نهایت علم elmend

كشف 45 سیاره فراخورشیدی دارای خاصیت های مشابه زمین

كشف 45 سیاره فراخورشیدی دارای خاصیت های مشابه زمین

نهایت علم: ستاره شناسان ˮدانشگاه فنی لولئوˮ سوئد در مطالعه اخیرشان 45 سیاره در حال چرخش به دور ستارگان دور دست را پیدا كرده اند كه دارای خاصیت های مشابه زمین همچون جو مشابه و آب مایع هستند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، متخصصان دانشگاه فنی لولئو سوئد با مطالعه جو آنها راهی جدید برای تعیین قابلیت سکونت در این سیارات دوردست ایجاد کردند.
پژوهشگران این تیم راهی جهت استفاده از اطلاعات در مورد "گونه های جوی"، یعنی مواد شیمیایی موجود در جو و سرعت فرار آنها به فضا برای تعیین میزان نزدیک بودن یک سیاره فراخورشیدی از نظر دما و ترکیب به زمین پیدا کردند. آنها سپس از مدل جدید خود جهت بررسی ۵۵ سیاره فراخورشیدی که امکان حیات در آنها وجود دارد، استفاده کردند.
آنها دریافتند فقط ۱۷ سیاره از ۵۵ سیاره مذکور دارای معیارهای تعریف شده و مشابه زمین هستند. اما این تیم با بررسی های بیشتر دریافتند ۲۸ سیاره دیگر نیز در فهرست سیارات فراخورشیدی که با این معیارها نیز مطابقت داشتند هستند و در مجموع موفق به کشف ۴۵ سیاره مشابه زمین شدند.
سیاره فراخورشیدی یا سیاره غیرخورشیدی (Exoplanet یا Extrasolar planet) سیاره ای است که خارج از سامانه خورشیدی قرار دارد و به دور یک ستاره (غیر از خورشید) در حال گردش است. اولین شناسایی علمی وجود یک سیاره فراخورشیدی در سال ۱۹۸۸ انجام شد با این وجود، اولین تأیید در سال ۱۹۹۲ صورت گرفت.
منبع:

1399/06/21
17:48:58
5.0 از 5
1714
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم