نهایت علم elmend

كشف لایه مرموز و پنهان هسته زمین

كشف لایه مرموز و پنهان هسته زمین

خراسان رضوی بنظر می رسد که اثر ژول ورن، «سفر به مرکز زمین» به چند فصل دیگر نیاز داشته باشد چون دانشمندان در استرالیا دریافتند، سیاره زمین دارای یک لایه مرموز اضافی در هسته است.


به نقل از نیوز، گروهی از دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا (ANU) این لایه مرموز را «درونی ترین هسته داخلی» زمین نامیدند.
یافته های آنان نشان میدهد که این قسمت از زمین دارای خصوصیات زمین شناسی متمایزی است که به یک واقعه هنوز ناشناخته در گذشته این سیاره اشاره دارد.
محقق این تحقیق، جوآن استیفنسون اظهار داشت: «ما شواهدی یافتیم که ممکنست تغییر در ساختار آهن را نشان دهد که احیانا دو رویداد خنک کننده جداگانه در تاریخ زمین را بیان می کند.»
وی ادامه داد: «جزئیات این رویداد بزرگ هنوز هم یک راز است، اما با این کشف از هسته داخلی زمین، قطعه دیگری به پازل دانش خود از هسته داخلی زمین افزودیم.»
زمین حدود ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد. بااینکه تشخیص این لایه جدید دشوار است اما پژوهشگران می گویند: یادگیری بیشتر در این مورد به درک دانشمندان در چگونگی شکل گرفتن و تکامل زمین در گذر زمان کمک می نماید.
محقق اصلی این تحقیق اظهار نمود: «به طور سنتی فراگرفتیم که زمین چهار لایه اصلی پوسته، گوشته، هسته خارجی و هسته داخلی دارد و کشف جدید لایه دیگری را در زمین تایید می کند. هرچند ایده لایه متمایز دیگر در هسته زمین، چند دهه پیش عنوان شد اما داده ها بسیار نامشخص بودند.»
استیفنسون می گوید: گروه تحقیقاتی با بهره گیری از الگوریتم جستجوی بسیار هوشمندانه به این موفقیت رسیدند و این کشف امکان بررسی هزاران مدل سیاره ای موجود در هسته داخلی را فراهم نموده است.
وی ادامه داد: «بسیار هیجان انگیز است و ممکنست بدان مدلول باشد که باید کتاب های درسی درباره هسته زمین را بازنویسی کنیم!»
نتایج این مطالعه در نشریه Geophysical Research: Solid Earth منتشرشده است.1399/12/16
13:50:41
0.0 از 5
939
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم