نهایت علم elmend

باکتری هایی که بعد از 1000 روز گرسنگی زنده ماندند!

باکتری هایی که بعد از 1000 روز گرسنگی زنده ماندند!

نهایت علم: پژوهشگران باکتری ها را ۱۰۰۰ روز گرسنه نگه داشتند و در کمال تعجب مشاهده نمودند که آنها به حیات خود ادامه می دهند. این مطالعه تصور می کند که باکتری های گرسنه می توانند تا ۱۰۰ هزار سال نیز عمر کنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه می دانند که باکتری ها را میتوان در همه چیز از یخ گرفته تا رسوبات ۱۰۰ میلیون ساله کف دریا احیا کرد. ما همینطور می دانیم که آنها می توانند حتی در مریخ هم زنده بمانند.
حالا یک مطالعه جدید نشان داده است که آنها می توانند بدون غذا تا چند سال زنده بمانند. این مطالعه توسط "جی تی. لنون" استاد دانشگاه "ایندیانا" با هدف سنجش مدت زمان زنده ماندن آنها را در زمان گرسنگی انجام شد و در آن مشاهده شد که حدود ۱۰۰ جمعیت از باکتری های مختلف در سیستم های بسته در حالیکه از خوردن غذا محروم بودند، به مدت ۱۰۰۰ روز زنده ماندند.
"لنون" می گوید: رسیدن به پاسخ این سوال بزرگ تر که باکتری ها چگونه در دوره های طولانی با وجود محدودیت انرژی زنده می مانند به درک عفونت های مزمن در انسان و سایر میزبان ها کمک می نماید و به نحوه تحمل برخی عوامل بیماری زا در مقابل داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها مربوط می شود.
درمان عفونت های باکتریایی دشوار است، چونکه باکتری ها اغلب می توانند وارد حالت آرام و خاموش(حالت محدود انرژی) شوند که حساسیت آنها را نسبت به درمان های دارویی می کاهد. در این حالت آنها همینطور می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد کنند.
"لنون" و تیمش در این مطالعه دریافتند که باکتری های با انرژی محدود می توانند طول عمر خویش را تا ۱۰۰ هزار سال هم بالا برند.
"لنون" اضافه کرد: بدیهی است که این پیشبینی ها بسیار فراتر از توانایی اندازه گیری ما است. اما این اعداد پیشبینی شده با سن باکتری های زنده که از مواد باستانی مانند کهرباها، بلورهای هالیت، یخبندان های دائمی و رسوبات در عمیق ترین اقیانوس ها بازیابی و احیا شده اند، مطابقت دارد.
"لنون" و تیمش تصور می کنند که باکتری ها دارای مکانیسم های زیادی برای حفظ انرژی در حالت خواب هستند. بعضی از باکتری ها حتی می توانند برای زنده ماندن خویشاوندان مرده خویش را بخورند.
اما نتایج این مطالعه برای انسان چه معنایی دارد؟ این بدان معناست که عفونت های باکتریایی خطرناک تر از همیشه هستند و با تغییر آب و هوا بعضی از این باکتری های باستانی زنده می شوند و امکان دارد بزودی نگران کننده ظاهر شوند.
این مطالعه در نشریه PNAS انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/31
23:18:51
5.0 از 5
1091
تگهای خبر: انرژی , دانش , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم