نهایت علم elmend
یك مطالعه جدید نشان داد؛

موش های ورزشکار الهام بخش درمان زوال عقل

موش های ورزشکار الهام بخش درمان زوال عقل

نهایت علم: همه می دانند ورزش برای مغز مفید می باشد، اما یک مطالعه جدید در دانشگاه استنفورد نشان میدهد ورزش از تخریب عصبی یا زوال شناختی در مبتلایان به فراموشی جلوگیری می کند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، حدود یک دهه قبل گروهی از دانشمندان دانشگاه استنفورد کشف کردند که تزریق خون از موش های جوان به موش های مسن تر توانایی های شناختی حیوانات پیر را بهبود می بخشد.
بررسی های جدید حاکی از آنست ورزش می تواند موجب آزاد شدن مولکول های ضد التهابی شود که سلامت مغز را بهبود می بخشند و از همین رو تحقیقات جدید با انجام آزمایش های انتقال خون در موش ها شروع شد.
محققان ابتدا دو گروه از موش ها را بررسی کردند. به یک گروه اختیار داده شد تا به مدت یک ماه بر روی چرخ های ورزشی بدوند، در صورتیکه گروه دیگر هیچ ورزشی نمی کردند.
پس از یک ماه، پژوهشگران متوجه شدند در بدن موش های ورزشکار حجم بیشتری از نورون های هیپوکامپ در مقایسه با موش های کم تحرک آزاد شده و این امر موجب آزاد شدن مولکول های ضد التهابی و افزایش سلامت مغز می شود.
گروه سوم موش ها نیز به مدت یک ماه ثابت نگه داشته شدند و سپس از موش هایی که ورزش می کردند و نیز موش های کم تحرک، پلاسمای خون دریافت نمودند. موش هایی که خون موش های دونده را دریافت نمودند، در آزمایش های شناختی بطور قابل توجهی، در مقایسه با حیواناتی که خون موش های غیر ورزشکار را دریافت نمودند، عملکرد بهتری داشتند. این موش ها همین طور باهوش تر بودند.
ورزش کردن موش ها میزان پروتئینی به نام کلاسترین را در بدن آنها می افزاید که نقش ضدالتهابی مهمی بازی می کند. پژوهشگران برمبنای این بررسی معتقدند افرادی که سه بار در هفته ورزش می کنند، سطح کلاسترین خونشان افزایش می یابد و در آزمون های حافظه عملکرد بهتری دارند.


منبع:

1400/09/22
12:12:11
5.0 از 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم