبه روزه با ویتامین ث منجر به تقویت واکنش ضد توموری سیستم ایمنی بدن در موش های مبتلا به سرطان سینه و ملانوما می شود.
دانشمندان اعتقاد دارند که سرانجام سرطان با داروهای با سمیت کم به روشی مشابه با بهره گیری از آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت هایی که موجب از بین رفتن باکتری های خاص می شوند، درمان خواهد شد.
آنها می گویند برای پیشبرد این هدف ابتدا باید دو فرضیه را آزمایش نمایند. اول اینکه مداخلات ترکیبی غیر سمی آنها در موش ها کار کند و دوم اینکه آزمایشات انسانی این درمان امیدوار کننده باشد. آنها می گویند این مطالعه جدید هر دو مورد را نشان داده است.
حداقل پنج آزمایش بالینی همچون یکی در دانشگاه ساوث کالیفرنیا بر روی بیماران مبتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات در حال انجام می باشد که پژوهشگران در آن به دنبال اثرات رژیم غذایی شبه روزه در ترکیب با داروهای مختلف ضد سرطان هستند.
نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1399/02/27
23:24:32
5.0 از 5
2546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نهایت علم