نهایت علم elmend
برای اولین بار محقق شد؛

نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو

نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو

نهایت علم: پژوهشگران سنگاپوری برای نخستین بار نانوذراتی ابداع نموده اند كه با تزریق آنها به درون بدن می توان سلول های سرطانی را نابود كرد. این نانوذرات فاقد هرگونه دارو هستند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، پزشکان در یک دهه اخیر روش های مختلفی را برای کشتن سلول های سرطانی به کار گرفته اند. یکی از این روش ها مبتنی بر انتقال مخفیانه داروها به درون بدن با بهره گیری از پوشش های مختلف است. اما تعدادی از محققان سنگاپوری چاره جدیدی را برای این کار ابداع نموده اند که مبتنی بر انتقال نانوذرات فاقد دارو به درون بدن برای نابودی سلول های سرطانی است.
اگر چه سلول های سرطانی از روش های خلاقانه ای برای غلبه بر سیستم ایمنی بدن استفاده می نمایند، اما آنها هم ضعف های خاص خودرا دارند. سلول های سرطانی هم مانند هر سلول دیگری برای رشد به آمینواسیدها نیاز دارند و یکی از این آمینواسیدها L-phenylalanine نام دارد که از گوشت و لبنیات دریافته شده و جذب بدن می شود.
پژوهشگران با علم به این مطلب از L-phenylalanine بعنوان یک اسب تروجان بهره برده و نانوذرات قاتل سلول های سرطانی را با بهره گیری از این آمینواسید مخفی کردند. نانوذرات مورد اشاره 30 هزار برابر کوچک تر از موی انسان هستند و Nano-pPAAM نام دارند.
آزمایش ها نشان داده که Nano-pPAAM قادر به نابودی ۸۰ درصدی از سلول های سرطانی در پستان، پوست و معده هستند. روش شیمی درمانی نیز منجر به نابودی همین مقدار از سلول های سرطانی می شود. آزمایش های انجام شده دراین زمینه بر روی موش ها موفقیت آمیز بوده و انتظار می رود در آینده بر روی انسان ها هم تکرار شود.
نانوذرات مذکور پس از ورود به سلول های سرطانی روند تولید مولکول هایی به نام گونه های اکسیژن واکنش پذیر (ROS)را تسریع می کنند که تنها سلول های سرطانی را تخریب می کنند. بدین سبب مزیت مهم این روش لطمه ندیدن سلول های سالم و عدم ایجاد مقاومت دارویی در سلول های سرطانی است.


منبع:

1399/07/04
12:01:56
5.0 از 5
1252
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم