نهایت علم elmend

پس از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پس از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد که باید گفت هابل می تواند به این سؤال شما پاسخ دهد، چون که این تلسکوپ فضایی تصویری از بقایای خرد شده یک انفجار کیهانی ثبت کرده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، این بقایای خرد شده که در تصویر قابل مشاهده هستند، نوارهایی از گاز هستند که بوسیله ی یک ابرنواختر نوع ۱a و بعد از مرگ یک ستاره کوتوله سفید به جا مانده اند. این بقایای/بازمانده ابرنواختر"DEM L۲۴۹" نام دارد.
"DEM L۲۴۹" که در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ قرار دارد، نوعی نادر از بازمانده ابرنواختر است. ابر ماژلانی بزرگ کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است. این مشاهدات با استفاده از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا انجام شد. مأموریت ایکس ام ام-نیوتون آژانس فضایی اروپا هم نشان داده است که گاز این بازمانده ابرنواختر در طیف پرتوهای ایکس، نسبت به حالت یک بازمانده در یک ابرنواختر نوع ۱a، داغ تر و درخشان تر به نظر می آید.
چند روز پیش، عملیات علمی تلسکوپ فضایی هابل برای بار دوم امسال به حالت تعلیق درآمد. اما هم اکنون هابل در حالت ایمن است و مهندسان ناسا درحال کوشش برای کشف مشکل هستند.
به نقل از تیم هابل، تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه ۲۵ اکتبر بعد از آن که گرفتار مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی شد، در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.
در حالیکه تیم هابل درحال بررسی این مورد هستند، مشاهدات علمی این تلسکوپ موقتاً به حالت تعلیق درآمده است، با این وجود تجهیزات دیگر آن در سلامت هستند.
هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در آوریل سال ۱۹۹۰ به فضا ارسال شد و تابحال نشانه هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیشتر از یک ماه در تابستان گذشته گرفتار مشکلی در کامپیوتر اصلی شده بود. تیم هابل بعد از فعال سازی سخت افزار پشتیبان موفق به راه اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.
منبع:

1400/08/20
21:24:01
5.0 از 5
514
تگهای خبر: علم , فضا , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم