نهایت علم elmend
توسط محققان كشور محقق شد؛

تولید آجرهای نانویی مقاوم در مقابل زلزله از ضایعات ساختمانی

تولید آجرهای نانویی مقاوم در مقابل زلزله از ضایعات ساختمانی

به گزارش نهایت علم محققان كشور موفق به تولید آجرهای ساختمانی از ضایعات سنگبری با فناوری نانو شدند كه در مقابل زلزله مستحكم است.حسین فخاری مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال های اخیر استفاده از تكنولوژی های جدید در تولید مصالح ساختمانی كشور مورد توجه قرار گرفته اما صنعت تولید آجر و سنگ در كشور ما همچنان درگیر معضلات زیست محیطی است.
وی با اشاره به اینكه تولید آجرهای رُسی مستلزم استفاده از خاك های مرغوب كشاورزی و زمین های كشاورزی است، اضافه كرد: كوره های پخت آجر چه به شكل سنتی و چه به شكل تونلی، عامل ایجاد حجم زیادی از گازهای سمی و گلخانه ای هستند.
مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری افزود: همینطور تولید آجر در دمای بالا سبب انتشار گاز فلوئور می شود كه میزان آلایندگی بالایی دارد.
فخاری با اشاره به اینكه صنعت تولید سنگ در كشور با محدودیت های ابزارآلات مواجه می باشد، اظهار داشت: برای رفع این معضلات لازم است كه اولویت هایی در كشور، مطرح یا تولید این مصالح با روش های نوین به سرانجام برسد.
وی با اشاره به اینكه ما در صدد آمدیم با استفاده از ضایعات كارخانجات سنگبری و حذف فرایند فوق، آجرهای ساختمانی را با فناوری نانو به تولید برسانیم، تصریح كرد: با استفاده از این روش، مشكلات زیست محیطی كاسته می شود و فرایند پخت در تولید آجر حذف می شود.
مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری با تاكید بر اینكه در این طرح نوآورانه با استفاده از ضایعات و افزودنی های نانو، آجرهایی را با خواص اصلاح شده به تولید رساندیم، بیان كرد: افزایش استقامت كششی و مقاومت به ضربه جهت ایجاد استقامت بهتر در مقابل زلزله، از خصوصیت های این آجرهای ساختمانی به حساب می آید.
فخاری با تاكید بر اینكه مشكلات زیست محیطی در تولید این آجرها برطرف خواهد شد، اظهار داشت: آجر را طوری طراحی كردیم كه امكان ساخت دیواری بدون احتیاج به بندكشی داشته باشد و هم نمای زیبایی به ساختمان بدهد؛ بدون آنكه از سایر سنگ ها برای زیباسازی ساختمان استفاده گردد.
وی تصریح كرد: استفاده از مدل آب گریز آن، امكان ساخت دیواری با قابلیت شست وشو برای اماكن داخلی فراهم می آورد كه این می تواند جایگزین سرامیك و سنگ در ساختمان ها باشد.
به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، این طرح در دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در بخش نمونه های اولیه عرضه شد.

1398/07/21
14:43:07
5.0 از 5
4229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم