نهایت علم elmend

بقای سلول های سرطانی با كمك ژن پیری!

بقای سلول های سرطانی با كمك ژن پیری!

پژوهشگران فنلاندی و اسکاتلندی در بررسی جدید خود دریافتند که سلول های سرطانی با کمک ژنی موسوم به ˮژن پیریˮ می توانند پایه های خودرا در بدن محکم کنند و گسترش یابند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه هلسینکی"(University of Helsinki) فنلاند و "موسسه پژوهش سرطان بیتسان"(BICR) در اسکاتلند، در بررسی مشترکی کشف کرده اند که سلول های جهش یافته چگونه شانس خودرا برای شکل دادن سرطان تقویت می کنند. بطور معمول رقابت فعال میان چندین سلول بنیادی موسوم به "Crypts" در غدد روده، از تجمع سلول های مضر پیشگیری می کند.
"ناله پنتینمیکو"(Nalle Pentinmikko)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: عملکرد سلول های بنیادی روده، به عوامل رشد موسوم به "Wnts" تکیه دارد که بواسطه محیط اطراف تولید می شوند. سرچشمه سرطان های روده بطور معمول سلول های بنیادی هستند که جهش آنها، امکان رشد مستقل این عوامل را فراهم می آورد. هنگامی که ما ژنی موسوم به "Notum" را که به غیرفعال شدن Wnts منجر می شود، از سلول های بنیادی حذف کردیم، تعداد تومورهای پیش سرطانی موسوم به "آدنوم"(Adenomas) در روده بصورت قابل توجهی کم شد. ما دریافتیم که سلول های جهش یافته، از این ژن برای متوقف کردن عوامل محیطی استفاده می نمایند که سلول های بنیادی برای این رقابت به آنها نیاز دارند.
این گروه پژوهشی دریافتند که ژن مشابهی موسوم به "ژن پیری"(ageing gene)، با افزایش سن در بافت معمولی بیان می شود و توانایی سلول های بنیادی را برای ترمیم لطمه می کاهد. این پژوهش نشان میدهد که سلول های جهش یافته، از این ژن مشابه برای ایجاد یک پایه ثابت در بافت استفاده می نمایند.
"پکا کاتاجیستو"(Pekka Katajisto)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: سلول های جهش یافته، ژن پیری را می ربایند و از آن در مقابل سلول های بنیادی سالم استفاده می نمایند.
شاید نتایج این پژوهش، به ارائه درمان های جدید بیانجامند برای اینکه عملکرد آنزیمی را که توسط ژن پیری رمزگذاری می شود، می توان با دارو متوقف کرد. این گروه پژوهشی پیش تر برای رسیدن به هدف خود، از ترکیبی در حیوانات مسن استفاده کردند تا عملکرد سلول های بنیادی پیر شده را بالا برند. آنها در این پژوهش جدید، روش مشابهی را به کار بردند تا شانس سلول های جهش یافته را برای پیروزی در این رقابت کاهش دهند. یک درمان سه هفته ای، تعداد آدنوم را در مدلهای حیوانی کم کرد.
کاتاجیستو افزود: نتایج این پژوهش، امیدوارکننده هستند و بنیان ارائه روش های درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان روده به شمار می روند. این پژوهش نشان میدهد که شاید با تقویت مکانیسم های طبیعی پاکسازی سلول های لطمه دیده توسط بافت ها بتوانیم خطر مبتلاشدن به سرطان را در سایر بافت ها نیز کاهش دهیم.1400/03/27
11:09:41
5.0 از 5
967
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
نهایت علم