نهایت علم elmend

بینش های جدیدی در مورد تاثیر مالاریا بر سیستم ایمنی بدن

بینش های جدیدی در مورد تاثیر مالاریا بر سیستم ایمنی بدن

پژوهشگران اماراتی در بررسی جدید خود توانستند به بینش های جدیدی در مورد تاثیر انگل عامل مالاریا بر سیستم ایمنی بدن برسند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، بررسی جدید پژوهشگران امارات نشان میدهد انگل موسوم به "پلاسمودیوم"(Plasmodium) که مالاریا را بواسطه نیش پشه به انسان منتقل می کند، تغییراتی را در ژن های انسان پدید می آورد که واکنش ایمنی انطباقی بدن را نسبت به عفونت ناشی از مالاریا دگرگون می کنند. یافته های این پژوهش، امید برای ارائه راهبردهای درمانی و واکسن را پدید می آورند که می تواند به کنترل یک بیماری غیرقابل پیشگیری کمک نماید.
پژوهشگران در این پروژه، واکنش های ایمنی و ژنوم های کودکان را قبل از عفونت، هنگام بروز عفونت و بعد از آن مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند هنگامی که انگل پلاسمودیوم به بدن وارد می شود، ریز آران ای ها به مرگ سلول های ایمنی انطباقی می انجامند. انگل از واکنش ایمنی بدن دوری می کند؛ سپس می تواند تکثیر شود و بقیه سلول های خون را مورد حمله قرار دهد. این پژوهش نشان داد که بعضی از ریز آران ای ها تحت کنترل ژنتیک هستند و شاید همین موضوع بتواند توضیح دهد که چرا توانایی افراد گوناگون در مقابله با عفونت، متفاوت می باشد.
بیشترین بار این بیماری، در آفریقای سیاه وجود دارد که ساکنان آن از کمبود رفاه اقتصادی و اجتماعی رنج می برند.
پژوهش در مورد یافتن راهبردهای درمانی موثر و پایدار برای مالاریا، به سبب درک محدود از تفاوت واکنش میزبان نسبت به عفونت انگلی متوقف شده است.
نتایج این پژوهش، مکانیسمی را نشان میدهد که در تضعیف واکنش ایمنی انطباقی نقش دارد که بواسطه انگل های مهاجم پدید می آید. از بررسی این نتایج می توان فهمید که چرا ارائه واکسن برای کودکان، سال ها زمان می برد و در بلندمدت، خاصیت محافظتی ارائه نمی دهد.
پژوهشگران در مرحله بعد قصد دارند آزمایش های بیشتری انجام دهند تا بفهمند که چرا ایمنی بدن بعضی از ساکنان آفریقا در مقابل بیماری، بیشتر از بقیه است.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1399/07/20
14:25:02
5.0 از 5
1196
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم