نهایت علم elmend
پژوهشگران آمریكایی مطرح كردند

سكته در بیماران مبتلا به كووید- 19 شدیدتر است

سكته در بیماران مبتلا به كووید- 19 شدیدتر است

نهایت علم: پژوهشگران آمریكایی در پژوهش جدید خود، مطرح نمودند كه سكته در بیماران مبتلا به كووید- 19، با شدت بیشتری رخ می دهد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "انجمن قلب آمریکا" (AHA) در بررسی های خود دریافتند که "سکته ایسکمیک حاد" (AIS) در بیماران مبتلا به کووید-۱۹، شدیدتر است، نتایج منفی بدتری دارد و بیشتر به مرگ و میر منجر می شود.
پژوهشگران در این پروژه، داده های مربوط به بیمارانی که هم به کووید- ۱۹ و هم به سکته ایسکمیک حاد مبتلا بودند، از ۲۸ مرکز درمانی واقع در ۱۶ کشور جمع آوری کردند و سپس به مقایسه آنها با داده های مربوط به بیمارانی پرداختند که فقط از سکته ایسکمیک حاد رنج می بردند و به کووید- ۱۹ مبتلا نبودند. هدف آنها این بود تا خاصیت های بالینی را در بیمارانی که به هر دو مشکل مبتلا هستند، مشخص کنند.
پژوهشگران، بیمارانی را که بین ۲۷ ژانویه تا ۱۹ مه سال جاری در بیمارستان بستری شده و هم به کووید- ۱۹ و هم به سکته ایسکمیک حاد مبتلا بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها این بیماران را از نظر عواملی مانند سن، جنسیت و عوامل دخیل در سکته، با بیمارانی که به این مشکلات مبتلا نبودند، مقایسه کردند.
نتایج این بررسی نشان داد که شدت سکته در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بیشتر است. همین طور این بیماران بیشتر در معرض خطر ناتوانی ناشی از سکته قرار دارند. میزان مرگ ناشی از سکته ایسکمیک حاد نیز در این بیماران بیشتر است.
در مقاله این پژوهش آمده است: چندین توضیح برای رابطه میان کووید- ۱۹ و شدت سکته وجود دارد. نتایج مقایسه دو گروه بیمار، نتایج بد سکته را در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ نشان میدهد. نتایج منفی کووید- ۱۹ همچون سندرم پریشانی تنفسی، آریتمی قلبی، لطمه حاد قلبی، آمبولی ریه، سندرم ترکیب سیتوکین می توانند به مرگ بیمار منجر شوند. ارتباط میان کووید- ۱۹ و سکته، نیاز فوری به پژوهش هایی را نشان میدهد که با هدف مشخص کردن مکانیسم های مربوط انجام می شوند.
این پژوهش، در مجله "Stroke" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/21
20:52:35
5.0 از 5
1913
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نهایت علم