نهایت علم elmend
با كمك یك محقق ایرانی

گامی جدید در جهت درمان بیماری پاركینسون برداشته شد

گامی جدید در جهت درمان بیماری پاركینسون برداشته شد

به گزارش نهایت علم محققان دانشکده پزشکی ˮدانشگاه ماستریختˮ هلند و موسسه ˮمکس پلانکˮ و ˮKITˮ آلمان با کمک ˮعلی جهانشاهیˮ محقق ایرانی دانشگاه ماستریخت به تازگی از پیشرفت علمی که در زمینه تحریک مغناطیسی عمقی مغز داشته اند، اطلاع داده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، بیشتر از شش میلیون نفر در سرتاسر جهان از بیماری پارکینسون رنج می برند. پارکینسون بیماری است که اغلب با روش درمانی که با نام "تحریک عمقی مغز" شناخته می شود، درمان می شود که در آن در مغز بیمار الکترودهایی به طول چند سانتی متر کاشته و مناطق خاصی از مغز به واسطه آن تحریک می شود. این روش درمانی یکی از روش هایی است که در طول زمان در حال پیشرفت است اما گفتنی است معایبی هم دارد. یکی از معایب روش مذکور این است که روند جراحی پیچیده و دشوار می باشد و دیگر معایب آن هم این است که بیمار نه تنها یک مرتبه بلکه چندین بار می بایست تحت عمل جراحی قرار گیرد و این هم به این علت است که محرک الکتریکی که در مغز کاشته می شود به باتری متصل است که باید هر سه تا پنج سال تعویض شود.
بنابراین دانشمندان چند مرکز پزشکی با یکدیگر همکای کردند و روش متفاوتی را توسعه دادند که در آن نانو ذرات با بار الکتریکی وارد مغز می شوند. این نانوذرات ۵۰ نانومتری هزار برابر کوچکتر از موی انسان هستند و وقتی وارد مغز شوند، می توانند از راه یک میدان مغناطیسی مناطق صدمه دیده را تحریک کنند.
بنابر گفته محققان نتایج آزمایشات اولیه این روش در موش ها موفقیت آمیز بوده است. یافته های این مطالعه در مجله " Science Advances" انتشار یافته است. به عنوان بخشی از تحقیقات، این نانوذرات برای نخستین بار در سلول های عصبی انسان در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت. در آنجا مشاهده شد که یک میدان مغناطیسی خارجی سبب می شود سلول ها از نظر الکتریکی فعال شوند.
در آزمایشات دیگری که بر روی موش ها انجام شد، این نانوذرات در ناحیه ای قرار گرفتند که تحریک عمقی مغز از راه جراحی هم در آن انجام می شد و موثر بود، قرار گرفتند. با انجام آزمایش های مختلف، نشان داده شد که استفاده از یک میدان مغناطیسی در آن ناحیه از مغز همینطور سبب می شود مناطق مغز به صورت بی سیم تحریک شوند.
حتی بعد از بررسی ها محققان متوجه شدند رفتار حرکتی این موش ها هم با موش هایی که در گروه کنترل بودند متفاوت می باشد، چونکه رفتار موش هایی که تحت این روش درمان شده بودند، تحت تاثیر تحریک مغناطیسی قرار گرفته بود و این گروه از موش ها با سرعت بیشتری می دویدند.
علی جهانشاهی، محقق ایرانی مطالعه مذکور اظهار داشت: این یک موفقیت بزرگ در زمینه تحریک عمقی مغز است. در تحقیقات آینده، ما می خواهیم بیشتر بر روی مزایا و محدوددیت های این تکنولوژی جدید متمرکز شویم. جهانشاهی اخیراً برای انجام این تحقیق از "شورای تحقیقات هلند"(NWO) کمک هزینه ای دریافت کرده است.
"یاسین تمل"(Yasin Temel) جراح مغز و اعصاب از دانشگاه ماستریخت اظهار داشت: حتی اگر استفاده از تحریک مغناطیسی مغز با استفاده از نانوذرات در انسان به همین زودی محقق نشود اما باید گفت پتانسیل استفاده از این روش در آینده بسیار بالا است. اگر ما روزی بتوانیم به بیماران مبتلا به بیماری های مغزی بدون انجام عمل جراحی طولانی مدت و تعویض مکرر باتری ها کمک نماییم فوق العاده است.
"متین سیتی"(Metin Sitti) رئیس بخش سیستم های هوشمند موسسه مکس پلانک هم در پایان اضافه کرد: دستگاههای پزشکی بی سیم می توانند انقلابی در حوزه پزشکی ایجاد کنند چون که کمتر تهاجمی هستند و امکان قابل کاشت بودن آنها هم سبب موثر بودن آنها در درمان خیلی از بیماری ها می شود.
منبع:

1399/11/01
12:04:31
0.0 از 5
1050
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم