نهایت علم elmend

كاوش مریخ نورد چینی ها در مریخ

كاوش مریخ نورد چینی ها در مریخ

نهایت علم: مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین بتازگی اعلام نمود که مریخ نورد آنها موسوم به ˮژورونگˮ (Zhurong) تا حالا بیش از 400 متر بر روی سطح سیاره سرخ حرکت کرده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، "ژورونگ" که از انرژی خورشیدی برای کار خود استفاده می نماید، از دوربین باکیفیت و وضوح بالا و سایر ابزارهای خود جهت بررسی خاک و جو مریخ و همین طور جستجوی آب یا یخ در زیر سطح مریخ استفاده می نماید.
بگفته آنها مدارگرد ماموریت تیان ون -۱ تا روز یکشنبه عملکرد طبیعی در مریخ داشته و در کل تا آن روز ۳۵۳ روز بوده که بطور عادی و طبیعی در مدار کار کرده است. فاصله زمین و مریخ ۳۷۰.۷ میلیون کیلومتر است.
مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین در این زمینه اظهار داشت: این مریخ نورد ۴۱۰.۰۲۵ متر مسافت را پیموده و عملکردی عادی و طبیعی داشته است.
تیان ون-۱ در ماه فوریه ۲۰۲۰ سوار بر موشک لانگ مارچ بی۵ به مدار مریخ رسید. این فضاپیما که سطح نورد "ژورونگ" به آن متصل بود بعد از گذراندن بیش از سه ماه در مدار از مدارگرد جدا شده و سفرش به سمت سطح مریخ را شروع کرد. بعد از ورود به جو مریخ، تیان ون-۱ "هفت دقیقه وحشت" که سطح نورد ناسا تجربه کرده بود را گذراند. یک سپر حرارتی از این فضاپیما هنگام ورود به جو محافظت کرد و سپس چترهای آن باز شد و مریخ نورد بر روی منطقه ی Utopia Planitia فرود آمد.
"ژورونگ" اندازه ای مشابه یک خودرو کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند(۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ نورد ناسا یعنی "کنجکاوی" و "استقامت" است. این مریخ نورد در روز ۲۲ مه(۱ خرداد) کار خودرا در مریخ شروع کرد.
منبع:

1400/04/24
12:22:35
5.0 از 5
808
تگهای خبر: انرژی , خودرو , فضا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نهایت علم