نهایت علم elmend

پژوهشگران ایرانی متد جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی عرضه دادند

پژوهشگران ایرانی متد جدیدی برای چاپگرهای سه بعدی سیمانی عرضه دادند

به گزارش نهایت علم محققان با عرضه روشی نوین و كارآمد در حوزه چاپ سه بعدی كاربرد آنرا در حوزه ساخت و ساز ارتقاء دادند. آنها تكنیك القایی جدیدی را در چاپگرهای سه بعدی سیمانی توسعه دادند.به گزارش نهایت علم به نقل از معاونت علمی و فناوری، چاپ سه بعدی شامل مجموعه ای از فرآیندها است که در آن مواد به صورت کنترل شده ای به یکدیگر پیوند می خورند تا یک شی سه بعدی ساخته شود. معمولاً این کار به صورت لایه لایه انجام می شود. چاپ سه بعدی تا حدی شبیه همان اتفاقی است که در پاشش جوهر در پرینترهای معمولی رخ می دهد. با این تفاوت که این دفعه به جای جوهر، مواد دیگری به صورت لایه لایه روی هم قرار می گیرد.
برخی کارشناسان، چاپ سه بعدی را یکی از مهمترین فناوری های آینده می دانند و معتقدند که جایگزین خیلی از روش های امروزی خواهد شد. هر کشوری که می خواهد تا از نظر صنعتی در آینده گرفتار کمبود نشود باید پایه های این علم را به شکلی مستحکم ایجاد کند.
برای چاپ سه بعدی در حوزه ساخت و ساز هم آینده درخشانی پیشبینی می شود. سرعت و دقت در پیاده سازی سازه های ساختمانی و همینطور کاهش هزینه استفاده از نیروی انسانی همچون مزایای استفاده از چاپ سه بعدی است در ساختمان سازی است. هر روز دستگاه ها و روش های چاپ سه بعدی پیشرفته تر می شوند و استفاده از آنها توجیه اقتصادی بیشتری پیدا می کند. برای مثال از این روش می توان برای ساخت سریع مسکن ارزان قیمت برای حادثه دیدگان در بلایای طبیعی استفاده نمود.
فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش دارد تا از محققان و سرآمدان علمی که در این حوزه فعالیت دارند حمایت کند.
در این راستا، محققان مرکز تحقیقاتی نانو مواد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت با همکاری محققان دانشگاه رایس آمریکا یک پژوهش بین المللی در این حوزه انجام دادند. این پژوهش با همکاری دانشگاه هایی از آمریکا و استرالیا انجام شد. پژوهشگران ایرانی در این تحقیق، موفق شدند تا تکنیک القایی جدیدی در چاپگرهای سه بعدی سیمانی ارائه نمایند.
نتیجه این پژوهش در نشریه معتبر ACS Nano وابسته به انجمن شیمی آمریکا منتشر گردید. انتظار می رود نتایج این تحقیق به ارتقاء روش های چاپ سه بعدی در حوزه ساخت و ساز منتهی شود. مقالات انتشار یافته در نشریات معتبر بین الملی حاصل پژوهش محققین هستند. فدراسیون سرآمدان علمی مبالغی را بعنوان تشویقی و بسته حمایتی، به این مقالات تخصیص می دهد.


منبع:

1399/04/17
13:46:27
5.0 از 5
2145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم