نهایت علم elmend
دانشمندان آمریكایی:

جهش كروناویروس می تواند ماسك زدن و فاصله اجتماعی را بی اثر كند

جهش كروناویروس می تواند ماسك زدن و فاصله اجتماعی را بی اثر كند

به قول دانشمندان، ویروس كرونا قابلیت این را دارد كه با ماسك و رعایت فاصله گذاری اجتماعی سازگار شود و كارایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد و حتی آنها را بی اثر كند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، طبق نتایج یک مطالعه جدید، ویروس کرونا که به بیماری کووید-۱۹ منجر می شود، امکان دارد به نحوی جهش یافته باشد که مسری تر شده باشد.
علاوه بر این، طبق گفته های "دیوید مورنز" یک ویروس شناس و مشاور ارشد "آنتونی فائوچی" مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا(NIAID)، جهش های تصادفی کروناویروس جدید که در این مطالعه ذکر شده است، احتمالاً در واکنش به تلاشهای جلوگیری کننده در مقیاس جمعی مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی بوده باشد.
این مطالعه که هنوز منتظر بررسی همتا است، بیشتر از ۵۰۰۰ توالی ژنتیکی ویروس کرونا را شامل می شود که از چندین جهش مستمر رونمایی می نماید و نشان داده است که یکی از آنها سبب افزایش سرایت ویروس می شود.
البته این مطالعه این جهش های مسری را با احتمال بالاتر مرگ یا تغییر نتایج بالینی ارتباط نداده است. دانشمندان می گویند همه ویروس ها گرفتار جهش های ژنتیکی می شوند و بسیاری از آنها قابل توجه نیستند.
"جیمز موسر" نویسنده این مطالعه از بیمارستان متدیست هوستون می گوید: جهش ویروس کرونا در ایالات متحده بسیار فعال است. قابل ذکر است که ویروس های خانواده کروناویروس مانند "SARS-CoV-۲" نسبتاً پایدار هستند، چونکه دارای یک مکانیسم تصحیح هستند که طی تکثیر فعال باقی می مانند، اما هر جهش مانند ریختن یک تاس است و از آنجائیکه انتقال این ویروس در ایالات متحده بسیار فعال است و هم اکنون هر روزه شاهد دهها هزار ابتلای جدید است، هیچ فرصتی برای جهش با تنظیمات افزایش شدت برای انسان نداشته است.
همچنین دانشمندان موسسه پزشکی "ویل کرنل"، آزمایشگاه ملی "آرگون"، دانشگاه "شیکاگو" و دانشگاه "تگزاس در آستین" هم در این تحقیق شرکت داشته اند.
آنها می گویند جهش کروناویروس می تواند بر توانایی ما بر کنترل آن تاثیر بگذارد. به نظر می آید این مطالعه بزرگترین تجمع توالی ژنتیکی کروناویروس باشد که تابحال در ایالات متحده انجام شده است. یک دسته بزرگتر از توالی های ژنتیکی در اوایل ماه سپتامبر منتشر گردید و نشان داد جهش ایجاد کننده تغییر در ساختار "پروتئین سنبله" موجود روی سطح کروناویروس می تواند مسئول گسترش نامتناسب آن سویه خاص از ویروس کرونا باشد.
یک ویروس شناس در انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی(NIAID) به نام "دیوید مورنز" مطالعه اخیر را بررسی نموده و گفته است که یافته های آن نشان داده است که به احتمال زیاد این ویروس همین طور که جمعیت را در می نوردد، توانایی انتقال خویش را افزایش داده است که امکان دارد پیامدهایی در توانایی ما در کنترل آن داشته باشد و کروناویروس امکان دارد خویش را با فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن سازگار کند.
وی اظهار داشت: پوشیدن ماسک، شستن دست ها و همه اینها مانع انتقال یا سرایت ویروس می باشد، اما این ویروس با توجه با جهش های ژنتیکی که انجام می دهد از نظر نظریه می تواند از این موانع عبور کند.
همین طور که واکسن های بالقوه کرونا به دسترسی عمومی نزدیک می شوند، به نظر می آید کروناویروس هم در حال پیشرفت است و برای دور زدن موانع مشترک سرایت مانند فاصله اجتماعی، ماسک زدن و حتی شستشوی دست ها آماده می شود. اما مراقبت هنوز کلیدی و حیاتی می باشد، چونکه حتی اگر ویروس طوری جهش کند که این اقدامات احتیاطی را بی اثر کند، ما هنوز قادر خواهیم بود با رعایت اقدامات بهداشتی انواع قدیمی و رایج این ویروس را از بین ببریم و مانع از انتقال آنها شویم.
منبع:

1399/07/06
13:11:40
5.0 از 5
1336
تگهای خبر: آمریكا , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم