نهایت علم elmend

نمونه هایی از یك سیارك ۴ و نیم میلیارد ساله در راه بازگشت به زمین

نمونه هایی از یك سیارك ۴ و نیم میلیارد ساله در راه بازگشت به زمین

به گزارش نهایت علم نخستین مأموریت جمع آوری نمونه از یک سیارک ناسا به پایان رسید و نمونه سنگ های جمع آوری شده در حال بازگشت به زمین هستند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر "اسیریس-رکس"(OSIRIS-Rex) در روز ۱۰ مه(۲۰ اردیبهشت) سفر ۲.۳ میلیارد کیلومتری خویش را به زمین را شروع کرد و کپسول حاوی نمونه ها در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ در صحرای یوتا فرود خواهد آمد.
این کپسول دارای نمونه هایی دست نخورده از سیارکی نزدیک به زمین به نام بنو(Bennu) است که در اکتبر ۲۰۲۰ جمع آوری شده است.
این فضاپیما در ساعت چهار بعداز ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی موتورهای رانش گر خویش را برای مدت هفت دقیقه روشن کرد. این مانور سرعت آنرا تغییر داد و به ۹۵۸ کیلومتر بر ساعت رساند که در مسیری جدید برای حرکت به سمت زمین قرار بگیرد.
مأموریت ۸۰۰ میلیون دلاری "اسیریس-رکس" در سال ۲۰۱۶ شروع شد و این کاوشگر در ماه دسامبر ۲۰۱۸ به سیارک "بنو" رسید.


این کاوشگر برای مدتی سنگ های غنی از کربن این سیارک را مورد بررسی قرار داد و بهترین مکان برای نمونه برداری را جستجو کرد."اسیریس-رکس" در اکتبر ۲۰۲۰ مقدار زیادی خاک و شن و ماسه جمع آوری کرد. این میزان به قدری زیاد بود که سیستم نمونه برداری کاوشگر نتوانست به درستی بسته شود.
گروه محققان این مأموریت میزان نمونه های جمع آوری شده را تخمین زدند اما انجام این مانور احیانا سبب شده مقداری از آن از دست برود ازاین رو ما به صورت دقیق از میزان نمونه هایی که به زمین می آیند اطلاع نداریم. اما اعضای گروه مسئول این مأموریت می گویند که دست کم ۶۰ گرم نمونه از سطح این سیارک به زمین خواهد آمد.
"بنو" یک سیارک اولیه غنی از کربن است و دانشمندان معتقدند این سیارک طی برخوردهای بی شمار میزان زیادی آب و مواد آلی به زمین رسانده است. بعد از آن که این نمونه ها به زمین برسد دانشمندان آنها را برای یافتن پاسخ به سوالاتی اساسی بررسی می کنند.
دانته لورتا (Dante Lauretta) محقق اصلی این مأموریت اظهار داشت: ما می خواهیم بفهمیم چگونه زمین تبدیل به سیاره ای سکونت پذیر شده است و این مواد آلی که منشا حیات هستند چگونه به سیاره ما رسیده اند.


به نقل از اعضای این مأموریت، سیارک "بنو" به صورت بالقوه سیارک خطرناکی است ازاین رو بررسی آن به برنامه های "دفاع از سیاره زمین" هم کمک می نماید. به صورت مثال با بررسی آن محققان در می یابند چگونه سیارک ها در فضا حرکت می کنند و می توانند مسیرهای حرکت سیارک ها که زمین را تهدید می کنند تخمین بزنند.
علاوه بر این این مأموریت به معدن چیان آینده ی فضا کمک می نماید تا بفهمند سیارک های این چنینی چه مقدار آب و سایر منابع در خود دارند.1400/02/22
10:01:28
5.0 از 5
947
تگهای خبر: آینده , دانش , سیستم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم