نهایت علم elmend

عملكرد موفقیت آمیز یك سنسور زیستی در تشخیص كووید-۱۹

عملكرد موفقیت آمیز یك سنسور زیستی در تشخیص كووید-۱۹

به گزارش نهایت علم پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، یک سنسور زیستی ابداع نموده اند که عملکرد موفقیت آمیزی در آزمایش های تشخیص کووید-۱۹ داشته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران "موسسه سلطنتی فناوری ملبورن"(RMIT University) با همکاری استارتاپ استرالیایی "Soterius"، یک سنسور زیستی ابداع نموده اند که می تواند کروناویروس و انواع آنرا حتی در مقادیر کم تشخیص دهد.
این سنسور قابل اطمینان، دقیق و غیرتهاجمی می تواند نتایج را طی یک دقیقه عرضه کند تا اگر شخصی به انجام دادن آزمایش کووید-۱۹ و قرنطینه نیاز داشته باشد، قبل از وارد شدن به محیط کار به او اخطار دهد.
پژوهشگران موسسه سلطنتی فناوری ملبورن و استارتاپ Soterius کوشش می کنند اولین نمونه موفقیت آمیز این سنسور را در اوایل سال ۲۰۲۲ تجاری سازی کنند. این فناوری، در استرالیا تولید خواهد شد و مقرر است در اختیار بیمارستان ها قرار داده شود و در محیط های پر ازدحامی مانند مراکز مراقبت از سالمندان، فرودگاه ها، مدارس و هتل های تحت قرنطینه به کار برود.
"آلسدر وود"(Alasdair Wood)، از بنیانگذاران استارتاپ Soterius اظهار داشت: سنسورهای تشخیص ویروس که هم اکنون عرضه می شوند، بزرگ هستند، انرژی زیادی مصرف می کنند و می توانند تنها یک نوع ویروس را تشخیص دهند. سنسور زیستی ما آنقدر کوچک است که می تواند روی یک کارت تردد شخصی نصب شود و به آسانی مورد استفاده قرار بگیرد. تنها کافی است که کاربر، کارت خویش را روی محل بررسی قرار دهد.
وی ادامه داد: نکته مهم این است که یک سنسور می تواند تا هشت رشته ویروس را شناسایی کند و فناوری ما به آسانی رشته های جدید ویروس را تشخیص می دهد. ما امیدواریم که این سنسور بتواند ابزاری حیاتی برای شناسایی کووید-۱۹ باشد و امکان تشخیص دقیق را برای جلوگیری از همه گیری و احتیاج به قرنطینه فراهم آورد.
آزمایش های ابتدایی نشان داده اند که این سنسور زیستی می تواند پروتئین خوشه ای کروناویروس را با دقت بالا و بدون خطا شناسایی کند. حتی اگر شخص مبتلا به کووید-۱۹ بدون علامت باشد، این فناوری می تواند بیماری وی را شناسایی کند.
آزمایش ها نشان می دهند که این سنسور می تواند یک ابزار تشخیصی خوب برای بیماری های تنفسی باشد و بیماری هایی مانند آنفلوانزا و "مرس"(MERS) را هم شناسایی کند.
پروفسور " شاراث سریرام"(Sharath Sriram)، استاد موسسه سلطنتی فناوری ملبورن و سرپرست این پروژه اظهار داشت: این مورد بسیار هیجان انگیز است که می بینم سنسور ما، هسته اصلی این چاره جدید هوشمندانه برای مدیریت کووید-۱۹ و سایر ویروس های تنفسی در محل کار است تا به محافظت از کارمندان و جامعه کمک نماید.
منبع:

1400/04/20
22:45:51
5.0 از 5
645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
نهایت علم