نهایت علم elmend

تعیین دقیق جنسیت موش با دستکاری ژنتیکی

تعیین دقیق جنسیت موش با دستکاری ژنتیکی

نهایت علم: پژوهشگران با بهره گیری از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر موفق شدند برای نخستین بار با دقت 100 درصدی جنسیت موش ها را مشخص کنند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، تعیین دقیق جنسیت موش ها پیش از تولد تحولی مهمست که سبب می شود از کشتار بی حاصل این موجودات در محیط های علمی و آزمایشگاهی به سبب ازدیاد تولد موش های دارای جنسیت ناخواسته جلوگیری شود.
پژوهشگران انگلیسی از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر برای تعیین دقیق جنسیت موش ها بهره برده اند. با توجه به این که موش های نر در بررسی های آزمایشگاهی چندان مورد نیاز نیستند به طور معمول معدوم می شوند. البته برای تکمیل تعدادی از آزمایش ها، دانشمندان می توانند از حیوانات نر یا ماده برای مطالعه بیماریهای جنسی مانند سرطان تخمدان یا پروستات نیز استفاده کنند. هم اکنون، هیچ روشی برای کسب اطمینان از تولد پستانداران با جنسیت مورد نظر وجود ندارد.
با استفاده از روش دستکاری ژنتیک CRISPR-Cas۹ موش ها تنها در صورت بهره مندی از جنسیت مورد نظر می توانند رشد جنینی خودرا ادامه دهند. روش مورد اشاره متشکل از دو بخش است. آنزیم Cas۹ دی ان ای سلول را برش می زند و یک توالی آر ان ای که نقش راهنما را بر عهده دارد، مسیر دستکاری ژنتیکی را مشخص می کند.
از این روش برای موفقیت تولید ۳۶ نوزاد موش ماده و ۳۶ نوزاد موش نر استفاده شده است. نکته مهم این است که دستکاری های ژنتیکی هیچ عارضه جانبی مضری برای موش های تازه متولد شده ایجاد نکرد.


منبع:

1400/09/15
18:20:03
5.0 از 5
537
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نهایت علم