نهایت علم elmend

قدیمی ترین دی ان ای جهان كشف شد

قدیمی ترین دی ان ای جهان كشف شد

به گزارش نهایت علم دندان کشف شده از یک ماموت که بیشتر از یک میلیون سال پیش در سیبری زندگی می کرده منجر به کشف قدیمی ترین توالی دی ان ای DNA در تاریخ شد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، این اولین باری است که دی ان ای حیوانی متعلق به بیشتر از یک میلیون سال پیش کشف شده است. پیش از این قدیمی ترین دی ان ای متعلق به یک اسب بود که در حدود ۵۶۰ تا ۷۸۰ هزار سال پیش زندگی می کرده است.
اطلاعات به دست آمده از این غول عصریخبندان، نحوه ی تکامل ماموت ها به منظور زندگی در محیط های خیلی سرد را نشان داده است. همینطور می تواند به کشف اجداد ناشناخته این حیوانات کمک نماید.
لاو دالن(Love Dalén) استاد ژنتیک تکاملی در مرکز پارینه شناسی استکهلم می گوید: این دی ان ای به شدت قدیمی است. نمونه ها هزاران بار از نمونه ی وایکینگ ها قدیمی ترند و حتی در ارتباط با پیش از زمان انسان ها و نئاندرتال ها است.
یک گروه بین المللی از محققان توانستند دی ان ای را از دندان سه ماموت مختلف استخراج کنند. این ماموت ها در دهه ی ۱۹۷۰ از خاک های منجمد سیبری جمع آوری شده بودند. آنها با استفاده از اطلاعات زمان شناسی و بررسی دی ان ای سن دندان را مشخص کردند.
این تحقیقات در مجله ی نیچر در روز چهارشنبه به چاپ رسیده است.


قدیمی ترین دندان ها متعلق به ۱.۲ و ۱.۶۵ میلیون سال پیش بودند. بررسی قدمت جدید ترین آنها به وسیله ی روش زیست چینه شناسی انجام شد. در این روش دانشمندان وجود موجودات کوچک را در لایه های رسوبی بررسی می کنند. این موجودات تنها در دوره های خاصی زندگی می کردند.
آن ها همینطور به وسیله ی دیرینه مغناطیس شناسی سنگ ها و رسوبات منطقه را بررسی می کنند تا سن فسیل ها و سنگ ها را به دست آورند. این روش از آثار باقی مانده از میدان مغناطیسی زمین در سنگ ها استفاده می نماید که در طول زمان تغییر کرده و بر مواد معدنی مغناطیسی موجود در سنگ ها تأثیر گذاشته است.
قدمت قدیمی ترین آنها به وسیله ی ژنوم اندازه گیری شد.
دالن می گوید: دلایلی مختلفی وجود دارد که تخمین زمان بندی ها متفاوت می باشد. به صورت مثال شاید گونه های کرستووکا(Krestovka) در اصل از لایه های قدیمی تر آمده باشند و در لایه های جدید باردیگر رسوب کرده باشند. به نظر ما شاید زمان بندی مولکولی زیاد دقیق نباشد چونکه مشخص کردن زمان علم دقیقی نیست اما بررسی هر دوی این ها سن بیشتر از یک میلیون را نشان داد.
ماموت های کرستووکا که اسمشان از مکانی که در آن پیدا شدند برداشته شده است طبق تحقیقات بیشتر از ۲ میلیون سال قبل از سایر ماموت های سیبری نشات گرفته اند.


کشفی شگفت انگیز
تام ون دروالک(Tom van der Valk) یک محقق فوق دکترا در موزه ی تاریخ طبیعی سوئد و یکی از نویسندگان مقاله می گوید: این کشف ما را کاملا شگفت زده کرد. تمام مطالعات قبلی نشان می داد که یک نوع ماموت در آن زمان در سیبری وجود داشته است به نام ماموت استپ(steppe). او افزود که بررسی های دی ان ای دو تبار ژنتیکی را نشان داد که می تواند حاکی از وجود گونه های متفاوت باشد. آنها همینطور معتقدند ماموت های همین گونه ی ناشناخته بودند که در آمریکای شمالی ۱.۵ میلیون سال پیش ساکن شدند.
دومین ماموت از نظر قدمت ۱.۳۴ میلیون سال پیش زندگی می کرده و متعلق به گروهی است که اجداد آنها ماموت های پشمی بوده اند و آخرین آنها متعلق به ۵ هزارسال پیش است. آنها ژنوم این ماموت را با اجدادش که حدود ۷۰۰ هزار سال پیش وجود داشته اند مقایسه کردند. بررسی ها نشان داد که خصوصیت های در ارتباط با زندگی در قطب شمال، رشد موها، تجمع چربی ها و تحمل سرما از میلیون ها سال قبل در آنها وجود داشته و با گذر زمان تکامل یافته است. جوان ترین نمونه ای که یافتند و توالی یابی کردند در ارتباط با دندان یک گونه ی اولیه ماموت های پشمی متعلق به ۶۸۰ هزارسال پیش بود.


دی ان ای قدیمی تر
محققان می گویند: باآنکه خاک های منجمد به حفظ دی ان ای کمک کرده بود اما هنوز استخراج دی ان ای از نمونه ها کاری چالش برانگیز است. دی ان ای به قطعاتی بسیار کوچک تبدیل گشته بود به صورتی که محققان آنرا به پازلی با میلیاردها قطعه تشبیه کردند. آنها از ژنوم یک فیل زنده ی آفریقایی بعنوان راهنما استفاده کردند.
بررسی دی ان ای چندین میلیون ساله به داشمندان کمک می نماید تا منشا و روند تکامل گونه های مختلف را بررسی نمایند همچون گونه ی انسان ها.
از نظر نظریه دانشمندان می گویند که استخراج دی ان ای گونه های ۲.۶ میلیون ساله امکان پذیر است. این سن برابر با قدمت نخستین خاک های منجمد است که به حفظ دی ان ای کمک می کنند. آنها می گویند بعید است دی ان ای جایی خارج از این خاک ها به خوبی حفظ شود.
این خاک های منجمد با لایه ای از زمین پوشانده شده اند که در تابستان ذوب می شود و ماموت ها و دیگر گونه های باستانی مثل خرس ها و کرگدن های پشمالو را نمایان می کند. دالن می گوید: در دهه های اخیر در اثر تغییرات جوی این دوره ی ذوب شدگی طولانی تر شده و این مناطق با سرعت دوبرابر مناطق دیگر در حال گرم شدن هستند. این مورد سبب افزایش کشف گونه های باستانی شده است.1399/12/01
13:47:45
0.0 از 5
998
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
نهایت علم