نهایت علم elmend

الماس ها بهترین دوستان یك سلول هستند!

الماس ها بهترین دوستان یك سلول هستند!

به گزارش نهایت علم دانشمندان از ذرات ریز الماس و یا نانوالماس ها برای اندازه گیری انتقال دمای درون سلول های زنده استفاده می نمایند که سبب ایجاد ابزارهایی جدید برای تشخیص سرطان و روش های درمان آن می شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، تاراس پلاخوتنیک(Taras Plakhotnik) از دانشکده ریاضیات و فیزیک دانشگاه کوئینزلند(Queensland)، با همکاری دانشگاه اوزاکا(Osaka) و دانشگاه ملی سنگاپور با نگاهی غیرمعمول این اندازه گیری ها را تسهیل کردند.
دکتر پلاخوتنیک می گوید: ما نانوالماس ها را با یک پلیمر گرماده پوشاندیم که در صورت تابش نور از لیزر، چنین ذراتی می توانند سبب تولید گرما شوند و همینطور بعنوان دماسنج عمل کنند و این امر سبب می شود که هدایت حرارتی فضای داخلی سلول محاسبه شود. این پیشرفتی قابل توجه است چونکه باآنکه سلول واحد تشکیل دهنده اساسی تمام موجودات زنده است اما هنوز مطالعه ی برخی خصوصیات آن کاری دشوار است.
ضریب انتشار حرارت سلول(سرعتی که دما هنگام جریان از یک سمت گرم سلول به سمت سرد دارد) موضوعی نامشخص بود اما حالا ما قادر به تعیین ضریب حرارتی درون سلول های زنده با دقتی حدود ۲۰۰ نانومتر هستیم که فوق العاده دقیق است.
این سطح از دقت سبب می شود تا بتوان حرارت بخش های مختلف سلول را اندازه گیری نمود. از بین رفتن این شکاف علمی موضوعی مهم برای توسعه درمان های حرارتی و هدف قرار دادن سلول های سرطانی و باکتری ها است و همینطور به یافتن پاسخ سوالات اساسی در مورد عملکرد سلول کمک می نماید.
دکتر پلاخوتنیک می گوید: اختراع این گروه تابحال نتایج فوق العاده ای نشان داده است. بعنوان مثال ما دریافتیم که سرعت انتشار گرما در سلول ها، همانطور که در آزمایشات ما اندازه گیری شد، چندین برابر کندتر از آب خالص بود.
مادوکا سوزوکی(Madoka Suzuki)، دانشیار دانشگاه اوزاکا می گوید: کاربردهای این تکنولوژی جدید برای برخی از مشکلات پزشکی امیدوار کننده است.
دکتر سوزوکی می گوید: این مطالعات نشان می دهد که ذرات ما سمی نیستند و می توانند درون سلول های زنده مورد استفاده قرار گیرند و علاوه بر بهبود درمان های حرارت محور برای سرطان، این فناوری می تواند به درک بهتر مشکلات متابولیسمی مانند چاقی کمک نماید.
این مورد همینطور می تواند برای تحقیقات بنیانی سلول، بعنوان مثال برای نظارت بر واکنش های بیوشیمیایی در هنگام رخ دادن مورد استفاده قرارگیرد. انواع مختلفی از درمان های موثر در پیش است و ما مشتاقانه منتظر دیدن عملکرد این فناوری در حقیقت هستیم.
منبع:

1399/10/29
10:52:18
0.0 از 5
1045
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم