نهایت علم elmend
پژوهشگران كالج دانشگاهی لندن مطرح كردند

بهبود ضعف بینایی با خیره شدن به نور قرمز

بهبود ضعف بینایی با خیره شدن به نور قرمز

نهایت علم: پژوهشگران ˮكالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدید خود دریافتند كه خیره شدن به نور قرمز می تواند ضعف بینایی را بهبود ببخشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) در پژوهشی که برای اولین بار روی انسان انجام شده است، نشان داده اند که روزانه سه دقیقه خیره شدن به نور قرمز یک طول موج به خصوص می تواند تا اندازه قابل توجهی به بهبود ضعف بینایی کمک نماید.
پژوهشگران باور دارند که این کشف می تواند به ارائه روش های کارآمد خانگی برای درمان مشکلات چشم کمک نماید و میلیون ها انسان مبتلا به ضعف بینایی را در سرتاسر جهان نجات دهد.
پروفسور "گلن جفری"(Glen Jeffery)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: با بالا رفتن سن، سیستم بینایی انسان به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند. این مساله معمولا بعد از ۴۰ سالگی رخ می دهد. حساسیت شبکیه و دید رنگی به تدریج ضعیف می شوند و یک مشکل مهم به شمار می روند. ما برای برطرف نمودن این ضعف سعی کردیم تا نسبت به راه اندازی مجدد سلول های شبکیه که در حال پیر شدن هستند، اقدام نماییم.
سلول های شبکیه چشم افراد بالای ۴۰ سال، به تدریج پیر می شوند و قسمتی از سرعت این روند پیری، تحت تاثیر زمانی است که کاهش میتوکندری های سلول که در تولید انرژی نقش دارند، شروع می شود.
بیشترین میزان تراکم میتوکندری، در سلول های گیرنده نور شبکیه است که انرژی بالایی را می طلبند؛ در نتیجه شبکیه نسبت به اندام های دیگر، زودتر پیر می شود و به کاهش قابل توجه بینایی می انجامد برای اینکه دیگر انرژی کافی را برای اجرای نقش معمول خود ندارد.
پژوهشگران، یافته های پیشین خودرا روی موش ها، خرزنبوریان و مگس های میوه آزمایش کردند و بهبود قابل توجهی را در عملکرد سلول های گیرنده نور شبکیه همه این موجودات یافتند.
جفری افزود: میتوکندری ها، قابلیت به خصوصی در جذب نور دارند که عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. جذب طول موج های بلندتر، عملکرد میتوکندری ها را بهبود می بخشد و به آنها کمک می نماید تا تولید انرژی را بالا برند.
پژوهشگران در این پروژه، ۲۴ نفر را مورد بررسی قرار دادند که ۱۲ نفر از آنها زن و ۱۲ نفر مرد بودند. شرکت کنندگان، بین ۲۸ تا ۷۲ سال داشتند و هیچ بیماری چشمی در آنها گزارش نشده بود. پژوهشگران در آغاز این آزمایش، چشم همه شرکت کنندگان را برای ارزیابی میزان حساسیت یاخته های استوانه ای و یاخته های مخروطی مورد بررسی قرار دادند.
جفری افزود: پژوهش ما نشان میدهد که می توان بینایی تضعیف شده افراد مسن را با کمک روش ساده قرار گرفتن در معرض طول موج های نور بهبود بخشید. این کار می تواند بینایی چشمی را که سلول های شبکیه آن کاهش یافته اند، باردیگر تقویت کند و کاری مشابه شارژ مجدد باتری را انجام دهد.
وی ادامه داد: این روش ساده و ایمن، با خیره شدن به نور قرمز یک طول موج به خصوص صورت می گیرد که توسط میتوکندری های شبکیه جذب می شود تا انرژی کافی را برای عملکرد سلولی فراهم آورد. ساخت ابزارهای مورد نیاز برای این روش، تنها حدود ۱۴ دلار هزینه دارد؛ در نتیجه عموم مردم می توانند بسادگی به آن دست یابند.
این پژوهش، در "Journals of Gerontology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/09
22:18:26
5.0 از 5
2172
تگهای خبر: انرژی , پژوهشگر , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم