نهایت علم elmend
گزارش ساینس نیوز

۴ دلیل برای این كه نگران آنفلوانزای خوكی جدید نباشیم

۴ دلیل برای این كه نگران آنفلوانزای خوكی جدید نباشیم

بااینكه خبرهایی در خصوص گسترش یك نوع جدید از آنفلوانزای خوكی به گوش می رسد اما پژوهشگران باور دارند كه دلیلی برای نگرانی جدی وجود ندارد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، شاید عجیب باشد که در شرایط کنونی جهان و شیوع کروناویروس، به بیماری همه گیر دیگری فکر نماییم اما گزارش ها حاکی از این است که نوع جدیدی از ویروس آنفلوانزای خوکی نیز اخیرا خودرا نشان داده است. شواهد نشان می دهند که آنفلوانزای خوکی جدید می تواند بین انسان ها شیوع پیدا کند. با این وجود، مقامات بهداشت عمومی باور دارند که این ویروس جدید، یک تهدید قریب الوقوع نیست.
پژوهش ها نشان می دهند این ویروس جدید که در خوک های بعضی از مناطق چین مشاهده شده است، خاصیت هایی شبیه به ویروس همه گیر آنفلوانزای خوکی دارد که در سال ۲۰۰۹ شیوع پیدا کرد اما شناسایی چنین ویروسی در خوک ها به این معنا نیست که این ویروس حتما انسان ها را هم تهدید می کند؛ بلکه به پژوهشگران هشدار می دهد که باید افراد بیمار را جهت بررسی امکان مبتلاشدن به ویروس های مشابه در نظر بگیرند.
"آنتونی فاوسی"(Anthony Fauci)، مدیر "موسسه ملی آلرژی و بیماری های واگیردار آمریکا"(NIAID) اظهار داشت: دیدن یک عفونت را نباید فورا تهدید به حساب بیاوریم اما باید مراقب آن باشیم.
ویروس های آنفلوانزا به پروتئینی موسوم به "سیالیک اسید"(sialic acid) متصل می شوند. پرندگان و انسان ها، انواع متفاوتی از این پروتئین را در راه هوایی فوقانی خود دارند اما خوک ها هر دو نوع پروتئین را در بر دارند و همین موضوع سبب می شود که خوک ها نه فقط نسبت به آنفلوانزای خوکی، بلکه نسبت به ویروس های آنفلوانزای پرندگان و انسان ها نیز مستعد باشند.
هنگامی که ماده ژنتیکی ویروس های آنفلوانزای پرندگان، خوک ها و انسان ها طی فرآیندی موسوم به "بازآرایی"(Reassortment) با هم ترکیب می شوند، گونه های جدیدی شکل می گیرند. اگر بعضی از این گونه های جدید بتوانند انسان ها را آلوده و بیمار کنند، به شیوع گسترده تری می انجامند.
این آنفلوانزای خوکی جدید موسوم به "G۴ EA H۱N۱" یا "G۴" می تواند به صورتی از سیالیک اسید متصل شود که در مجرای تنفسی انسان وجود دارد و در سلول های انسان تکثیر شود.
"ماری کولهان"(Marie Culhane)، از پژوهشگران "دانشگاه مینه سوتا" (U of M) اظهار داشت: نتایج این پژوهش نشان می دهند که ما باید مراقب ویروس های آنفلوانزا باشیم.
در هر حال مواردی نیز در ارتباط با ویروس جدید آنفلوانزای خوکی وجود دارند که باید به آنها توجه داشت. در این گزارش، به چهار نکته مهم در مورد این ویروس می پردازیم.
۱. این ویروس جدید نیست
چرخش این ویروس میان خوک ها، از سال ۲۰۱۳ شروع شده است؛ در نتیجه ویروس جدیدی نیست.
"جینهوا لیو"(Jinhua Liu)، پژوهشگر "دانشگاه کشاورزی چین"(CAU) و همکارانش، بیش از ۳۰ هزار نمونه سواب بینی و نمونه ریه را مورد بررسی قرار دادند که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸، از خوک های شمال و مرکز چین جمع آوری شده بود. نمونه ها نشان می دهند که این ویروس، از سال ۲۰۱۳ ظاهر شده و در سال های بعد نیز شیوع یافته است.
