نهایت علم elmend
با عدم تخصیص به موقع منابع؛

سرعت پیشروی خندق و گالی ناشی از فرسایش خاك در دشتیاری پیشی گرفت

سرعت پیشروی خندق و گالی ناشی از فرسایش خاك در دشتیاری پیشی گرفت

به گزارش نهایت علم عدم تخصیص بموقع منابع باعث شد سرعت پیشروی خندق ها و گالی های ناشی از فرسایش خاك، از اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در منطقه دشتیاری پیشی بگیرد.به گزارش نهایت علم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دشتیاری منطقه ای در جنوب سیستان و بلوچستان است. منطقه ای که تحت تأثیر فرسایش خندقی یا همان گالی ها قرار دارد. در این نوع از فرسایش آبراهه های فرسایش یافته در سطح زمین، به اندازه ای بزرگ می شوند که امکان عبور و مرور وسایل کشاورزی ممکن نیست؛ عاملی که دشت ها و زمین های کشاورزی را از بین می برد. اما این مورد در ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی مورد توجه قرار دارد تا با توسعه راهکارهای فناورانه جلوی پیش روی گالی ها را گرفت.
در این زمینه هم نشستی با حضور پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و داود نیک نامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری به میزبانی ستاد برگزار و در آن آخرین وضعیت منطقه دشتیاری بررسی گردید. همینطور در این جلسه حاضران گزارشی از آخرین اطلاعات منطقه دشتیاری، اقدامات انجام شده و پیش رو و منابع و اعتبارات موردنیاز عرضه کردند.
طبق برآورد صورت گرفته، عدم تخصیص بموقع منابع، سبب شده سرعت پیشروی خندق ها و گالی های ناشی از فرسایش خاک، از اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در منطقه پیشی گرفته و اعتبار موردنیاز اقدامات زیرساختی از ۱۰ سال پیش سیر صعودی داشته باشد.
در این نشست بعد از عرضه شرکت مشاور، راهکارهای فناورانه با هدف کاهش هزینه های اجرایی و افزایش اثربخشی اقدامات مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد در ابتدا باید با شناسایی نقاط بحرانی به صورت پایلوت، مجموعه ای از فناوری های نوین و موثر، شناسایی و در این نقاط با مشارکت اعتباری و اجرایی همه دستگاه های متولی و با محوریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و با تاکید بر ظرفیت شرکت های فناور و دانش بنیان اجرایی شود.


منبع:

1399/05/26
23:54:33
5.0 از 5
1705
تگهای خبر: توسعه , دانش , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم