نهایت علم elmend

كیفیت هوا، عاملی موثر بر سرایت كرونا

كیفیت هوا، عاملی موثر بر سرایت كرونا

نهایت علم: خراسان رضوی ارتباط بین غلظت بالای ذرات ریز و شدت موج آنفلوآنزا برای متخصصان همه گیری بطور كامل شناخته شده است و هم اكنون، یك گروه میان رشته ای از دانشگاه ژنو (UNIGE) و شركت Meteodat (شركت انحصاری ETH زوریخ و ارائه دهنده خدمات در زمینه های هیدرولوژی، اقلیم شناسی و هواشناسی) فعل وانفعالات احتمالی بین سطوح بالای ذرات ریز و سرایت بیماری ویروس كرونا را بررسی كردند.


به گزارش مدیکال نیوز، نتایج تحقیقات این گروه نشان میدهد که غلظت زیاد ذرات در اندازه کمتر از ۲.۵ میکرومتر ممکنست امواج آلودگی سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) را تعدیل یا حتی تقویت کند و تا حدودی مشخصات خاص همه گیری کووید -۱۹ را توضیح دهد. افزایش ذرات ریز به طورکلی با وارونگی دمای هوا، شکل گیری حالت مه یا نفوذ گردوغبار هوا هم راه است. این تحقیق اقدامات پیشگیرانه در رابطه با آلودگی هوا را برای محدود کردن شیوع بیماری و مرگ ومیر ناشی از ویروس کرونا در آینده را فراهم می آورد.
متخصصان اپیدمیولوژی در مورد این که بین غلظت بالا و محلی ذرات ریز و شدت امواج آنفلوآنزا همبستگی وجود دارد، توافق زیادی دارند. ماریو روهرر، محقق موسسه علوم محیطی دانشکده علوم ژنو (UNIGE) و مدیر شرکت Meteodat می گوید: "ما بررسی نموده ایم که آیا چنین ارتباطی با سرایت بیماری کووید-۱۹ نیز وجود دارد یا خیر. "
تاخیر زمانی عجیب
تحقیقات انجام شده در مورد کووید-۱۹ در ایتالیا و فرانسه نشان میدهد که SARS-CoV-۲ در اواخر سال ۲۰۱۹ در اروپا وجود داشته است، درحالی که افزایش شدید بیماری و مرگ ومیر فقط در بهار سال ۲۰۲۰ در پاریس و لندن ثبت شده است.
ماریو روهرر، محقق موسسه علوم محیطی دانشکده علوم ژنو و مدیر شرکت Meteodat اظهار نمود: "این تاخیر زمانی، عجیب است، همین طور نشان میدهد که چیزی غیر از تعامل افراد ممکنست موجب انتقال ویروس و خصوصاً شدت عفونت شود. "
گروه تحقیقاتی وی نشان دادند که این موارد در مراحل بعدی با افزایش سطوح ذرات ریز هوا بیشتر شده است. این گروه مشاهدات مشابهی را در بخش تیچینو (Ticino) سوئیس انجام داد، جایی که آلودگی ذرات ریز در طول یک دوره مه سطحی در دشت ماگادینو (Magadino) و سوتو سنری (Sotto Ceneri) در آخر فوریه سال ۲۰۲۰، به شدت افزایش یافت.
ماریو روهرر اظهار داشت: "کمی بعد، افزایش بسیار زیاد پذیرش در بیمارستان به سبب کووید-۱۹ در تیچینو ثبت گردید. واقعیت این که یک رویداد بزرگ با حدود ۱۵۰ هزار بازدیدکننده هم زمان انجام شد که شاید تاثیر اضافی بر شیوع ویروس داشت. "
این اطلاعات برای سوئیس مهمست برای اینکه افزایش غلظت ذرات ریز خصوصاً در هنگام وارونگی های حرارتی تکرار می شود، یعنی وقتی مه در فلات سوئیس شکل می گیرد، تبادل توده های هوا محدود می شود. در این شرایط، ذرات منتشرشده در لایه هوا زیر مه جمع می شود. در این تحقیق همین طور به سوئیس که اغلب درگیر غبار طوفان های شن صحرا است، اشاره شده است.
عامل تشدیدکننده
گروه تحقیقاتی سوئیس نشان میدهد که غلظت شدید ذرات ریز، خصوصاً آن هایی که کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر هستند، موجب التهاب دستگاه تنفسی، ریوی و قلبی عروقی شده و خون را غلیظ می کند. وی می گوید: "در ترکیب با عفونت ویروسی، این عوامل التهابی می تواند منجر به پیشرفت جدی بیماری شود. التهاب همین طور موجب اتصال ویروس به سلول ها می شود. علاوه بر این، ویروس کرونا نیز ممکنست توسط ذرات ریز منتقل شود. "
روهرر اضافه می کند: "این موضوع پیش ازاین در مورد آنفلوآنزا به اثبات رسیده است و یک تحقیق ایتالیایی RNA ویروس کرونا را بر روی ذرات ریز پیدا کرد. البته همه این نتایج نیاز به اثبات دارند، اما احتمال آن وجود دارد. "
همه گیری چندعاملی
بااین وجود، پژوهشگران تاکید می کنند، بااینکه آلودگی ذرات معلق می تواند بر سرایت ویروس و احتمال پیشرفت شدید بیماری تاثیر بگذارد، اما عوامل فیزیولوژیکی، اجتماعی یا اقتصادی نیز به وضوح می توانند روند بعدی بیماری همه گیر را تحت تاثیر قرار دهند. ماریو روهرر نتیجه می گیرد که یافته های این تحقیق امکان انجام اقدامات پیشگیرانه در صورت افزایش غلظت ذرات ریز را در آینده فراهم می آورد و افزایش ناگهانی شیوع بیماری و مرگ ومیر ناشی از کووید-۱۹ را محدود می کند.
نتایج این تحقیق در مجله Earth Systems and Environment منتشرشده است.
منبع:

1399/09/07
13:06:51
5.0 از 5
1029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم