نهایت علم elmend

تجزیه سریع ضایعات پلاستیكی با كمك یك آنزیم مهندسی شده

تجزیه سریع ضایعات پلاستیكی با كمك یك آنزیم مهندسی شده

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود توانستند آنزیمی را مهندسی كنند كه می تواند ضایعات پلاستیكی را با سرعت قابل توجهی تجزیه كند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان ژاپنی در سال ۲۰۱۸، نوعی باکتری را کشف کردند که اشتهایی طبیعی برای خوردن پلاستیک دارد. این کشف، احتمال عرضه یک چاره کم هزینه را برای مقابله با آلودگی هوا تقویت می کند. حالا دانشمندان از این باکتری بهره برده اند تا یک سوپر آنزیم را مهندسی کنند که می تواند ضایعات پلاستیکی را بسیار سریع تر هضم کند.
این باکتری معروف به "Ideonella sakaiensis" دو سال پیش توسط دانشمندان "موسسه فناوری کیوتو"(Kyoto Institute of Technology) کشف شد و توانایی قابل توجهی را در استفاده از پلاسیک های ساخته شده از "پلی اتیلن ترفتالات"(PET) بعنوان منبع انرژی نشان داد. این ماده، برای ساخت خیلی از محصولات همچون بطری های پلاستیکی به کار می رود که سالانه میلیون ها تن از آنها تولید می شود. دانشمندان از کشف Ideonella sakaiensis بسیار هیجان زده شدند چونکه دریافتند که این باکتری می تواند پلی اتیلن ترفتالات را ظرف چند هفته به صورت کامل تجزیه کند.
بررسی ها نشان داد که این باکتری از راه یک جفت آنزیم، کار تجزیه را انجام می دهد که یکی از آنها "PETase" نام دارد. پژوهشگران "دانشگاه پورتسموث"(University of Portsmouth) انگلستان، این آنزیم را در آزمایشگاه مهندسی کردند تا بتواند پلاستیک را سریع تر تجزیه کند. آنها حالا موفق شده اند تا این آنزیم را با آنزیم همکار آن معروف به "MHETase" ترکیب کنند تا سرعت هضم پلاستیک افزایش یابد.
پروفسور "جان مکگیهان"(John McGeehan)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: آزمایش های ابتدایی نشان داد که این دو آنزیم به همراه یکدیگر، عملکرد بهتری دارند؛ در نتیجه ما تصمیم گرفتیم تا آنها را به صورت فیزیکی به هم متصل نماییم. باآنکه زمان زیادی برای این کار سپری شد اما نتیجه کار ارزش این تلاش را داشت. این آنزیم جدید می تواند پلاستیک را سه برابر سریع تر از آنزیم هایی که به صورت طبیعی جداگانه عمل می کنند، تجزیه کند و امکان پیشرفت های بیشتر را دراین زمینه فراهم آورد.
این سوپر آنزیم می تواند پلاستیک های ساخته شده از پلی اتیلن ترفتالات را هضم کند و بخشی از چرخه بازیافت باشد. سرعت نمونه های طبیعی این آنزیم به قدری نیست که بتواند حجم قابل توجه ضایعات پلاستیکی را که سالانه در جهان تولید می شوند، تجزیه کند اما تولید نمونه مهندسی شده آن می تواند سرعت تجزیه را افزایش دهد و گام مهمی دراین زمینه باشد.
منبع:

1399/07/08
13:09:59
5.0 از 5
1391
تگهای خبر: انرژی , پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
نهایت علم