نهایت علم elmend

تهیه تصاویر 3 بعدی توسط میكروسكوپ ها 100 بار سریع تر شد

تهیه تصاویر 3 بعدی توسط میكروسكوپ ها 100 بار سریع تر شد

نهایت علم: پژوهشگران برای تهیه تصاویر سه بعدی از سلول ها در لحظه و بصورت فوری، میکروسکوپ ها را بهینه می کنند و از آینه های چرخان برای این کار استفاده می نمایند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، آنچه می توان با بهره گیری از تصاویر دو بعدی در مورد سلول ها آموخت، با محدودیت مواجه می باشد، اما ایجاد تصاویر سه بعدی با وجود این که چیزهای بیشتری به ما می نمایاند، روندی طولانی است.
حالا دانشمندان دانشگاه "تگزاس ساوث وسترن"(UT Southwester) دستگاه جدید، ساده و مقرون به صرفه ای ساخته اند که می تواند تصاویر چند زاویه ای را ثبت کند و می تواند با همین میکروسکوپ های آزمایشگاهی موجود سازگار شود.
این تیم می گوید چاره آنها که شامل قرار دادن یک واحد متشکل از دو آینه چرخان در مقابل دوربین میکروسکوپ است، ۱۰۰ برابر سریع تر از تبدیل سنتی تصاویر دو بعدی به سه بعدی است.
هم اکنون، این پروسه شامل جمع آوری صدها عکس از یک نمونه است که سپس در یک برنامه نرم افزاری گرافیکی بارگذاری می شود و سپس محاسبات روی آن انجام می شود تا سه بعدی شود. این دو مرحله حتی با وجود یک کامپیوتر قدرتمند نیز وقت گیر است. اما پژوهشگران دریافتند که با بهره گیری از این دستگاه نوری جدید می توانند این پروسه را دور بزنند.
"ریتو فیولکا" استادیار گروه بیوانفورماتیک این دانشگاه اظهار داشت: ما فهمیدیم که این روش می تواند بیشتر از از یک روش تسهیل تهیه تصاویر سه بعدی باشد و می تواند بر روی انواع دیگر میکروسکوپ ها نیز کار کند.
این تیم با بهره گیری از میکروسکوپ اصلاح شده خود از یون های کلسیم حامل سیگنال های بین سلول های عصبی در یک ظرف کشت آزمایشگاهی تصویربرداری کرد و همین طور سیستم گردش خون جنین گورخرماهی را بررسی کرد.
آنها همین طور به سرعت از سلول های سرطانی درحال حرکت و قلب درحال تپش گورخرماهی تصویربرداری کردند.
منبع:

1400/04/16
12:33:56
5.0 از 5
638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم