نهایت علم elmend

روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشك در مریخ

روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت موشك در مریخ

نهایت علم: دانشمندان به روش جدیدی برای تبدیل متان موجود در مریخ به سوخت موشک دست یافته اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر طبق اعلام وب سایت رسمی دانشگاه "کالیفرنیا ایرواین"(UCI)، پژوهشگران راهی جدید برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ پیدا کرده اند که انعطاف پذیری اساسی را برای ماموریت های آینده فضانوردان در سیاره سرخ به ارمغان می آورد.
"ایلان ماسک" و مهندسان شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) این روش را هنگام جستجوی راه هایی برای برداشت آب از یخ در مریخ با کربن دی اکسید برای تهیه کربن و هیدروژن کافی برای تولید متان، نظریه پردازی کردند.
هنگامی که فضانوردان خودرا به مریخ برسانند، ممکنست از این روش برای تبدیل کربن دی اکسید و یخ به سوخت موشک استفاده کنند و آماده بازگشت به زمین شوند.
در صورتیکه این روش فعلا فقط یک "مفهوم" است، در آزمایشات آزمایشگاهی موفق عمل کرده است. "هولین شین" فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا ایرواین اظهار داشت: مهندسی و تحقیقات زیادی لازم است تا بتوان این کار را بطور کامل انجام داد، اما نتایج ما تا حالا بسیار امیدوار کننده بوده است.
برای مهندسی این روش جدید، پژوهشگران به یک روش دو مرحله ای موجود برای تبدیل آب به اکسیژن قابل تنفس در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) روی آوردند و برای کاهش آن به یک مرحله تلاش کردند و سرانجام یک کاتالیزور تک اتمی روی(زینک) سبب تحقق آن شد.
"شین" اظهار داشت: روی اساساً یک کاتالیزور عالی است. این کاتالیزور، راندمان زمانی، قدرت انتخاب و قابلیت حمل دارد که یک مزیت بزرگ برای سفرهای فضایی است.
بگفته "شین"، پژوهشگران با کاهش این پروسه دو مرحله ای به یک مرحله، روش قابل حمل و جمع و جورتری را ایجاد کردند که برای حمل و استفاده در سیاره سرخ طراحی شده است.
"شین" می گوید: در این روش جدید، روی به صورت اتمی پراکنده شده، نقش کاتالیزور را برای واکنش مشابه بازی می کند و متان را از کربن دی اکسید جدا می کند. این واکنش بوسیله این کاتالیزور تخصصی، کربن دی اکسید را به شکل موثر به متان تبدیل می کند.
وسایل نقلیه امروزی معمولاً از سوخت موشک مبتنی بر متان استفاده نمی کنند، این بدان مدلول است که این پروسه جدید باید با فناوری های پیشرانه آینده سازگار باشد.
با این وجود، مزایای استفاده از سوخت مبتنی بر متان نسبت به هیدروژن مایع که سوخت اصلی مورد استفاده شرکت های "بوئینگ" و "لاکهید مارتین" است، چندین مورد است. بعنوان مثال، سوخت هیدروژن مایع در موتورهای موشک، پسماند و ته نشین کربن برجای می گذارد که باید پیش از استفاده بعدی تمیز شود و در مریخ این کار به هیچ عنوان آسان نخواهد بود.
بدین سبب بعضی از شرکتها هم اکنون از این روش جدید حمایت می کنند و می خواهند خودرا متعهد به استفاده از سوخت موشک مبتنی بر متان کنند. بعنوان مثال، موتورهای رپتور مورد استفاده در موشک های "استارشیپ" شرکت "اسپیس ایکس" و موشک "BE-4" شرکت "بلو اوریجین" همگی اهداف سوخت موشکی مبتنی بر متان خودرا تعیین کرده اند.
منبع:

1399/10/20
22:31:17
0.0 از 5
1146
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
نهایت علم