نهایت علم elmend

نگاه متفاوت ۷ مخترع جوان به جهان

نگاه متفاوت ۷ مخترع جوان به جهان

نهایت علم: جوانان در سراسر جهان به موفقیت های عظیمی دست یافته اند و با اختراعات و اکتشافات خود تا حد زیادی موجب دگرگونی ساختار زندگی در قرن 21 گشته اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، تا حالا نام خیلی از مخترعان نامی و اختراعات آنها که زندگی را برای بشر آسان کرده اند شنیده ایم اما کمتر کسی درباره مخترعین جوانی که اکنون با اختراعات خود درحال تغییر این دنیا هستند، شنیده است. در این خبر می خواهیم ۷ فرد جوان که مجله تایم به معرفی آنها پرداخته را مرور نماییم.

"ارین اسمیت"


در سال ۲۰۱۶ هنگامیکه "ارین اسمیت" (Erin Smith) فیلمی از بازیگر مطرح کانادایی آمریکایی "مایکل جی فاکس" را مشاهده می کرد متوجه شد وقتی که این بازیگر می خندد، لبخندش کمی متفاوت و همانند دیگر افراد نیست که این به آن دلیل بود که فاکس به بیماری پارکینسون مبتلا بود که علایم اولیه پارکینسون ( facial masking) نامیده می شود. اسمیت برای درک بهتر این مساله تصمیم به انجام آزمایشی گرفت. او از ۱۵ نفر از ساکنان یک خانه سالمندان در حین تماشای آگهی های تبلیغاتی مسابقه سوپربول فیلم گرفت، سپس با استفاده از یک نرم افزار تشخیص چهره حالات صورت آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. بعد از مشاهده نتایج، بنیاد مایکل جی فاکس هزینه یک مطالعه جدی تر در اینباره را تامین کرد که طی آن حدود ۵۰۰ بیمار حضور داشتند و طی آن اسمیت توانست ابزار هوش مصنوعی خود موسوم به FacePrint را توسعه دهد.
FacePrint یک ابزار هوش مصنوعی است که فیلم های گرفته شده را بمنظور شناسایی علایم پارکینسون تجزیه و تحلیل می کند. اسمیت هم اکنون ۲۲ ساله است و در دانشگاه استنفورد در رشته علوم اعصاب و علوم کامپیوتر تحصیل می کند و با دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز همکاری می کند تا بتواند ابزار خودرا ارتقا دهد و آن را به حدی برساند که بتواند بیماری پارکینسون را پیش از آزمایشات معمول تشخیص دهد.

"فیون فریرا"


از آنجاکه "فیون فریرا" (Fionn Ferreira) از کودکی در نزدیکی اقیانوسی در غرب کورک ایرلند بزرگ شده، بدین سبب وی همیشه عاشق دریا بوده است.
او علاقه زیادی به قایق سواری دارد و در بیشتر موارد نیز وی برای پاکسازی ساحل داوطلب می شود. فریرا ۲۰ ساله در گفتگو با مجله تایم اظهار داشت: از زمان کودکی عاشق علم بوده ام. در سال ۲۰۱۷ او از علاقه و اشتیاق خود به علم و پاکسازی محیط زیست برای کشف راهی برای استخراج میکروپلاستیک ها از آب استفاده نمود. روشی که او کشف کرد او را برنده Google Science Fair سال ۲۰۱۹ کرد.
او از مایع مغناطیسی به نام فروسیال برای رسیدن به هدف خود استفاده نمود. هنگامیکه این ماده به آب افزوده می شود به میکروپلاستیک ها می چسبد و سپس از آهن ربا می توان برای حذف فروسیال به همراه بیش از ۸۵ درصد میکروپلاستیک ها از آب استفاده نمود. فریرا دسترسی به آزمایشگاه نداشت بدین سبب بیشتر تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش روش خودرا در خانه ساخت. هم اکنون، فریرا دانشجوی دانشگاه خرونینگن هلند است. او می خواهد بعد از فارغ التحصیلی نیز به تحقیقات خود ادامه دهد.

"گیتانجالی رائو"


"گیتانجالی رائو"(Gitanjali Rao) یک دانش آموز ۱۵ ساله است. وی جوان ترین دانشمند ایالت کلرادو آمریکا است. خانواده او سهم عظیمی در پیشرفت علمی وی دارند و همیشه از او حمایت می کنند. وی در مدرسه STEM School Highlands Ranch آمریکا به تحصیل می پردازد. وی علاقه دارد در آینده در رشته ژنتیک و همه گیرشناسی "مؤسسه فناوری ماساچوست" تحصیل کند.
"گیتانجالی رائو" در سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت جایزه "چالش جوانترین دانشمند"(Young Scientist Challenge) و جایزه نقدی به مبلغ ۲۵ هزار دلار برای دستگاه تشخیص سرب شد. دستگاه مذکور با کمک یک برنامه تلفن همراه، قادر به تشخیص سرب در آب است. ایده این اختراع زمانی که اخبار مربوط به "بحران آب شهر فلینت" را مشاهده می کرد، به ذهن او خطور کرد. وی همین طور در سپتامبر سال ۲۰۱۸ موفق به دریافت جایزه "سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا"(Environmental Protection Agency) شد. پایگاه خبری "گیزمودو" نیز در آن سال وی را بعنوان "تنها فرد قهرمان ساکن زمین"(most heroic earthlings) معرفی نمود. رائو ایده خودرا در کنفرانس"۲۰۱۸ MAKERS" ارائه کرد و در آن کنفرانس نیز موفق به دریافت جایزه ۲۵ هزار دلاری شد.

"زوچیتل گادالوپ کروز لوپز"


"زوچیتل گادالوپ کروز لوپز " (Xóchitl Guadalupe Cruz López) هنگامی که ۸ ساله بود، در خانه ای زندگی می کرد که اغلب به آب گرم دسترسی نداشتند. همین مورد در مورد بسیاری دیگر از افراد ساکنان سان کریستوبال د لاس کاساس صادق بود. کروزلوپز در اینباره به مجله تایم اظهار داشت: مردم اینجا با آب سرد حمام می کنند و بنابراین خیلی از آنها به بیماریهای تنفسی مبتلا می شوند. من می خواستم برای حل این مشکل کاری کنم. او که هدفش انجام کاری برای حل این مشکل بود، Warm Bat را ایجاد کرد. Warm Bath یک آبگرمکن مبتنی بر انرژی خورشیدی است که از اجسام بازیافتی مانند بطری های آب، قطعات و لوله های پلاستیکی تهیه شده است. هزینه تهیه این ابزار ۳۰ دلار شد. زوچیتل با کمک پژوهشگران دانشگاه مستقل ملی مکزیک این ابزار را توسعه داده است. در سال ۲۰۱۸، او تبدیل به نخستین کودکی شد که موفق به دریافت جایزه موسسه شناخت علوم هسته ای برای زنان این دانشگاه شده است.

"شوبهام بانرجی"


مانند هر نوجوان دیگری "شوبهام بانرجی" (Shubham Banerjee) نیز علاقه زیادی به لگو دارد اما او از لگو برای ساخت فضاپیما استفاده نکرده است بلکه از آن برای توسعه چاره ای جهت کمک به افراد کم بینا بهره برده است. بانرجی از آجرهای پلاستیکی برای توسعه راهی برای حل مشکل افراد کم بینا (فقدان چاپگرهای بریل قابل دسترس) بهره برده است.
شوبهام در هاسلت بلژیک متولد شد و در ۴ سالگی به همراه خانواده اش به کالیفرنیا نقل مکان کرد. در سن ۱۲ سالگی، شوبهام از مواد موجود در کیت رباتیک لگو Mindstorms EV۳ خود برای ایجاد نخستین چاپگر بریل قابل حمل و منبع باز بهره برد.
پس از کسب نخستین جایزه در یک نمایشگاه علمی، شوبهام به همراه والدین خود شرکت Braigo Labs را تأسیس کرد. نمونه اولیه پیشرفته تر و غیر لگو چاپگر در اواخر همان سال با همکاری Intel Capital و سایر سرمایه گذاران بوجود آمد. او حالا دانشجوی دانشگاه کالیفرنیا برکلی است و بر روی درس خود در زمینه اقتصاد و مهندسی متمرکز است.

"نیل دشموک"


"نیل دشموک" (Neil Deshmukh) در سن ۱۴ سالگی برای دور نگه داشتن برادر کوچکش از اتاقش و دور از کنسول دستی نینتندو دی اس (Nintendo DS) خود دستگاهی ساخت که می توانست تفاوت چهره او و برادرش را تشخیص دهد و بر این اساس قفل در را باز کند. نیل ۱۸ ساله در پنسیلوانیا زندگی می کند و تا حالا موفق به توسعه دو برنامه شده است. او برنامه PlantumAI را توسعه داده است. این برنامه از برخی داده های جمع آوری شده جهت کمک به کشاورزان در سراسر جهان برای تشخیص انواع بیماریهای گیاهان استفاده می نماید. او همین طور برنامه VocalEyes را نیز به وجود آورده است. این برنامه با توصیف صوتی تصاویر گرفته شده توسط تلفن هوشمند، به افراد نابینا یا کم بینا کمک می نماید تا بتوانند آن شی را تشخیص دهند.

"ریا کارومانچی"


هنگامیکه "ریا کارومانچی" (Riya Karumanchi) ۱۴ ساله بود زنی را دید که از عصای سفید برای حرکت استفاده می کرد اما او متعجب شد که این زن با وجود عصا هم در پیدا کردن مسیر مورد نظرش با مشکل مواجه بود. کارومانچی ۱۸ ساله که جوانی مشتاق علم و کنجکاو بود تصمیم به توسعه یک عصای هوشمند گرفت که از فناوری خاص برخوردار باشد. بدین سبب او موفق به ابزاری به نام SmartCane شد. این عصا هنگام مشاهده موانع مختلف و سطوح مرطوب و خیس آغاز به هشدار دادن و ارتعاش می کند و از آنجائیکه مجهز به جی پی اس نیز هست می تواند با کمک ارتعاش و صدا در مسیریابی کمک شایانی به افراد نابینا کند.
منبع:

1400/06/23
10:05:09
5.0 از 5
537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نهایت علم