نهایت علم elmend
با داده های سنجش از دور صورت گرفت؛

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

به گزارش نهایت علم نتایج پایش ماهواره ای دریاچه ارومیه نشان داده است که سطح آب این دریاچه بعنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۰ درصد کاهش داشته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، پایش بهنگام روند تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه با استفاده از سامانه پایش ماهواره ای کرانه توسط سازمان فضایی ایران انجام شده است. سامانه پایش ماهواره ای بدنه ها و پهنه های آبی در سطح کشور (کرانه) توسط سازمان فضایی ایران و با استفاده از توانمندی بخش خصوصی توسعه داده شده است. این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور به نظارت بر مساحت آبی دریاچه ارومیه بعنوان یکی از مهم ترین پهنه های آبی کشور پرداخته است. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران است که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می گیرد. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه آب شور در خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا است. حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که معادل بیشتر از ۳٪ مساحت کل کشور ایران است. این حوضه آبریز توسط مجموع ۶۰ رودخانه سیرآب می شود که ۲۱ رودخانه دائمی یا فصلی و ۳۹ رودخانه آن دوره ای هستند. از این میان زرینه رود، سیمینه رود و آجی چای (تلخه رود) ورودی های اصلی به دریاچه ارومیه هستند.
با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از دور لندست ۸ از خردادماه ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه مورد پایش قرار گرفته و مساحت سطح آب آن برآورد شده است. بررسی ها نشان داده است که کمترین مساحت سطح آب دریاچه در ارتباط با تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۹ حدود ۳۰۰۷ کیلومتر مربع و بیشترین مساحت سطح آب در ارتباط با تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ با حدود ۳۴۶۶ کیلومتر مربع است.
با استفاده از سامانه پایش ماهواره ای کرانه مساحت سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۳۱۶۳ کیلومتر مربع برآورد شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل که مساحت دریاچه حدود ۳۵۲۹ کیلومترمربع بوده، مساحت این دریاچه حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.


منبع:

1400/04/01
20:11:03
5.0 از 5
528
تگهای خبر: توسعه , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نهایت علم