نهایت علم elmend

جیمزوب رازهای مهمی را فاش خواهد نمود

جیمزوب رازهای مهمی را فاش خواهد نمود

به گزارش نهایت علم ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی ˮجیمزوبˮ در اینستاگرام با انتشار تصویری زیبا نوشت: این پرتو نور آبی دقیقاً چه چیزی است؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، ناسا در ادامه نوشت: این پرتو اطراف سامانه سیاره ای جوان "بتا سه پایه" (Beta Pictoris) است که در فاصله ۶۳ سال نوری از زمین قرار دارد. باآنکه این سیستم از دهه ۱۹۸۰ مورد مطالعه قرار گرفته است، اما تلسکوپ فضایی جیمز وب فرصتی اعجاب انگیز برای مطالعه آن خواهد داشت. جیمزوب قادر به مشاهده گرد و غبار و ثبت جزئیات آن با وضوح بالا خواهد بود که این کار به محققان کمک خواهد نمود آنچه را که در این سیستم حرکت می کند، مدلسازی کنند. نتیجه این کار افزایش درک محققان از دنباله دارها، سیارک ها، سنگ های مختلف و گرد و غبار فراوان خواهد بود.
تلسکوپ فضایی مورد انتظار "جیمز وب" که به دست مهندسان و محققان در دست توسعه و آزمایش برای آماده سازی به منظور پرتاب در اواخر سالجاری میلادی است، به تازگی سه آزمایش مهم دیگر را با موفقیت پشت سر گذاشت تا یک قدم دیگر به پرتاب چندین بار و حتی چندین سال به تعویق افتاده خود نزدیک شود.
پیچیده ترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان درحال آماده سازی برای پرتاب و سفر میلیون کیلومتری آینده خود است و در این راه پیشرفت قابل ملاحظه ای دارد.
این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز/ فروسرخ طراحی شده است و برای این کار باید تجهیزات آن خنک بماند و برای خنک ماندن یک آفتاب گیر دارد. ستاره شناسان از این تلسکوپ برای یافتن نشانه هایی از حیات در جو سیارات دیگر و مطالعه ی نخستین ستاره ها و کهکشان های جهان استفاده می نمایند.
از این تلسکوپ جهت بررسی نخستین کهکشان های متولد شده در جهان اولیه در بیشتر از ۱۳.۵ میلیارد سال پیش استفاده خواهد شد. این تلسکوپ همینطور منابع ستاره ها، سیارات فراخورشیدی و حتی ماه ها و سیارات منظومه شمسی را رصد خواهد نمود. به قول ستاره شناسان، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا خواهد توانست طلوع کیهان و هنگام تولد نخستین ستاره ها را برای ما آشکار کند.
منبع:

1400/05/01
11:06:01
5.0 از 5
781
تگهای خبر: آینده , توسعه , سیستم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم