نهایت علم elmend

درمان سرطان های مقاوم به دارو با نانو داروی جدید

درمان سرطان های مقاوم به دارو با نانو داروی جدید

نهایت علم: خراسان رضوی گروه تحقیقاتی موسسه علوم و فناوری كره (KIST) سلاح بالقوه جدیدی مقابل سرطان های مقاوم به دارو ساخته است.


به گزارش جی ای ان، گروه کوانگ-میونگ کیم دارویی ساخته که مقاومت به دارو را با یک داروی ضد سرطان مهار می کند. داروی جدید " دارو، دارو نانوذره " نامیده می شود؛ برای اینکه دو دارو به هم پیوسته اند و تا زمان رویارویی با سلول سرطانی، به آرامی دور آن حرکت می کنند.
سلول های سرطانی آنزیمی به نام کاتپسین B را در سطوحی بالاتر از سلول های سالم نشان می دهند. وقتی داروی ترکیبی جدید به آنزیم واکنش می دهد، داروی ضد سرطان و مهارکننده ها را برای مقاومت در مقابل دارو آزاد می کند که بطور بالقوه توانایی هدف قرار دادن و درمان سرطان های مقاوم به دارو را به آن می دهد.
پژوهشگران همین طور می گویند: این داروی جدید هم سرطان های ذاتی مقاوم به دارو را مهار می کند که در مقابل تمام داروهای شناخته شده سرطان مقاومت می کنند و هم مقاومت دارویی اکتسابی (مانند سوپرباگ های باکتریایی با آنتی بیوتیک) را که برخی از سرطان ها در طول دوره درمان ایجاد می کنند.
سرطان های مقاوم به دارو یکی از چالش های اصلی سرطان درمانی و کانون توجه تحقیقات سرطان است. مسئله پیچیده این است که خاصیت های سخت کشندگی آنها از دلیلهای پیچیده ای ناشی می شود.
طبق اظهارات انستیتوی ملی سرطان، خود سلول های سرطانی و مکانی که در آن قرار دارند؛ ریز محیط تومور، بر مقاومت دارویی تاثیر دارند. انواع سلول ها در تومورها ممکنست درمان را پیچیده کند و سلول های سرطانی که از درمان اولیه زنده مانده اند، انتخاب می شوند و از بین بردن آنها دشوارتر می شود.
ازآنجاکه سلول های سالم کاتپسین B را کمتر آزاد می کنند، پژوهشگران معتقدند که داروی جدید به سلول های سالم حمله نخواهد کرد و عوارض جانبی شدید درمان سرطان را محدود می کند.
کیم اظهار داشت: "داروی جدید، بطور موثری مقاومت دارویی را که منجر به شکست درمان در شیمی درمانی معمولی می شود و هم زمان سمیت سلول های طبیعی را می کاهد، بدین سبب انتظار می رود که بتوان از آن بعنوان یک عامل جدید ضد سرطان بهره برد که می تواند از مقاومت دارویی و اثرات سوء آن جلوگیری کند. "
این دارو در مدلهای موش با سرطان سینه و متاستاتیک ریه آزمایش شد و رشد تومور را پایین نگه داشت و شانس زنده ماندن آنها را بهبود بخشید؛ اما موش ها، انسان نیستند، بدین سبب هنوز نیازمند تحقیق بالینی است.
نتایج این تحقیق در نشریه بیومتریال (Biomaterials) انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/18
13:26:34
5.0 از 5
1388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم