نهایت علم elmend
كارشناسان فضای مجازی مطرح كردند؛

ضرورت نگارش قوانین برای فضای مجازی

ضرورت نگارش قوانین برای فضای مجازی

نهایت علم: کارشناسان مخالف و موافق طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی نسبت به ضرورت نگارش قوانین و مقررات برای حوزه فضای مجازی تاکید نمودند.به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفتگو با موضوع نقد و بررسی طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» با حضور محمدصادق افراسیابی دکترای سیاست گذاری فرهنگی بعنوان کارشناس مجری برنامه، سعید مشهدی دبیر مجمع ناشران دیجیتال اسلامی، خسرو سلجوقی کارآفرین و کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات و آزاده داننده رییس اسبق سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران و نایب رییس سازمان صنفی کامپیوتری کشور اجرا شد.
طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی اقدامی حساس در زمینه مقررات گذاری
در این برنامه محمد صادق افراسیابی با اعلان اینکه طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» یک اقدام حساس در زمینه مقررات گذاری است اظهار داشت: طرحی که توسط مجلس شورای اسلامی آماده شده است دارای معایب و البته مزایایی است که باید منصفانه به نقد و بررسی آن پرداخت و لازم است به مجلس شورای اسلامی کمک نماییم تا این طرح را به سطح قابل قبولی برساند که موجب لطمه کسب و کارهای فضای مجازی نشود.
وی با اعلان اینکه رادیو گفتگو طی سه برنامه می خواهد به نقد و بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران بپردازد، اظهار داشت: بعد از آن که برنامه ها به سرانجام رسید ان شاءالله خروجی سه برنامه پیاده سازی خواهد شد و تلاش خواهیم کرد تا با بهره گیری از مباحثی که در این سه برنامه مطرح شده گزارشی سیاستی آماده کرده و در صورت صلاحدید برای مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی ارسال شود.
در این جلسه سعید مشهدی دبیر مجمع ناشران دیجیتال اسلامی با تصریح بر این که همه گردآورندگان طرح حمایت بر این مساله که نگارش قوانین برای حوزه فضای مجازی ضرورت دارد، دارای اشتراک نظر هستند اظهار داشت: دغدغه هایی که دراین زمینه وجود داشت، انباشته شد و به نقطه ای رسید که مؤلفان این طرح اگر به حوزه تقنین ورود نکنند، شاید با مشکلات زیادی دراین زمینه مواجه شویم.
وی اضافه کرد: در گذشته قوانینی در شورای عالی فضای مجازی مصوب شده بودند ولی چون مصوبه مجلس را نداشتند و جزییات را مورد توجه قرار نداده بودند، اجرای آنها کامل نشد و این مسئله خصوصاً در ادارات دولتی کاملاً مورد بی توجهی قرار گرفت.
طرح اعتباری برای شورای عالی فضای مجازی قائل نیست
در ادامه خسرو سلجوقی اظهار داشت: متأسفانه این طرح در امتداد ایجاد یک دولت، درون دولت می باشد و به این شکل اعتباری برای شورای عالی فضای مجازی قائل نیست.
این کارشناس با اشاره به تشکیل یک کمیسیون در زیر مجموعه شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد: متأسفانه به این کمیسیون وظایف اجرائی سپرده شده و عملاً دولت را کنار زده است.
سلجوقی به ادعای تعدادی از موافقان طرح در خصوص این که طرح موجود پیش نویس است و هنوز قانون نشده است، اشاره و اظهار نمود: متأسفانه هر زمان که ایرادات این طرح را بیان می نماییم موافقان طرح می گویند هنوز تبدیل به قانون نشده است و این کار دقیقاً فرار رو به جلو تعریف می شود برای اینکه نمی خواهند مسئولیت مفاد داخل طرح را بپذیرند.
در این جلسه آزاده داننده رییس اسبق سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با اعلان اینکه هیچکدام از فعالان این صنف مخالف موضوع قانون گذاری نیستند، اظهار داشت: پیش از تشکیل شورای عالی فضای مجازی، به سبب وجود خلأهای قانونی و ادعاهای تصدی گری که در سازمان های مختلف وجود داشت، مشکلات مختلفی برای فعالان فضای مجازی و صنف کامپیوتری وجود داشت. اما با تشکیل شورای عالی فضای مجازی آرامش نسبی در این عرصه بوجود آمد.
وی گفت: تا پیش از تشکیل این شورا، همه دستگاهها خودرا در صدور مجوز برای فعالین عرصه فضای مجازی و کامپیوتری دخیل و مدعی می دانستند که این مساله سبب بروز مشکلات گسترده ای شده بود.
طرح پشتیبانی از حکمرانی به تصدی گری رسیده است
داننده با اعلان اینکه پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی دارای پارادوکس است، اشاره کرد: این طرح شعار تسهیل کسب وکار را می دهد اما همه کسانی که دارای مجوز هستند، با تصویب این طرح باید باردیگر از یک کمیسیون ذیل شورای عالی فضای مجازی مجوز بگیرند و این به مفهوم نقطه سر خط است و سال ها زندگی برای کسب وکارها در این حوزه مقرر است از ابتدا شروع شود.
وی اضافه کرد: موافقان این طرح ادعا می کنند مقرر است با این طرح حکمرانی کنند اما عملاً با اجرای طرح حمایت، از حکمرانی به مدیریت و تصدی گری رسیده اند. برای اینکه در کمیسیون تعریف شده در ذیل شورای عالی فضای مجازی، فضای مدیریتی مختلفی در نظر گرفته شده که عملاً در کار دولت اختلال به وجود می آورد.


منبع:

1400/05/20
01:21:50
5.0 از 5
1018
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم