نهایت علم elmend

ربات دوپای نابینا موفق به بالا رفتن از پله ها شد

ربات دوپای نابینا موفق به بالا رفتن از پله ها شد

نهایت علم: مهندسان آمریکایی رباتی ساخته اند که می تواند به آسانی در تاریکی از پله ها بالا و پایین برود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ربات که "کیسی"(Cassie) نام دارد توانست پله های دانشگاه ایالتی اورگن(Oregon) را با مهارت ۸۰ درصدی بدون استفاده از چشم و سنسور طی نماید. این ربات دوپا آموزش دیده است که با بهره گیری از حس عمقی یا تَن آگاهی از سطوح ناهموار بالا برود. حس عمقی حسی است که به وسیله آن فرد حرکت و موقعیت اعضای بدن خودرا درک می کند.
پژوهشگران می گویند، این مساله از آن جهت اهمیت دارد که ممکنست زمانی به سبب وجود مه، نور کم یا عوامل دیگر هوش بصری ربات محدود شود.
"کیسی" توسط آزمایشگاه دینامیک دانشگاه اورگن در سال ۲۰۱۷ تولید شده است.
طبق گفته ی موسسه ی مهندسین برق و الکترونیک: "کیسی" سر ندارد اما می تواند پاهای خودرا به جلو، عقب و طرفین حرکت دهد و بچرخاند.


این ربات تا حالا توانسته آزمایش های سختی مثل راه رفتن در بین آتش و اسکیت سواری انجام دهد. مدت هاست که ربات ها می توانند به وسیله ی دوربین ها و حسگرهایشان از پله ها بالا و پایین بروند اما در شرایطی خاص مثل نور کم نمی توان از داده های بصری بهره برد.
پژوهشگران در مقاله ی خود که در مجله ی "ARXIV" انتشار یافته است توضیح می دهند که قبل از این که "کیسی" در وضعیت واقعی مورد آزمایش قرار بگیرد مهندسان بطور مجازی به وسیله ی یک شبیه ساز آنرا آموزش دادند و به آن یاد دادند که چگونه در موقعیت های مختلف مثل پله ها و سطوح صاف حرکت نماید.
سرانجام وقت آزمایش واقعی رسید، پژوهشگران کیسی را به دانشگاه ایالتی اورگن بردند و شاهد حرکت آن بر روی پله و سطوح ناهمواری بودند که "کیسی" تا حالا ندیده بود.


این ربات دوپا طی انجام ۱۰ آزمایش، ۸۰ درصد در بالا رفتن از پله ها و ۱۰۰ درصد در پایین آمدن از آنها موفق بود.
این ربات محدودیت های کمی نیز داشت همچون حفظ سرعت ثابت خود در طول حرکت.
"کیسی" تنها بعد از تنها سه ماه توانست بدون افتادن روی سطوح مختلف حرکت نماید که این موفقیت شایان توجهی است.
منبع:

1400/03/01
10:06:54
5.0 از 5
979
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم