نهایت علم elmend

اولین تصویر مستقیم از دو سیاره غول پیكر در حال گردش به دور یك ستاره

اولین تصویر مستقیم از دو سیاره غول پیكر در حال گردش به دور یك ستاره

نهایت علم اولین تصویر مستقیم از دو سیاره غول پیكر در حال گردش به دور یك ستاره


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگرچه اخترشناسان تابحال بیشتر از 4000 سیاره را خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده اند، اما اغلب آنها بعنوان نقاط داده یا فرو رفته در نمودارهای نوری ظاهر می شوند. در حالیکه حالا ستاره شناسان برای نخستین بار موفق به ثبت تصویری از دو سیاره فراخورشیدی عظیم الجثه شده اند که به دور یک ستاره می چرخند که شباهت زیادی به خورشید ما دارد.
این سامانه چند سیاره ای به دور ستاره ای به نام "TYC 8998-760-1" می گردند که در صورت فلکی "موسکا" یا "پرواز" قرار دارند و حدود 300 سال نوری از زمین فاصله دارند. این دو سیاره غول های گازی هستند که بسیار بزرگتر از غول های گازی منظومه ما هستند. یکی از آنها 14 برابر مشتری و دیگری 6 برابر آن اندازه دارد.
آنها همینطور نسبت به سیاره های منظومه شمسی از ستاره میزبان خود بسیار دورتر هستند، به صورتی که نزدیکترین آنها در فاصله 160 واحد نجومی(AU) و دومین سیاره نزدیک در فاصله 320 واحد نجومی از ستاره خود قرار دارند. برای درک این فاصله باید اظهار داشت که زمین یک واحد نجومی از خورشید فاصله دارد و نپتون فقط 30 واحد نجومی و حتی پلوتون هم به صورت متوسط تنها 39 واحد نجومی از خورشید دور است.این منظومه قابل توجه حالا به صورت مستقیم توسط "تلسکوپ خیلی بزرگ"(VLT) شکار شده است. در این عکس، دو سیاره فراخورشیدی غول پیکر به وضوح به شکل دو نقطه نورانی در تاریکی اطراف قابل مشاهده هستند. درخشش ستاره میزبان آنها هم در بالا سمت چپ تصویر مشاهده می شود.
دایره سیاهی که درون ستاره دیده می شود، نتیجه استفاده از یک ابزار تصویربرداری نجومی به نام "کروناگراف"(coronagraph) است که نور ستاره را برای کمک به تلسکوپ برای شناسایی سیاره های کم نورتر می بندد.
این تیم تحقیقاتی می گوید که این نخستین باری است که به صورت مستقیم از دو سیاره فراخورشیدی که در حال چرخش به دور یک ستاره خورشیدمانند هستند، تصویربرداری می شود. البته این ستاره بسیار جوانتر از خورشید است و تنها 17 میلیون سال سن دارد و در مقایسه با خورشید ما که میانسال است و قدمت آن حدود 4.6 میلیارد سال است، یک نوزاد کیهانی بشمار می رود.
این دو سیاره هم بسیار جوان هستند و گرمای حاصل از شکل گیری آنها است که سبب می شود آنها اینچنین درخشان باشند.
این تنها عکس از یک کودک کیهانی نیست که تلسکوپ VLT شکار کرده است. این تلسکوپ در ماه مه از آنچه یک سیاره در روند شکل گیری و در ابر غلیظی از غبار و گاز اطراف یک ستاره جوان به نظر می آمد، عکسبرداری کرد.
این مطالعه جدید در مجله Astrophysical Journal Letters انتشار یافته است.
منبع:

1399/05/03
15:08:04
5.0 از 5
1864
تگهای خبر: تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم