نهایت علم elmend
براساس نتایج یك پژوهش اعلام شد؛

اضطراب سلامتی مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره جهاد دانشگاهی

اضطراب سلامتی مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره جهاد دانشگاهی

برپایه نتایج یك پژوهش مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره اضطراب و استرس تلفنی جهاددانشگاهی، اضطراب سلامتی توسط تماس گیرندگان بدون علامت مبتلا شدن به بیماری كرونا بوده است.به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، به نقل از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، نتایج یک پژوهش با عنوان «ویژگی های جمعیت شناسی و شایع ترین شکایات در تماس گیرندگان با سامانه مشاوره اضطراب و استرس تلفنی جهاددانشگاهی» بیشترین گروه خدمت گیرنده از سامانه مشاوره تلفنی زنان متأهل در بازه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال بوده و مهم ترین علت تماس، اضطراب سلامتی در گروه تماس گیرندگان بدون علامت مبتلا شدن به بیماری کرونا بوده است.
این پژوهش توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف بررسی خصوصیت های جمعیت شناختی و شکایات شایع در تماس گیرندگان با خط مشاوره تلفنی اضطراب و استرس ناشی از بیماری کرونا انجام شده است.
در متن این مقاله آمده است: همه گیری بیماری کرونا و اجرای قرنطینه، اثرات مختلفی بر جنبه های روانی و اجتماعی افراد جامعه گذاشته است. عدم وجود هرگونه درمان یا پیشگیری قطعی از بیماری کووید ـ ۱۹، استرس و نگرانی زیادی را در جوامع بوجود آورده است.
نتایج مقاله حاضر نشان داد۶۵/۸درصد از تماس گیرندگان زن بوده اند. میانگین سن تماس گیرندگان با سامانه ۴۴/۱۴ سال بوده است. ۷۷/۷ درصد متأهل بوده اند. ۴۱/۵ درصد از تماس گیرندگان بدون داشتن علایم، ترس و اضطراب از مبتلا شدن به کرونا داشتند. همینطور ۲۶/۶ درصد اضطرابشان به علت ترس از مبتلا شدن بستگان درجه یک بود که هم اکنون سالم بودند. در ۸/۵ درصد اضطراب، ناشی از مشکلات اقتصادی و از دست دادن شغل یا درآمد بود.
این مطالعه به صورت مقطعی (توصیفی) انجام شد و تعداد ۱۹۷۸ تماس (با مدت زمان بالای یک دقیقه) با سامانه مشاوره تلفنی اضطراب و استرس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی مورد بررسی قرار گرفتند. جمع آوری اطلاعات بر مبنای چک فهرست خصوصیت های جمعیت شناختی و علت تماس با سامانه مشاوره بود که توسط محققین تنظیم و در اختیار مشاوران قرار گرفته بود.
این مقاله توسط فرج حسینیان سراجه لو، رزا راشدی، هاله فاتح، حمیدرضا شهبازپور، بهاره کاشانی موحد نگارش شده و در مجله «علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین» انتشار یافته است.


منبع:

1399/08/05
22:53:11
5.0 از 5
1450
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم