نهایت علم elmend
نتایج یك تحقیق جدید نشان می دهد

برخی دوقلوهای همسان دی ان ای یكسانی ندارند

برخی دوقلوهای همسان دی ان ای یكسانی ندارند

نهایت علم: نتایج یک مطالعه جدید در ایسلند حاکی از اینست که تمام DNA دوقلوهای همسان مشترک نیستند و برخی دوقلوهای همسان DNA یکسانی ندارند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، برطبق گزارش پژوهشگران در هفتم ماه ژانویه در نشریه "نیچر ژنتیک"(Nature Genetics) بطور متوسط دوقلوهای همسان ۵.۲ تفاوت(جهش) ژنتیکی دارند. این یافته ها از این جهت حائز اهمیت می باشد برای اینکه این دوقلوهای همسان که دوقلوهای تک سلولی نیز نامیده می شوند(زیرا از یک تخمک بارور حاصل می شوند) معمولا برای تشخیص آن که آیا صفات خاص و بیماریهای آنها تحت تاثیر ژنتیک آنها است و یا محیطی که در آن زندگی می کنند، مورد بررسی قرار می گرفته اند. تصور می شد دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی یکسان هستند و تفاوت در سلامتی آنها درنتیجه ی محیطی است که در آن قرار گرفته اند اما یافته های جدید نشان میدهد که برخی تفاوت ها ناشی از تفاوت ژنتیکی آنهاست.
پژوهشگران در ایسلند ترکیب کامل ژنتیکی (ژنوم) ۳۸۱ دوقلوی همسان را رمزگشایی کردند. از این تعداد ۳۸ دوقلو ژنتیک یکسان داشتند اما بیشتر آنها تفاوت هایی در ژنتیک خود نشان دادند که احیانا در اوایل دوره ی رشد(یا درست قبل از زمانی که تخمک به دو بخش تقسیم می شده یا کمی بعد از تقسیم) به وجود آمده است. برخی از دوقلوها تفاوت ژنتیکی زیادی داشتند بطور مثال ۳۹ دوقلو از این گروه بیش از ۱۰۰ اختلاف در ژنومشان نشان دادند.
یافته ها درمورد الگوهای جهش در دوقلوها نشان میدهد که هنگام تشکیل این نوزادان، تخمک بطور دقیق و منظم تقسیم نمی گردد. برخی از این دوقلوها در اثر جدا شدن یک سلول یا گروه کوچکی از سلول ها ایجاد شوند و تعداد سلول هایی که رویان از آن ایجاد می شود می تواند موجب این تغییرات ژنتیکی شود و هرچه تفاوت در تعداد سلول ها بیشتر باشد تفاوت بین دوقلوهای همسان نیز بیشتر می شود.
منبع:

1399/10/19
22:22:56
0.0 از 5
958
تگهای خبر: پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم