نهایت علم elmend
با فناوری نانو صورت گرفت؛

تولید رنگ بدنه لوكوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت

تولید رنگ بدنه لوكوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت

نهایت علم: پژوهشگران در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید رنگ بدنه لوكوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت با فناوری نانو شدند.به گزارش نهایت علم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان رنگ های نانویی را جهت استفاده در بدنه لوکوموتیو تولید کرد که خاصیت جاذب صوت (در محدوده فرکانس هزار هزتر) و حرارت دارد.
یکی از روش های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها، استفاده از عایق کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. از طرفی بمنظور جلوگیری از مزاحمت توسط صداهای به وجود آمده در اتاق های کناری یا فوقانی ساختمان ها و سازه های صنعتی، همین طور در کشتی، قطار وخودرو، ممانعت از انتقال صدا در طراحی و ساخت اهمیت زیادی دارد.
رنگ های عایق صدا به شکلی طراحی شده اند که با ضخامت خیلی کم اعمال می شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش ها ضخامت و دانسیته کم پوشش است که سبب می شود بار مرده کمتری بر سازه اعمال شده و فضای کمتری را اشغال کند. این مساله در صنایع کشتی سازی و سازه های دریایی عامل بسیار مهمی بشمار می رود.
از آنجایی که این پوشش از جنس رزینی الاستومری است نقش حفاظتی نیز ایفا می کند و از فلزات در مقابل شرایط جوی محافظت می کند. امروزه با توسعه نانوپوشش عایق حرارتی، می توان بهبود ممانعت از اتلاف انرژی را تا حد قابل قبولی به دست آورد. از طرفی ممانعت همزمان از عبور صوت از مزایای این پوشش ها است که به سبب حضور ذرات نانو در ساختار پوشش این خاصیت به وجود آمده است.
نانوذرات موجود در پوشش های نانویی، با جذب قسمتی از طیف های تابش و بازتابش نور خورشید، همین طور انحراف صوت، نقش عایق را به خوبی ایفا می کنند.
این محصول از رزین آکریلیکی بر پایه آب به همراه فیلرهای معدنی متخلخل و مواد آلومینیوم دار تولید شده است. دوستدار طبیعت و غیرسمی، مقاوم در مقابل حرارت و صوت (ضریب میرائی بالا) اشتعال پذیری کم و مقاوم در مقابل رطوبت، ضخامت کم، چسبندگی مناسب به سطوح فولاد کربنی و فولاد زنگ نزن و آلومینیوم آندایز شده، اجرای آسان، خشک شدن سریع از دیگر مزیتهای این محصول محسوب می شود.


منبع:

1399/09/13
12:12:33
5.0 / 5
453
تگهای خبر: انرژی , توسعه , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
نهایت علم