نهایت علم elmend

كشف قابلیت جدید سلول های ایمنی در ترمیم بافت های صدمه دیده

كشف قابلیت جدید سلول های ایمنی در ترمیم بافت های صدمه دیده

پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود دریافته اند که گروهی از سلول های ایمنی، نقش مهمی در ترمیم بافت های صدمه دیده بر عهده دارند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، بیماری قلبی-عروقی که از متداول ترین علل مرگ و میر به شمار می روند، نتیجه کمبود اکسیژن هستند چونکه از پرفیوژن خون به بافت صدمه دیده پیشگیری می کنند. برای متوقف کردن گسترش بیماری و بهبود ترمیم بافت، برقراری باردیگر جریان خون، مهم می باشد.
پژوهشگران "دانشگاه اوپسالا"(Uppsala University) در سوئد دریافته اند که یکی از متداول ترین سلول های ایمنی در بدن انسان، "ماکروفاژها"(Macrophages) هستند که نقش مهمی در برقراری باردیگر و کنترل جریان خون بر عهده دارند. از این مورد میتوان برای تولید داروهای جدید بهره برد.
عملکرد سلول های ایمنی، دفاع از بدن در مقابل حملات ریزارگانیسم ها و سلول های تومور است. ماکروفاژها، سلول های ایمنی هستند که تخصص آنها، از بین بردن و مصرف ریزارگانیسم ها است اما نشان داده اند که در ترمیم زخم و ساخت رگ های خونی هم نقش دارند.
بررسی جدید پژوهشگران دانشگاه اوپسالا نشان داده است که ماکروفاژها پیرامون رگ های خونی بافت صدمه دیده موش ها تجمع می کنند اما در انسان ها هم بعد از سکته قلبی یا ایسکمی رخ می دهند.
نقش این درشت خوارها را میتوان در موش ها برای تنظیم جریان خون و انجام عملکرد ضروری کنترل صدمه مشاهده کرد. این کار در بافت سالم توسط سلول های رگ خونی انجام می شود.
این کشف، پژوهشگران را ترغیب کرد تا به بررسی این مورد بپردازند که آیا با یافته های آنها میتوان یک درمان جدید را برای افزایش جریان خون در عضلات صدمه دیده پا عرضه داد که به بهبود عملکرد آن کمک نماید یا خیر.
پژوهشگران با افزایش تراکم موضعی بعضی از مواد سیگنال دهنده که به ماکروفاژهای عضله صدمه دیده متصل می شوند، نشان دادند که ماکروفاژهای بیشتری پیرامون رگ های خونی جمع می شوند و توانایی آنها را در تنظیم جریان خون بهبود می بخشند. این کار، به بهبود ترمیم منجر گردید و موش ها توانستند از پای صدمه دیده خود بیشتر استفاده کنند.
"میا فیلیپسون"(Mia Phillipson)، سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: این یک عملکرد کاملا جدید برای سلول های سیستم ایمنی بدن ما است و شاید به این معنا باشد که ما در آینده می توانیم از ایمنی درمانی نه تنها برای درمان سرطان، بلکه برای درمان بیماری های قلبی-عروقی هم استفاده نماییم.
این پژوهش، در مجله "Circulation Research" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/04
20:58:55
5.0 از 5
879
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم