نهایت علم elmend

كشف حقایقی جدید درباره ساختارهایی در اعماق زمین

كشف حقایقی جدید درباره ساختارهایی در اعماق زمین

به گزارش نهایت علم بیشتر اطلاعاتی كه دانشمندان در مورد فضای داخلی زمین در دسترس دارند توسط داده های امواج لرزه ای ناشی از زمین لرزه ها به دست آمده است. این امواج حاوی اطلاعات مهمی در مورد ساختار داخلی زمین هستند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، با این وجود کار دانشمندان بسیار دشوار است چونکه آنها برای ثبت و جمع آوری داده ها می بایست منتظر وقوع زلزله باشند و وقتی این اتفاق رخ دهد به تدریج تنها اطلاعات جزئی برای دانشمندان عرضه می دهد. داده ها به یک منطقه کوچک محدود می شوند و بیشتر اوقات تشخیص صداهای ضعیف تر در بین دیگر صداها غیر ممکن است.
به تازگی یک تیم تحقیقاتی از الگوریتم جدیدی به نام "توالی یاب"(Sequencer ) بهره برده اند. این دستگاه برای یافتن داده های جالب در مجموعه داده های نجومی بوجود آمد و توانست ساختارهایی را در اعماق زمین شناسایی کرده و درک دانشمندان از فضای داخلی زمین را ارتقا دهد. دانشمندان با استفاده از این تکنیک، هزاران لرزه نگاشت یا سوابق ارتعاشات زمین به دنبال وقوع زلزله که طی ۳۰ سال قبل جمع آوری شده بود را تحلیل کردند.
لرزه نگاشت(Seismogram‎) نمودار خروجی دستگاه لرزه سنج است که نشان دهنده حرکات زمین در ایستگاه اندازه گیری در زمان مشخص است. لرزه نگاشت ها معمولاً حرکات زمین را در سه جهت(x، y، z) ثبت می کنند که مؤلفه z نشان دهنده حرکات عمودی زمین و مؤلفه های x و y نشان دهنده حرکات افقی زمین هستند. انرژی اندازه گیری شده در لرزه نگاشت امکان دارد ناشی از یک زمین لرزه یا ناشی از منابع دیگری مانند انفجار باشد. لرزه نگاشت ها می توانند امواج بسیار کوچک که ریزلرزه نامیده می شوند را هم ثبت کنند.
این الگوریتم به دانشمندان کمک کرد تا هزاران نقشه لرزه نگاشت را برای ایجاد صداها ایجاد کنند تا نقشه جدیدی را تهیه کنند که جزئیاتی از گوشته زمین که دقیقاً بالای هسته آهن مایع(liquid iron core) در عمق ۳ هزار کیلومتری قرار دارد را نشان داده است. این نقشه یک منطقه بزرگ در زیر اقیانوس آرام و مناطق گرم و متراکم در زیر هاوایی وجزایر مارکیز در پُلی نِزی فرانسه را نشان داده است. همانند زمانی که کاوشگران اروپایی نخستین نقشه های ناقص آمریکا را ترسیم کردند، دانشمندان زمین شناس این مطالعه هم در حال ترسیم نقشه داخلی زمین هستند.
"برایس منار"(Brice Ménard) اخترفیزیکدان دانشگاه جانز هاپکینز و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: با این روش جدید ما توانستیم داده هایی در سطح جهان را مشاهده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم و سیگنال های ضعیف را بسیار واضح تر مشاهده نماییم و در نهایت هم قادر به شناسایی صداهای لرزه ای و استفاده از آنها برای ایجاد نقشه بودیم.
"دویین کیم"(Doyen Kim) زلزله شناس دانشگاه مریلند و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: تصور کنید در محیطی تاریک هستید، اگر دستان خویش را به یکدیگر بزنید و پس از آن صدایی بشنوید، درمی یابید که یک دیوار یا یک سازه عمودی در مقابل شما قرار دارد. این گونه است که خفاش ها از راه صداها محیط اطراف خویش را جهت یابی می کنند.

منبع:

1399/03/25
14:03:16
5.0 از 5
2158
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
نهایت علم