هنوز معین نیست که این ویروس تا چه اندازه گسترش یافته است برای اینکه دانشمندان تابحال تنها بخش کوچکی از خوک های چین را آزمایش کرده اند.
۲. ویروس، بر برخی از انسان ها اثر گذاشته اما معین نیست که آیا آنها بیمار شده اند یا خیر.
لیو و همکارانش دریافتند که ۱۰ درصد از ۳۳۸ نفری که با خوک ها کار کرده اند، پادتن ها یا پروتئین های ایمنی را دارند که ویروس را تشخیص می دهند. این نتایج نشان میدهد که این افراد پیش تر به عفونتی مبتلا بوده و بهبود یافته اند.
پادتن ها می توانند سال ها بعد از عفونت به محیط اطراف متصل باشند؛ در نتیجه معین نیست که کارگران چه زمانی در معرض ویروس ها قرار داشته اند. همین طور معین نیست که آیا این افراد هنگام ابتلا، علائمی داشته اند یا خیر. این امکان وجود دارد که ویروس سبب بیماری شدید کارگران نباشد. اگر کارگران نشانه های بیماری را در خود داشتند، این احتمال وجود داشت که نشانه های آن از نشانه های آنفلوانزای معمولی قابل تشخیص باشد.
این احتمال نیز وجود دارد که آزمایش بجای پادتن های مربوط به G۴، پادتن هایی را شناسایی کند که مربوط به ویروس یک نوع دیگر از آنفلوانزا هستند.
کولهان اضافه کرد: جستجوی پادتن ها مانند جستجوی دود است. در چنین شرایطی، دود را می بینید اما نمی دانید که آتش کجاست.
در این پژوهش، پادتن های مربوط به انواع دیگر آنفلوانزا، ویروس جدیدتر را تشخیص ندادند. بدین ترتیب می توان گفت قسمتی از ویروس که پادتن ها به آن متصل می شوند، آنقدر تغییر می کند که در صورت گسترش، انسان از آن در امان نیست.
۳. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این ویروس بسادگی میان انسان ها گسترش می یابد.
کولهان افزود: آنچه انسان ها هنگام بررسی رشته های متفاوت آنفلوانزا جستجو می کنند، انتقال ویروس از یک انسان به انسان دیگر است. اگر تعداد زیادی از افرادی که با خوک ها یا دیگر حیوانات آلوده در ارتباط نبوده اند، به این ویروس مبتلا شوند، شرایط نگران کننده ای پیش می آید.
این پژوهش نشان میدهد تنها چهار درصد از افراد مورد بررسی، پادتن مربوط به G۴ را در خود دارند و احتمال مثبت بودن آزمایش کسانی که در معرض ارتباط با خوک ها قرار داشته اند، بیشتر است. این پژوهش، دو نوع آنفلوانزا را نیز نشان میدهد که از ویروسی شبیه به G۴ ناشی می شوند و خودرا در افرادی نشان می دهند که با خوک ها در ارتباط بوده اند اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد افرادی که با خوک ها کار کرده اند، این ویروس را به شخص دیگری انتقال داده اند.
۴. هیچ شواهدی از وجود ویروس در نواحی دیگر وجود ندارد.
"سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، یک سیستم نظارت جهانی آنفلوانزا عرضه کرده است که داده های مربوط به کشورها را گردآوری می کند تا آنفلوانزای فصلی و همه گیر را مورد بررسی قرار دهد.
بررسی ها حاکی از این هستند که تنها خوک های شناسایی شده در چین، حامل آنفلوانزای G۴ هستند. هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این ویروس در کشورهای دیگر نیز وجود دارد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.1399/04/18
13:42:59
5.0 از 5
2262
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم