نهایت علم elmend

نگرانی آمریكا از بازوی رباتیك غول آسای ایستگاه فضایی چین

نگرانی آمریكا از بازوی رباتیك غول آسای ایستگاه فضایی چین

نهایت علم: در صورتیکه بازوی رباتیک 10 متری متصل به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین موسوم به ˮتیانگونگˮ قادر به بلند کردن اجسام با وزن تا 20 تن خواهد بود، رئیس فرماندهی فضایی ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است که این دستگاه می تواند در آینده برای مقابله با ماهواره های دیگر استفاده گردد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از "ساوث چاینا مورنینگ پست"، استقرار یک بازوی رباتیک قدرتمند توسط چین که به ماژول اصلی ایستگاه فضایی "تیانگونگ"(Tiangong) متصل است، نگرانی هایی را در مورد کاربردهای نظامی احتمالی آن در ایالات متحده به وجود آورده است.
دانشمندان چینی می گویند، این دستگاه به طول ۱۰ متر که توانایی بلند کردن اجسام تا ۲۰ تن وزن را دارد و می تواند خارج از ایستگاه فضایی حرکت نماید، هنگام نزدیک شدن فضاپیماهای ورودی قادر خواهد بود به آنها کمک نماید تا به ایستگاه فضایی متصل شوند.
ایستگاه فضایی چین با نام ایستگاه فضایی "تیانگونگ" یک ایستگاه فضایی است که در مدار نزدیک زمین بین ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد. این ایستگاه به هنگام تکمیل شدن، تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی خواهد بود. انتظار می رود جرم ایستگاه فضایی چین بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن باشد. تاریخ پرتاب ماژول اصلی آن موسوم به "تیانهه"(Tianhe) نیز ۲۹ آوریل ۲۰۲۱ بود.
"جیمز دیکینسون" فرمانده فرماندهی فضایی ایالات متحده ماه گذشته در کنگره آمریکا اظهار داشت که این فناوری می تواند در غالب یک سیستم آینده برای مقابله با ماهواره های دیگر استفاده گردد و بدین سبب برای ارتش آمریکا نگران کننده است.
وی اظهار داشت: توانایی "شیجیان-۱۷"(Shijian-۱۷) که یک ماهواره چینی مجهز به بازوی رباتیک است، برای ساقط کردن بالقوه کاوشگرهای آمریکایی یک چالش در حوزه فضایی است.
آکادمی فناوری فضایی چین که "شیجیان-۱۷" را توسعه داده و از آن بهره برداری می کند، هنگام راه اندازی آن در سال ۲۰۱۶ اظهار داشت که ماموریت آن آزمایش فناوری های رصد زباله های فضایی در مدار بالا است.
با این وجود، مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی که یک اتاق فکر مستقر در واشنگتن است، در ماه مارس اظهار داشت که این ماهواره در طول این سال ها مبادرت به انجام مانورهای غیرمعمولی کرده و موقعیت خودرا متناسب با ماهواره های دیگر تغییر داده است.
البته این فناوری جدیدی نیست، چونکه ناسا از اوایل دهه ۱۹۹۰ تجهیزات شاتل فضایی خودرا به بازوهای رباتیک مجهز کرد.
"آنتونی وونگ دونگ" تحلیلگر نظامی مستقر در ماکائو می گوید، این قابل فهم است که آمریکایی ها نگران هستند.
وی اظهار داشت: سوال اصلی این است که این فناوری چه زمانی توسط چینی ها استفاده می شود و هدف واقعی آن چیست؟
"دیکینسون" به کنگره اظهار داشت که در صورت وقوع جنگ بین آمریکا و چین، لحظات ابتدایی صرف کوشش برای غیرفعال کردن ابزارهای ارتباطی ما مانند جی پی اس خواهد شد. وی اظهار داشت: چین یک مجموعه گسترده از قابلیت های ساقط کردن و فضاسایبری، سلاح های هدایتگر انرژی، قابلیت های مداری و موشک های ضد ماهواره زمینی ساخته است که می تواند سیستم های ماهواره ای ایالات متحده را مسدود کند یا به آنها لطمه برساند.
اما "سونگ ژونگ پینگ" مفسر نظامی در هنگ کنگ می گوید که "دیکینسون" تهدید چین را بزرگنمایی می کند تا بودجه بیشتری برای سازمان متبوع خود بگیرد و این که حذف زباله های فضایی واقعا مسئله مهمی است.
وی اظهار داشت: اگر چین در زمینه حذف زباله های فضایی به موفقیت برسد، در سطح بین المللی مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
پکن در یک بیانیه در سال ۲۰۱۶ گفته بود که مقابله با زباله های فضایی همچون استقرار سیستم نظارت، هشدار سریع و واکنش اضطراری یکی از ۱۰ رویکرد اصلی چین برای ۵ سال بعدی است.
تا حالا چندین روش برای پاکسازی زباله های فضایی از جمع کردن آنها با بازوهای رباتیک و با بهره گیری از تور تا نابودی آنها با لیزر در نظر گرفته شده و آزمایش شده است.
ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن همگی پروژه های حذف زباله فضایی خودرا اعلام نموده و چندین فضاپیمای آزمایشی را بدین منظور به فضا پرتاب کرده اند.
"وانگ وی" رئیس تحقیق و توسعه در شرکت علوم و فناوری هوافضای چین اظهار داشت که این یک چالش برای همه کشورهایی است که در اکتشافات فضایی شرکت دارند.
وی ادامه داد: حذف زباله های فضایی مسئله مهمی است که ماموریت های فضایی فعلی و آینده باید با آن روبرو شوند. توسعه این فناوری برای محافظت از دارایی های فضایی، حفظ امنیت فضا و منابع برای بشر لازم است.
منبع:

1400/03/03
10:08:56
5.0 از 5
979
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم