نهایت علم elmend
گزارش نیچر؛

نقش ناقلان خاموش در شیوع كووید-۱۹ چقدر است؟

نقش ناقلان خاموش در شیوع كووید-۱۹ چقدر است؟

به گزارش نهایت علم چه برخی از افراد بعد از آلوده شدن به ˮسارس كوو-۲ˮ(SARS-CoV-۲) بدون علایم هستند و نقش آنها در انتشار كووید-۱۹ چیست؟ این ها مهمترین سوالات از آغاز همه گیری كروناویروس بوده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، حالا شواهد و یافته ها نشان داده است که از هر پنج نفر مبتلا به ویروس یک نفر بدون علایم خواهد بود و این افراد به صورت قابل توجهی نقش کمتری در انتقال ویروس نسبت به افراد با علایم دارند اما محققان در مورد اینکه آیا این افراد "ناقلان خاموش" این همه گیری هستند اختلاف نظر دارند.
باآنکه اطلاعات ما در مورد عفونت های بدون علامت در حال افزایش می باشد، محققان می گویند مردم باید برای پیشگیری از انتشار ویروس انجام اقدامات احتیاطی همچون رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک را ادامه دهند صرف نظر از اینکه دارای علایم هستند یا خیر.
کروتیکا کوپالی، محقق بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه "استنفورد" در کالیفرنیا می گوید: موضوعی که برای رسیدن به رقم قابل اعتماد برای افراد بی علامت باید بررسی شود ایجاد تمایز بین افراد بی علامت و افراد دارای پیش علایم است. بی علامت ها افرادی هستند که در طول مدت بیماری هیچ علائمی بروز نداده باشد اما افراد دارای پیش علایم پیش از بروز علایم جدی بیماری، علایم خفیفی بروز می دهند. کوپالی همچنان می گوید: هیچ تعریف استاندارد و پذیرفته شده ای برای این دو دسته وجود ندارد.
تحقیقات اولیه در هنگام شروع همه گیری نشان می داد که میزان عفونت های بدون علامت می تواند تا ۸۱% باشد اما متا آنالیز(فرا تحلیل) انتشار یافته در ماه گذشته که شامل ۱۳ مطالعه بر روی ۲۱۷۰۸ نفر بود میزان ابتلای بدون علامت را ۱۷% نشان داده است. این تجزیه و تحلیل افراد بدون علامت را افرادی توصیف کرد که هیچ یک از علایم اصلی کووید-۱۹ COVID-۱۹ را در کل دوره بررسی نشان ندادند. نویسندگان این مقاله تنها مطالعاتی را در نظر گرفتند که افراد حداقل یک هفته مورد بررسی قراره گرفته بودند.
اویونگرل بیامباسورن، محقق زیست پزشکی در "انستیتوی بهداشت و درمان شواهد بنیان" در دانشگاه باند در گلدکوست، استرالیا، می گوید: شواهد نشان داده است که بیشتر افراد در طول هفت تا ۱۳ روز علایم بیماری را بروز می دهند.

ناقلان بی نشانه
بررسی های بیامباسورن همینطور نشان داد که افراد بدون علامت ۴۲٪ کمتر از افراد علامت دار ویروس را منتقل می کنند.
یکی از دلایلی که دانشمندان می خواهند بدانند که افراد بدون علایم چه میزان ویروس را منتقل می کنند این است که عفونت در این افراد تا حد زیادی قابل شناسایی نیست و در در اغلب کشور ها افرادی که علایم دارند مورد آزمایش قرار می گیرند.
به عنوان بخشی از مطالعه گسترده جمعیت در ژنو سوئیس، محققان نحوه انتقال ویروس را در میان کسانی که در یک خانه زندگی می کنند مدل سازی کردند و در مقاله انتشار یافته این ماه در سایت medRxiv گزارش دادند که خطر انتقال ویروس توسط فرد بدون علامت به دیگر افراد حاضر در خانه تقریباً یک چهارم خطر انتقال ویروس از یک فرد علامت دار است.
اندرو آزمان یکی از نویسندگان این مقاله، اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور مریلند که حالا در سوئیس مستقر است می گوید: باآنکه خطر انتقال از افراد بدون علامت کمتر است، آنها هنوز هم امکان دارد خطر قابل توجهی برای سلامت جامعه باشند چونکه احتمال حضور آنها در جامعه بیشتر از قرنطینه ماندن در خانه است.
او می گوید: "بار سلامتی" حضور افراد بدون علامت در جامعه نشان داده است که بخش قابل توجهی از شیوع بیماری از راه انتقال ویروس توسط افراد بی نشانه است. اما محققان دیگر در مورد میزان تاثیر مبتلایان بی علامت در انتقال ویروس در جامعه اختلاف نظر دارند.
بیامباسورن می گوید، اگر مطالعات به درستی نشان داده است که افراد بدون علامت خطر انتقال کمتری را دارند، "این افراد مسئول مخفی این شیوع نیستند" آنها به اندازه افراد دیگر عطسه و یا سرفه نمی کنند و احیانا به اندازه افراد دیگر محیط را آلوده نمی کنند.
موگ سیویک، محقق بیماری های عفونی در دانشگاه سنت اندروز، انگلستان اشاره می کند که از آنجائیکه اغلب مبتلایان علامت دار هستند، تمرکز بر روی شناسایی آنها احتمالاً جلوی شیوع بیشتر را خواهد گرفت.

عوامل انتقال ویروس
سویک و همکارانش برای درک آنچه در افراد بدون علایم اتفاق می افتد، یک بررسی اصولی و فراتحلیل از ۷۹ مطالعه در مورد پویایی ویروسی و قابلیت انتقال سارس کوو-۲(SARS-CoV-۲) انجام دادند که در سایت شبکه تحقیقات علوم اجتماعی SSRN انتشار یافته است. برخی مطالعات نشان داد که افراد بدون علایم بار ویروسی(تعداد ذرات ویروسی موجود در یک برسی گلو) اولیه مشابه در مقایسه با افراد دارای علایم دارند. اما به نظر می آید افراد بدون علامت ویروس را سریع تر دفع می کنند و برای مدت کوتاه تری عفونی هستند.
سیویک می گوید، سیستم ایمنی بدن افراد بدون علامت امکان دارد بتواند ویروس را با سرعت بیشتری خنثی کند. اما این بدان معنا نیست که این افراد پاسخ ایمنی قوی تر یا با دوام تری دارند. وی می گوید: شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به کووید-۱۹ COVID-۱۹ شدید آنتی بادی بیشتر و ایمنی طولانی مدت تری در مقابل ویروس دارند.
باآنکه حالا درک بهتری از عفونت های بدون علامت و انتقال کووید-۱۹ (COVID-۱۹) وجود دارد، اما سیویک(Cevik) می گوید که افراد بدون علامت باید همچنان به رعایت اقدامات پیشگیری از انتشار ویروس مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت دست ها و استفاده از ماسک بپردازند.
منبع:

1399/09/03
13:27:33
5.0 از 5
1322
تگهای خبر: آنالیز , تحقیقات , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
نهایت علم