نهایت علم elmend
در گزارش نهایت علم اعلام شد؛

راه اندازی 20 راکتور هسته ای برای شیرین سازی آب دریا

راه اندازی 20 راکتور هسته ای برای شیرین سازی آب دریا

به گزارش نهایت علم عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر استفاده از فناوری هسته ای برای تولید آب شیرین کن و برق اظهار داشت: ایران ظرفیت راه اندازی 20 راکتور هسته ای برای شیرین سازی آب دریا را دارد.دکتر علی باکویی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بحران آب روز به روز درحال افزایش است و این نگرانی موجب توجه بیشتر مسئولان کشورها به این مساله شده است.
وی با اعلان اینکه بنا بر این در دنیا از این بحران آب به «جنگ آب» تعبیر می کنند، اظهار داشت: کاهش منابع آبی، گرم شدن دمای زمین و کاهش بارندگی ها این نگرانی را نیز بیش از پیش می کند بطوریکه برخی معتقدند که در سال ۲۰۲۵، دو سوم مردم دنیا مشکل کمبود آب را احساس خواهند کرد.
وی با تاکید بر این که بحران آب، یک مشکل جهانی است، اظهار داشت: اما این خطر، ایران را بیشتر از سایر کشورها تهدید می کند برای اینکه اقلیم ایران خشک است و بحران آب در کشور ما مقداری شدید تر از متوسط جهانی است.
به گفته وی، اما با وجود این، سرانه مصرف آب کشورهای اروپایی ۷۰-۹۰ متر مکعب و در ایران ۱۷۰ متر مکعب در سال است که این مساله به الگوی مصرف آب در کشور ما بر می گردد و باید اصلاح گردد. همین طور مصرف آب در بخش کشاورزی ایران نیز نسبت به سایر کشورها بطور چشمگیری بیشتر است.
باکویی با اعلان اینکه فناوری هسته ای همانند سایر فناوری ها برای حل مشکل بحران آب می تواند کمک کننده باشد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری هم به موضوع اصلاح الگوی مصرف اشاره کردند و به فرهنگ سازی های مصرفی نیز تاکید می کنند.
وی با تاکید بر این که باید به دنبال روش هایی برای خروج از بحران آب باشیم، بیان کرد: اصلاح الگوی مصرف، استفاده از روش های جایگزین و کشف منابع جدید با بهره گیری از فناوری ها همچون راهکارهای مقابله با بحران آب به شمار می روند؛ کشورهایی مانند ژاپن، هند و … که به آب های آزاد دسترسی دارند به دنبال کشف منابع جدید آبی بوده اند و این مساله از گذشته مرسوم بوده؛ برای اینکه بخش عظیمی از کل مساحت کره زمین را آب اقیانوس ها فرا گرفته و این منبع خوبی برای تامین آب محسوب می شود.
«فناوری هسته ای» راهکاری برای برون رفت از بی آبی
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس با اعلان اینکه شیرین سازی آب اقیانوس ها و دریاها بسیار پر هزینه است، اظهار داشت: بدین جهت کشورهایی همچون عربستان توانسته اند با ساخت مجتمع های عظیم آب شیرین کن، آب دریا را قابل شرب کنند. همه کشورهایی که به آب های آزاد دسترسی دارند می توانند با بهره گیری از فناوری هسته ای بعنوان یکی از فناوری های کاربردی و پیشرفته برای حل بحران آب، به این مسئله ورود کنند.
همه کشورهایی که به آب های آزاد دسترسی دارند می توانند با بهره گیری از فناوری هسته ای بعنوان یکی از فناوری های کاربردی و پیشرفته برای حل بحران آب، به این مسئله ورود کنند
وی با اشاره به این که ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست و می بایست نیروگاه های هسته ای را برای شیرین سازی آب راه اندازی کند، بیان کرد: هم اکنون یک نیروگاه هسته ای در بوشهر مستقر شده که علاوه بر تولید برق، شیرین سازی آب را هم انجام می دهد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد: بعنوان کشوری که در بحران آبی قرار دارد توان شیرین سازی آب دریا با فناوری هسته ای را داریم.
به گفته باکویی، برمبنای اسناد بالادستی، بارها اشاره شده که باید ۲۰ هزار مگاوات برق کشور بوسیله راکتورهای هسته ای تامین گردد و این نیروگاه ها می توانند برای شیرین سازی آب نیز بکار گرفته شود. بدین جهت ایران پتانسیل راه اندازی راکتورهای هسته ای برای تولید برق و آب قابل شرب را دارد که در این مصوبه به آن اشاره شده است.
وی اشاره کرد: در قلب راکتورهای هسته ای، انرژی حرارتی تولید می شود و در مکانیزم این سیستم، فعل و انفعلاتی صورت می گیرد که انرژی این فعالیت ها با آب خارج می شود وگرنه به مرحله انفجار می رسد. در ادامه آب گرمی که از راکتور خارج می شود به توربین باز می گردد و برق تولید می شود اما در این میان بیش از ۳۰ درصد انرژی حرارتی آب تلف می شود که این انرژی تلف شده می تواند آب قابل شربی را در اختیار قرار دهد.
ایران ظرفیت راه اندازی ۲۰ نیروگاه هسته ای برای شیرین سازی آب دارد
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو با اعلان اینکه ایران ظرفیت راه اندازی ۲۰ نیروگاه هسته ای برای تولید برق و شیرین سازی آب دریا را دارد، افزود: در حقیقت این ۳۰ درصد را می توان در امتداد تولید آب، به بهره برداری رساند. تولید همزمان برق و حرارت، توجیه کاملاً اقتصادی دارد برای اینکه از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.
وی با اعلان اینکه البته که لازم بود سالهای پیش این فناوری را برای تامین آب و برق در کشور اجرائی می کردیم، اظهار داشت: اما حالا هم دیر نیست و باید از این فنآوری بهره ببریم.
باکویی با اعلان اینکه فناوری هسته ای، جزء فناوری های «های تک» است، اظهار داشت: همه کشورها در امتداد رسیدن به انرژی هسته ای تلاش و بصورت مستقل فعالیت می نمایند تا به این انرژی دست بیابند.
وی اظهار داشت: در حقیقت کشورهای داری این فناوری علاقمند انحصاری شدن این فناوری درکشورشان هستند بدین جهت با هر کشوری چون کشور ما در صدد استفاده از این فنآوری به طور مستقل باشد مخالفت می کنند.
دلایل مخالفت کشورها برای عدم استفاده از انرژی هسته ای برای شیرین سازی آب دریا و تولید برق
علاوه بر پتانسیل استفاده از انرژی هسته ای برای تامین آب و برق، امکان ساخت تجهیزات مورد نیاز آن نیز در کشور توسط محققان ایرانی بصورت صد درصدی وجود دارد؛ همین طور استفاده از این فنآوری برای کشور درآمدزایی خواهد داشت
وی با تاکید براینکه علاوه بر پتانسیل استفاده از انرژی هسته ای برای تامین آب و برق، امکان ساخت تجهیزات مورد نیاز آن نیز در کشور توسط محققان ایرانی بصورت صد درصدی وجود دارد، بیان کرد: انرژی هسته ای یک مزیت برای کشور شمرده می شود و به سبب این که توانایی ساخت آن در کشور وجود دارد کشورهای انحصار طلب برای ما مرتب مانع تراشی می کنند. استفاده از فناوری هسته ای برای تولید آب و برق برای کشور درآمدزایی دارد.
باکویی همین طور با اشاره به کاربری های گوناگون انرژی هسته ای اظهار داشت: از مازاد انرژی هسته ای پس از شیرین سازی می توان برای گرم سازی شهرهای سرد کشور بهره برد.
وی استفاده از انرژی هسته ای برای شیرین سازی آب را در کشور ضروری دانست و اشاره کرد: البته که همزمان باید مدیریت مصرف آب اصلاح گردد وگرنه به تنهایی کمک کننده نخواهد بود. روند شیرین سازی آب با بهره گیری از راکتورهای هسته ای هیچ ضرری ندارد برای اینکه برمبنای تقطیر در راکتور شیرین سازی می پذیرد.
وی اشاره کرد: کشور ما مشکل مدیریت آب دارد و سازمان های متولی باید به این مهم توجه کنند؛ اما به نظر من هنوز سازمان ها بصورت جدی وارد این قضیه نشدند برای اینکه هنوز ما در عافیت به سر می بریم و تا گرفتار مشکلات حاد نشویم وضعیت همین است.
استفاده از فناوری هسته ای برای کشف منابع آب زیرزمینی
باکویی در ادامه به موضوع ایزوتوپ های هسته ای اشاره نمود و اظهار داشت: بحث دیگری که در زمینه فناوری هسته ای مطرح است استفاده از «ایزوتوپ رادیواکتیو» برای ردیابی آب های زیرزمینی و چشمه ها است.
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو با اعلان اینکه هم اکنون از این ایزوتوپ ها در پزشکی استفاده می شود، اظهار داشت: از این رادیوایزوتوپ ها می توان برای شناسایی منابع آب های زیرزمینی، محاسبه حجم و عمق آنها، میزان و منشاء آلودگی ها، محل تلاقی آب های شور و شیرین و کشف چشمه های آبی زیرزمینی استفاده نمود.
وی افزود: تکنیک های هسته ای تکنیک های دقیق و قابل استنادی هستند؛ تا حالا از ایزوتوپ برای کشف آب های زیرزمینی کشور استفاده نشده ولی راه حل بسیار خوبی است.
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو اضافه کرد: همین طور از این روش می توان جلوی نشت لوله های انتقال آب را گرفت برای اینکه این ایزوتوپها می توانند نشتی آب را شناسایی کنند و این خود به تنهایی یک روش مدیریتی آب است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که استفاده از انرژی های خورشیدی بجای سوخت های فسیلی و هسته ای اولویت برای رفع بحران آبی باشد بهتر نیست، اظهار داشت: ما باید از همه راهکارهای فناورانه بهره ببریم و نباید تمام تخم مرغ ها در یک سبد بگذاریم البته که استفاده از فناوری هسته ای نباید مانع از راندمان از روش های دیگر مانند خورشیدی باشد و باید همزمان از این فنآوری ها برای خروج از بحران آب بهره برداری شود.
استفاده از گداخت هسته ای برای تامین انرژی
باکویی اشاره کرد: البته که باید برای تامین انرژی به سراغ همه انرژی ها همچون انرژی خورشیدی برویم؛ دانشمندان براین باورند که تا چند سال آینده باتوجه به مشکلاتی همچون اتمام سوخت های فسیلی یکی از بزرگترین منابع انرژی جهان گداخت هسته ای بشمار می رود و اگر خواهان دستیابی به تکنولوژی های پیشرفته هستیم باید جهت استفاده از انرژی حاصل از گداخت هسته ای برنامه ریزی جدی داشته باشیم و توانایی علمی آنرا هم داریم.
وی اضافه کرد: توانایی استفاده از نیروگاههای گداخت هسته ای می تواند ما را قادر به استفاده از منبع ارزان انرژی مشابه آنچه که در خورشید رخ می دهد بسازد. در گداخت هسته ای نیاز به سوخت و غنی سازی اورانیوم نداریم و منبع آن ایزوتوپ های هیدروژن موجود در آب های آزاد است. بدین جهت استفاده از فناوری شکافت هسته ای برای تامین برق و شیرین سازی آب دریاهای مقدمه ای برای بهره گیری از گداخت هسته ای بشمار می آید.


منبع:

1400/07/04
10:51:15
5.0 از 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم