نهایت علم elmend

بامدادان فردا یك سیارك به اندازه اهرام مصر از كنار زمین می گذرد

بامدادان فردا یك سیارك به اندازه اهرام مصر از كنار زمین می گذرد

نهایت علم: ستاره شناسان می گویند بامدادان فردا یك سیارك به اندازه هرم ˮجیزهˮ مصر از كنار زمین خواهد گذشت.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بامداد فردا یك سنگ فضایی دیگر از كنار زمین عبور خواهدنمود. این دفعه نام این بازدید كننده سریع "۲۰۱۹ SX۵" است كه به دیدار زمین می آید و به سلامت عبور خواهدنمود.
تخمین زده می شود كه SX۵ حداكثر ۴۵۹ فوت (۱۴۰ متر) قطر داشته باشد و ارتفاع آن حدودا به اندازه هرم بزرگ جیزه مصر است.
این سیارك با سرعت ۴۹ هزار مایل در ساعت (۷۸ هزار و ۹۰۰ كیلومتر در ساعت) مسافرت می كند و در ساعت ۰۲: ۳۷ بامدادان روز دوشنبه ۲۲ مهر به نزدیكترین نقطه به زمین خواهد رسید.
با این وجود طبق استانداردهای فضایی هیچ شواهدی در خصوص اینكه این سنگ تهدیدی برای زمین باشد وجود ندارد. برای اینكه در نزدیكترین حالت، بیشتر از چهار میلیون مایل(شش میلیون كیلومتر) با زمین فاصله خواهد داشت. برای دریافتن بی خطر بودن این سیارك باید اظهار داشت كه ماه در فاصله ۳۸۰ هزار كیلومتری زمین قرار دارد و نزدیكترین سیاره به زمین یعنی زهره حدود ۴۰ میلیون كیلومتر از ما فاصله دارد.
یك سیارك دیگر با همین اندازه نیز در ماه ژوئیه از كنار زمین عبور كرد و گزارش ها می گویند كه سیارك هایی با اندازه های متفاوت هر چند روز یك دفعه از كنار ما عبور می كنند.
فضا پر است از سنگ ها و ذرات با اندازه های متفاوت و بگفته ناسا روزانه ۱۰۰ تن گرد و غبار فضایی جو زمین را بمباران می كنند، هر چند كه بیشتر آنها از یك دانه ماسه بزرگتر نیستند.
اما خطر برخورد سیارك های بزرگ با زمین خیلی كم است. كارشناسان می گویند سیارك هایی به اندازه SX۵ تقریباً هر ۱۰ هزار سال یك دفعه با زمین برخورد می كنند و سیارك هایی با قطر بیشتر از یك كیلومتر هر ۱۰۰ هزار سال یك دفعه به زمین حمله می كنند.
با شناسایی و ردیابی سیارك های بزرگ به مرور زمان، آژانس های فضایی می توانند تشخیص دهند كه آیا این سنگ ها امكان دارد به زمین برخورد كنند یا نه.
هم اكنون ستاره شناسان تخمین می زنند كه بیشترین خطر از یك جرم به نام "۲۹۰۷۵" است كه قطر آن نزدیك به ۱.۳ كیلومتر است كه با سرعت بیشتر از ۵۰ هزار كیلومتر در ساعت در حركت است. هرچند قرار نیست تا سال ۲۸۸۰ میلادی به زمین برسد.
منبع:

1398/07/21
23:35:08
5.0 از 5
4256
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم