نهایت علم elmend

کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی باید بطور منظم دیالیز انجام دهند که یک درمان تهاجمی و خطرناکست. اما حالا پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو با موفقیت نمونه اولیه یک کلیه مصنوعی زیستی را تولید کردند که می توان آنرا بدون نیاز به دارو در پیکر شخص بیمار قرار داد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، کلیه عملکردهای حیاتی مختلفی در بدن انجام می دهد که مهم ترین آن تصفیه کردن خون از سموم و مواد زائد است و همین طور فشار خون، غلظت الکترولیت ها و سایر مایعات بدن را تنظیم می کند.
بدین سبب زمانی که این عضو بدن از کار می افتد جایگزین کردن این فرآیندها کار دشواری است. بیماران بطور معمول دیالیز را شروع می کنند اما این درمان زمان بر بوده و راحت نیز نیست. روش دیگر پیوند عضو است که می تواند کیفیت زندگی را بالاتر ببرد اما این روش نیز عوارض جانبی خطرناکی دارد و برای جلوگیری از پس زده شدن بافت پیوندی باید داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف شود.
در این پروژه پژوهشگران دست به ساخت یک کلیه مصنوعی زده اند که می توان آنرا بدون نیاز به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی درون بدن بیمار قرار داد تا عملکرد کلیه طبیعی را انجام دهد.
این دستگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش هموفیلتر از سیلیکون نیمه هادی تولید شده که مواد زائد خون را تصفیه می کند. بخش دیگر بیوراکتور است که دارای سلول های لوله ای کلیوی است و میزان آب، تعادل الکترولیت ها و سایر عملکردهای متابولیک را تنظیم می کند. غشا آن نیز از این دستگاه در مقابل حمله سلول های ایمنی محافظت می کند.


در آزمایش های قبلی پژوهشگران هر یک از این بخش ها را بطور مجزا مورد بررسی قرار داده بودند اما این نخستین باری است که همه ی اجزا با یکدیگر در یک دستگاه مورد آزمایش قرار می گیرند.
این کلیه مصنوعی به دو شریان اصلی در بیمار متصل می شود. یکی از شریان ها خون را برای تصفیه شدن به دستگاه منتقل می کند و شریان دیگر خون تصفیه شده را به اعضای بدن همچون مثانه می رساند. پژوهشگران حالا نشان دادند که این کلیه مصنوعی می تواند بدون نیاز به پمپ یا منبع نیروی خارجی تنها با فشار خون کار کند.
"شوو روی" (Shuvo Roy)، محقق اصلی این پروژه می گوید: گروه ما این کلیه را به شکلی ساخت که سیستم ایمنی بدن نسبت به آن واکنش نشان ندهد و الان که توانستیم دو بخش هموفیلتر و بیوراکتور را با یکدیگر ترکیب نماییم، می توانیم بر روی ارتقاء این فناوری برای آزمایش های پیش بالینی و بالینی تمرکز نماییم.1400/06/26
13:32:12
5.0 از 5
918
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم